Atlétikai vb: jamaicai arany, holland ezüst női 100-on

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2015.08.24. 15:48
Schippers szorongatott, de Fraser-Pryce integetése nem volt elhamarkodott (Fotó: AFP)
A szám kétszeres olimpiai bajnoka, a címvédő és 2009-es győztes Shelly-Ann Fraser-Pryce nyerte meg a pekingi atlétikai világbajnokság női 100 méteres síkfutó számát. A 10.76 másodperccel célba érő jamaicai mögött a második helyen az óriásit futó holland Dafne Schippers (10.81, holland országos csúcs), a harmadik helyen az amerikai Tori Bowie ért célba.

A 2008-as és 2012-es olimpián is első Fraser-Pryce kisebb megszakításokkal hosszú évek óta hasonlóan uralja a női klasszikus távot, mint honfitársa, Usain Bolt a férfiaknál, s klasszisát ezúttal is bizonyította. A 2009 és 2013 után harmadik 100-as vb-címét imponáló futással nyerte meg, a rajt után szinte állva hagyta a mezőnyt, 50 méternél már hatalmas előnye volt, így az utolsó 30 méteren hiába közelítette meg őt Schippers, illetve az amerikai Tori Bowie, simán győzött 10.76 másodperces eredménnyel.

Fraser-Pryce az atlétika történetének első háromszoros 100-as világbajnoka a nőknél.

Érdekesség, hogy Schippers és Bowie egyaránt az atlétika egy másik számában ért el korábban sikereket: a 23 éves holland Európa-bajnok két éve még hétpróbában nyert bronzérmet Moszkvában, míg az amerikai korábban távolugrásban jeleskedett. A hollandok korábbi többpróbázója már az elődöntőben is holland csúcsot futott, a döntőben pedig 10.81-re javított, míg Bowie 10.86-tal lett bronzérmes.

A férfi 3000 m akadály előtt az volt a kérdés, hogy az idén nagyszerű formában versenyző amerikai Evan Jager le tudja-e győzni a kenyai különítményt. A döntőben aztán minden úgy alakult, ahogy a szám nagyhatalmának számító afrikai ország futói szerették volna: a táv nagy részében visszafogott tempóban futott a mezőny, majd az utolsó 800-ra ritmust váltottak a kenyaiak, s végül teljes sikert arattak, az első négy helyen ők értek célba. A győzelmet a kétszeres olimpiai bajnok Ezekiel Kemboi szerezte meg, sorozatban negyedik vb-címét begyűjtve, Jager pedig csak a hatodik lett.

Izgalmas és meglepő viadalt hozott a férfi rúdugrás fináléja is, amelyben a szám legjobbjának számító, olimpiai bajnok Renaud Lavillenie ezúttal sem tudta megszerezni élete első szabadtéri vb-aranyát, 590 centiméteren ugyanis háromszor is rontott. Az aranyérmet a 21 éves kanadai Shawnacy Barber nyerte meg 590-nel, míg a francia sztár csak – hármas holtversenyben – a harmadik lett.

Női 10 000 méteren a kenyai Vivian Cheruiyot nagy csatában négy tizeddel előzte meg az etióp Gelete Burkát, a harmadik helyen Emily Infeld futott be. A női hármasugrás aranyát a kolumbiai Caterine Ibargüen nyakába akasztják.

2. Raphael Holzdeppe (Németország) 590
3. Pawel Wojciechowski (Lengyelország), Renaud Lavillenie (Franciaország) és Piotr Lisek (Lengyelország) 580-580