Népsport: kísérleti nyúl volt – 90 éve született Kovácsi Aladár

Vágólapra másolva!
2022.12.11. 10:01
null
A helsinki olimpia eredményhirdetése, legfelül a három magyar, (balról) Benedek Gábor, Szondy István és Kovácsi Aladár
Címkék
Még nem volt húszéves, amikor olimpiai bajnok lett az öttusacsapat tagjaként 1952-ben, Helsinkiben Benedek Gábor és Szondy István társaságában, tíz esztendőn át versenyzett csupán, tudta, hogy az orvosi hivatás nem vicc. Kilencven éve született Kovácsi Aladár.

Nem tartotta magát őstehetségnek, mégis meglehetősen gyorsan berobbant az élvonalba Kovácsi Aladár. A Vasasban kezdte az öttusát (1948), egy esztendővel később már figyeltek rá, köszönhetően annak, hogy a márciusi lovasversenyen hibapont nélkül végzett, ahogy az ifiknek rendezett felmérő lövészetben is hibátlan volt. A válogatóversenyen a 8. hely lett az övé – mi ez, ha nem villámkarrier.
A páston is rangja volt („Könnyed mozgású, jó tempóérzékű vívó” – írta a Népsport), ám 1951. március elseje után egyébként is. Ekkor nyerte ugyanis első bajnoki címét téli öttusában (akkor még volt ilyen: lovaglás, vívás, lövészet, lesiklás, sífutás), majd 1955-ig nem talált legyőzőre a Mátrában. Többnyire a technikai számokban szerzett előnyt, s a havon magabiztosan tartotta, de amikor ott kellett nagyot mennie, megtette. Például 1955-ben, amikor sífutásban egy percet vert rá a később öttusaedzőként (is) jeles Nyulászi Andrásra.

KOVÁCSI ALADÁR

Született:1932. december 11., Budapest

Elhunyt:  2010. április 8., Budapest
Klubjai, öttusa: Vasas SC (1948–1951), Bp. Haladás (1952–1956), MAFC (1957–1959).      Vívás:      Bp. Honvéd (1950–1959)
Eredményei, öttusa:   olimpiai bajnok (1952, Helsinki, csapat), világbajnok (1955, Magglingen, csapat), vb-2 (1958, Sandhurst, csapat), vb-3. (1955, egyéni), 2x magyar bajnok (1954, csapat; 1958, egyéni).      Téli öttusa:   5x magyar bajnok (1951–1955). Vívás:2x magyar bajnok (1954, 1955, párbajtőr, csapat)
Elismerései:A Magyar Népköztársaság Érdemes Sportolója (1954), Mező Ferenc-emlékgyűrű (1998)

Nem volt megállás. Jött 1952, lövészetben és lovaglásban második, vívásban pedig harmadik lett a válogatásnál fontos úgynevezett részversenyen, s mire jól körülnézhetett volna, Benedek Gábor és Szondy István mellett ő lett a harmadik tagja a helsinki olimpián induló öttusacsapatnak.

Szondy így emlékezett: „Kovácsi Aladár, az olimpiai újonc? Úgy került a csapatba, mint Pilátus a Krédóba. Az olimpia előtt ugyanis »tisztogatás« címén Karácson Lacit kizárták a csapatból. De Aladár dicséretére szolgál, hogy húszévesen is becsülettel helytállt.”  Még nem volt húsz – javítjuk Szondyt – ahogy az is tény, hogy „Ali” (Aladárként csak a hivatalos iratokban szerepelt) jó csapatemberként alájátszott Benedeknek és Szondynak. Benedek ezüst-, Szondy bronzérmes lett, hősünk a 12. Lovaglásban, futásban ő volt az első magyar induló, ha úgy tetszik, tapasztalatokat szerzett a többieknek.

A lovaglást hatalmas esőben küzdötték végig a terepen az öttusázók. „Sajnos, itt az eső mindennapi. Én voltam a kísérleti nyúl. Én mentem végig a mieink közül először a pályán”  – mondta a Népsport tudósítójának, Feleki Lászlónak, aki a futás előtt ezt írta:  „A futás öttusázóink legnagyobb ellenfeleinek, a svédeknek legjobb száma. A mieink közül Benedek a legjobb futó, Szondy átlagos teljesítményre képes, Kovácsi futásától igen sok függ a csapatverseny szempontjából.”

A futópálya komoly lecke volt, az öttusázóknak hegyen-völgyön, szinte árkon-bokron át vezetett az útjuk,
Hämeenlinnában rendkívül nehéz volt a terep. Több száz méteren át erős emelkedőt kellett megfutniuk a versenyzőknek az utolsó száz méteren pedig erdőben jelölték ki az utat.

„A versenyzők és vezetők nagy buzdítással engedték útjára az első magyar futót, Kovácsit”, aki 15:54.2 alatt tette meg a távot. Claes Egnell, az egyik legjobb svéd futó ideje 16:04 volt. „Ez is gyengébb Kovácsi eredményénél. Beérkezett Szondy is, jó eredménnyel, majd Benedek. Mind a három magyar hatalmas akaraterővel, minden erejének megfeszítésével küzdött a másodpercekért”– áll a tudósításban, ám a lényeg, hogy a csapat a futás előtti hárompontos előnyét tizenhatra növelte – így lett olimpiai bajnok.

Kovácsi később érdekes háttérinformációval szolgált: „Tulajdonképpen Markovits Kálmánnak köszönhetem, hogy olimpiai bajnok lettem... A londoni olimpia évében, 1948 októberében tehetségkutató háromtusaversenyt rendeztek. Kétszáz métert kellett úszni, háromezret futni és tízszer kellett betalálni a lőtáblába. Kálmán rendkívül jó úszó volt. Még jobban futott, vele egy párban indultam, neki köszönhetem, hogy végül ötödik lettem, s mindehhez még biztos kézzel is célzott. Fölényesen megnyerte a versenyt. A kitűzött szinteket öten teljesítettük. Kálmán azután a vízilabdához pártolt, én öttusázni kezdtem. Ha Kálmán öttusázó marad, állítom, az első Balczó, az igazi nagy magyar öttusázó lehetett volna, így azonban végül én kerültem a csapatba...” Markovits sem járt azért rosszul, hiszen pólóban kétszeres olimpia bajnok lett – de ezt csak a tények kedvéért.

Futásban javult a legtöbbet – írták róla
Futásban javult a legtöbbet – írták róla

Az ifjú bajnok népszerű lett. A Szabad Ifjúság riportjából kiderül, hogy a szülei munkából hazatartva tudták meg a nagy hírt. A villamoson téma volt az emberek között, egy idősebb asszony így beszélt: „Az édesanyjuk... Mit érezhet az édesanyjuk, ha megtudja? De szeretném megkérdezni tőle...”

A villamoson utazó Kovácsi Kelemenné elsírta magát, miközben Kovácsi Kelemen megvette az esti lapot, és hazáig rengetegszer elolvasta az első oldalon lévő cikket arról, hogy a svédek hegemóniáját megtörve szerezték meg a fiúk a magyar öttusa első olimpiai bajnoki címét.

Megtudjuk azt is, hogy a család Csillaghegyen, az Árpád út 74. szám alatt szinte nem is tud mit kezdeni a boldogságával. Régi fényképeket nézegetnek a gyerekről, tisztelettel pillantanak rá tankönyveire – Ali ugyanis egyetemista, elsőéves orvostanhallgató. „Évfolyamtársai elsősorban vasakaratáért, szorgalmáért tisztelik. S most ismét jól »vizsgázott«, egész népe nevében. (…) Erre gondol a család, amikor a tankönyvekre néz” – tudjuk meg (biztos így volt...). Az édesanya pedig mondja: „Hátha még tudnák, milyen ember az én fiam. Hogy itthon is milyen jóravaló, milyen akarattal tanul, milyen bizonyítványokat hoz haza kicsi kora óta...”

Másnap Kovácsinét a munkahelyén vörös rózsával fogadják, a nagymamához átjön a szomszédasszony, és a két öreg – ez különösen figyelemre méltó a riportban – „arról beszélget, milyen szép sport is az öttusa”     . Ők csak tudták...

Az újságírói túlzások (Kovács Imre) persze a lelkesedés számlájára írhatók, az öröm ugyanis jogos. A hazaérkezés után fel is hangzik az úttörők kórusa a Nagykörúton: „Szondi, Kovácsi, Benedek / Legyőzték a svédeket!”

De ez még semmi. A parlamenti fogadáson ugyanis „Rákosi Mátyásnak mindenkihez van egy-egy kedves szava. Gratulál a győzteseknek, miközben mosolyogva egy-egy bíráló szót is elejt. A kis Kovácsinak, öttusázó olimpiai bajnokcsapatunk legfiatalabb tagjának például ezt mondta: »Az úszásban erősítenie kell, ott sokat fejlődhet még.« Kovácsi bámulva mondta néhány másodperccel később: »Honnan tudja Rákosi elvtárs, hogy nekem az úszás a leggyengébb számom?«.” 

Elárulhatjuk: kapott egy listát a megjelentekről...

Az olimpia után a tanulás áll nála a középpontban, sérült is volt, ezzel együtt 1955-ben, a világbajnokságon egyéniben harmadik lett, a csapattal (Szondy, Ferdinandy Géza) pedig aranyérmes.     

„Igen jó formában, higgadtan, észszerűen versenyzett. (…) Futásban rengeteget javult, s végeredményben főleg kitűnő futásának köszönhette, hogy harmadik lett”– így az értékelés. Pedig a verseny előtt panaszkodtak rá, mert kevesebbet volt ott a közös edzéseken, mint kellett volna.

Mert tanult. És 1958-ban meglett a diplomája. Ez az utolsó nagy éve a sportágban. Előtte (1957) volt egy fegyelmije („szocialista sportolóhoz” méltatlanul viselkedett), de az eljárást megszüntették (nem minden feljelentés ér célba), 1958-ban pedig magyar bajnok lett, és újra ott volt a vb-csapatban (Balczó Andrással és Nagy Imrével). A világbajnokságon, Aldhurstben második lett a hármas.

A Tétényi úti kórházban lett orvos, majd főorvos szülész-nőgyógyászként, volt teniszbajnok az orvosok között (1984), és főszerepet vállalt abban, hogy öttusázó társának, az 1956-os forradalom áldozatának, Hegedűs Istvánnak mellszobra legyen a Testnevelési Főiskola szoborparkjában.

Fiatalon, 68 esztendősen hunyt el hosszas betegség után.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik