A törvénytervezetről még 2009-ben szavaz a parlament, és ha elfogadja a törvényt, az 2010. január elsejétől léphet hatályba.
A jelenleg hatályos osztrák törvények szerint a doppingszerek birtoklása és eladása bűncselekménynek minősül, de ez nem terjed ki a tiltott szerek felhasználására.
A tervezet szerint a lebukott sportolókra hároméves börtönbüntetést kérhetne az ügyészség, de nagyon súlyos esetekben akár tíz év is lehet a verdikt.
„Aki doppingol, az csal. Nem csak arról van szó, hogy jogosulatlan előnyhöz jut, de a csalással megszerzett címeket, pénzdíjakat és szponzori pénzeket is figyelembe kell venni. Az elmúlt évek esetei után úgy éreztük, itt az ideje a szigorításnak. A doppingnak nincs helye az osztrák sportéletben" - mondta a magyar származású sportminiszter, Norbert Darabos az APA osztrák hírügynökségnek.
A doppingellenes szövetség (WADA) üdvözölte az osztrák törvénytervezetet.
„Jónak tartjuk a tervezetet, segíti a doppingellenes harcot, melyben már az elmúlt 18 hónapban is nagyot léptünk előre" - nyilatkozta a WADA ausztriai irodájának vezetője, Andreas Schwab.
Az utóbbi években az osztrák sportéletet több doppingbotrány is megrázta, 2006-ban a téli olimpián a sífutóknál és sílövőknél tartottak razziát az olasz ügyészség felkérésére, majd a kerékpáros Bernard Kohl ismerte el, hogy doppingolt. Idén a triatlonversenyző Lisa Hütthaler ismerte be, hogy tiltott szereket használt.