Fotó: Farkas József
Fotó: Farkas József
Bajnai Gordon beszédében megköszönte az Európai Úszószövetségnek (LEN), hogy 2006 után újra Budapestnek ítélte a kontinensviadalt, „ezzel is bizonyítva, hogy nem csak Európában, de a nemzetközi sportéletben is bíznak Magyarországban. Ez az esemény is hozzájárulhat ahhoz, hogy az ország ismét higgyen magában, hogy visszaszerezze azt az önbizalmat, amely méltó hozzá a múltban a sportpályán és minden más téren elért eredmények alapján, és amelyre támaszkodva kilábalhat a jelenlegi válságból.”
A miniszterelnök bejelentette, hogy a kormányzat minden elvárható segítséget megad a szervezőbizottságnak, pénzügyi téren 400 millió forinttal támogatják az Eb-t, és „jogi, biztonsági, valamint lelki vonatkozásokban is“.
Gyárfás Tamás a szervezőbizottság nevében megköszönte a támogatást, a nemzetközi úszóélet vezetőinek pedig megígérte, hogy a 2006-os Eb színvonalát is igyekeznek majd felülmúlni. A Magyar Úszószövetség elnöke megemlítette, hogy Bajnai Gordon személyében igazi sportember áll a kormányzat élén, aki kapus, „igaz, nem vízilabdában, hanem futballban, ez az egyetlen gyengéje – azt azonban egyértelművé tette a korábbiakban, hogy a kormány támogatja az eseményt; ezt szimbolizálja az is, hogy erre az eseményre itt, a Parlamentben kerül sor.“
A szerződés aláírását követően Musztafa Larfaui, a nemzetközi szövetség (FINA) elnöke is köszöntötte a jelenlévőket; mint mondta, nagy örömet szerzett neki, hogy a LEN ismét Budapestnek ítélte az eseményt, elvégre 2006-ban maga is meggyőződhetett arról, hogy profi szervezőcsapat dolgozik egy ilyen eseményen.
Az aláírók nevében Nory Kruchten LEN-elnök megköszönte a magyar kormányzat támogatását, és kijelentette, az Európa-bajnokságokat megelőzően még egyszer sem szignálták a szerződést ilyen impozáns körülmények között, ennyire történelmi épületben. Majd Gyárfás Tamáshoz fordulva annyit kért, hogy „kössön szerződést Szent Péterrel is, annak érdekében, hogy legyen barátságos az időjárás a 2010-es verseny idején, elvégre 2006-ban akadt némi problémánk a nagy zivatarok miatt“.
Zárszavában a sportért felelős önkormányzati miniszter, Varga Zoltán kifejtette, a legfontosabbak a sportolók – a múlt és a jelen nagyjai egyébként szintén megjelentek, így Darnyi Tamás, Kovács Ági, Cseh László és Gyurta Dániel is –, akik az ilyen nagy viadalokon adhatnak számot igazi tudásukról, és akiknek rendkívül sokat segíthet, hogy 2010-ben hazai medencében bizonyíthatnak.
A most aláírt szerződés értelmében immáron végleges, hogy az eseményre 2010. augusztus 4. és 15. között kerül sor a Margitszigeten, a hosszútávúszás versenyeit pedig Balatonfüreden rendezik meg.