Két góllal nyert Londonban a Liverpool

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.01.31. 17:25
Ennél sokkal férfiasabb mérkőzés volt (Fotó: AFP)
A Premier League 21. fordulójában a Liverpool 3–1-re győzött a remek formában lévő West Ham United otthonában.

ANGOL PREMIER LEAGUE

21. FORDULÓ
West Ham United–Liverpool 1–3 (0–0)
London,
London Stadium, zárt kapuk mögött. Vezette: Moss
WHU: Fabianski – Coufal, C. Dawson, Ogbonna, Cresswell – Soucek, Rice – Bowen (Fredericks, 79.), Benrahma, Fornals (Jarmolenko, 63.) – M. Antonio (Noble, 79.). Menedzser: David Moyes
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, J. Henderson, Na. Phillips, Robertson – Milner (Cu. Jones, 57.), Thiago Alcántara, Wijnaldum – Szalah, Shaqiri (Firmino, 69.), Origi (Oxlade-Cahmberlain, 80.). Menedzser: Jürgen Klopp
Gólszerző: C. Dawson (87.), ill. Szalah (57., 68.), Wijnaldum (84.)

Mintha ezer éve lett volna már, pedig csak az 1990-es évekig kell visszamennünk olyan játékosokért, mint Julian Dicks, Rob Jones, Neil Ruddock vagy Mike Marsh, ők kerültek annak idején a West Hamből a Liverpoolhoz, vagy fordítva; ma már világklasszisok játszanak a Poolban (ha éppen egészségesek, legújabban Sadio Mané dőlt ki a sorból), remek afrikai, dél-amerikai és kontinensbeli légiósok pedig a londoniaknál – több angol válogatott ászuk mellett.

Első két helyzetüket Pablo Fornals és az angol nemzeti csapatban „csak” kerettagságig jutó Michail Antonio hagyta ki, a másik oldalon a támadósor közepéről is szépen indítgató Xherdan Shaqiri mozgatta Divock Origi, Mohamed Szalah páros jutott el pontatlan lövésekig.

A hatalmas mezőnyharcban és a szakadó esőben Mohamed Szalah változtatott a mérkőzés képén, amikor szép egyéni megmozdulás végén 545 perc után véget vetett bajnoki góltalanságának.

Egyből elkezdett támadni a West Ham, néhány veszélyes beadás után azonban Shaqiri újabb mesteri passzával Mohamed Szalah zseniális gólt lőtt, és ezzel gyakorlatilag el is dőlt a mérkőzés. Az egyiptomi a nyolcadik mérkőzését játszotta a londoni csapat ellen, ez volt a nyolcadik gólja ellene, és ebben a stadionban még soha nem kapott ki a Liverpool – amelynek egyébként is a WHU a kedvenc ellenfele a PL-ben, ez már a 31. sikere ellene (klubrekord).

Pedig nincs rossz formában a londoni csapat, mert előző hat mérkőzését mind megnyerte, csak éppen egy közepesen jó Liverpool is nagyon erős. Csipkedte magát a három csereember, Curtis Jones, Roberto Firmino és Alex Oxlade-Camberlain is, a hajrát Georginio Wijnaldum és a végig lelkesen, hasznosan futballozó Craig Dawson gólváltása zárta le.

A Liverpool előző 16 londoni bajnokijából csak egyet veszített el, 14-et megnyert, a West Ham menedzsere, David Moyes sorozatban a 14. alkalommal nem tudta győzelemre vezetni övéit a Pool ellen. És sorozatban ötödször ki is kapott.

Később
20.15: Brighton & Hove Albion–Tottenham Hotspur (Tv: Spíler1)

Korábban
Southampton–Aston Villa 0–1 (R. Barkley 41.)
Crystal Palace–Wolverhampton Wanderers 1–0 (Eze 60.)
Manchester City–Sheffield United 1–0 (Jesus 9.)
West Bromwich Albion–Fulham 2–2 (Bartley 48., M. Pereira 66., ill. B. Reid 10., Cavaleiro 77.)

Everton–Newcastle United 0–2 (C. Wilson 73., 90+3.)
Arsenal–Manchester United0–0
Chelsea–Burnley 2–0
(Azpilicueta 40., Marcos Alonso 84.)
Leicester City–Leeds United 1–3
(H. Barnes 13., ill. Dallas 15., Bamford 70., J. Harrison 84.)

20. Sheffield United21221712–34–228

A nagy Ian Rush után Szalah az első, aki 20 gól fölé jut négy egymás utáni idényben a Poolban.

Szalah 21-szer kezdett a PL-ben Mané nélkül, 29 kanadai pontot szerzett ezen alkalmakkor.

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Három perc a ráadás, mezőnyharc a pályán.

87. PERC ITT A SZÉPÍTÉS, CRAIG DAWSON jobbal a bal sarokba lő félmagasan az ötösről egy jobb oldali Cresswell-korner után. Robertson fején is megcsusszant még a labda: 1–3!

Rice beleért Jones passzába, éppen így lett jó Firminónak.

84. PERC NAGYON ELDŐLT, dudált a kalapácsgyár, Firmino vált kis szerencsével a sarkazó Oxszal, GEORGINIO WIJNALDUM meg jobbal hét méterről középről a jobb alsóba lő. 0–3!

Legendák

80. perc
Origi le, Alex Oxlade-Chamberlain be.

79. perc Noble és Ryan Fredericks be, Antonio és Bowen le.

78. perc Origi a földön, ápolás.

Fegyverek. Soucek 7 PL-gólja 10 pontot hozott csapatának ebben az idényben, a klubrekorder Dean Ashton (2007–08, 11).

Titkos fegyver: Michail Antonio 6 meccsen 4 gólt lőtt a Poolnak, ezzel a mutatóval ő a legjobb a klubjában. Mindig Klopp Poolja ellen talált be!

75. perc Thiago jobb oldali beadása és Jones körömpassza után Szalah ballal az égbe lő 23-ról.

69. perc Roberto Firmino be, Shaqiri le. Luxuscsere.

Kitámadtam, ez lett a West Ham – olvastuk le Dawson szájáról.

68. PERC NAGYON IS, MERT KITÁMAD, ÉS EZ A VESZTE, az Arnold indította Shaqiri remekül ugratja ki a hazai korner után MOHAMED SZALAHOT, aki jobbal leveszi a labdát, ballal meg hatról a jobb alsóba emel. Csoda lazán: 0–2!

66. perc Dawson tízről a bal felső felé fejeli Benrahma bal oldali kornerét. Egyre jobb a WHU.

63. perc Soucek fejbe rúgja Henderson az ötösön ollózás címén. Nem, szerencsére a labdával találta el a védőt, különben második sárga...

62. perc Andrij Jarmolenko be, Fornals le, szélsőcsere a hazaiaknál.

57. PERC ITT A GÓL, MOHAMED SZALAH BETALÁL! 545 PERC UTÁN! Jones passzol jobbra Szalahnak, aki középre tör, ballal a jobb felsőbe teker az ötös elől, tíz méterről. NÉGY HAZAI JÁTÉKOS KÖZÜL: 0–1!

56. perc Curtis Jones
be, Milner le a szabadó esőben.

55. perc MELLÉ, Milner nem figyel, Antonio meg jobbal 21-ről, középről a bal alsó mellé lő. Nem érte volna el Alisson.

54. perc Henderson távoli ívelését Szalah 11-ről Fabianski kezébe fejeli.

52. perc Alisson lép ki csodásan balra Antonio elé, és jó a csele is. Brazil iskola.

50. perc Kissé jobbról Origi jobbal a rövid felső sarok mellé lő, oldalháló. Shaqiri indított szépen.

49. perc Origi bal oldali beadását Szalah hatról ballal kapura vágja, de blokkol gyönyörűen Cresswell.

Tomás Soucek kap sárga lapot utólag Robertson felvágásáért,

48. perc Thiago beadását elfejeli Coufal Phillips elől az ötösön.

47. perc Declan Rice odacsúszik Hendersonnak, sárga lap.

46. PERC FOLYTATJUK!

LONDONI TRANSZFERHÍREK ITT!

Kiszemelt még a Szpartak Moszkva cseh szűrője, Alex Král és a Manchester City védelmi mindenese, Olekszandr Zincsenko, no és a Leipzig U19 bal oldali védője, az angol U18-as válogatott Matthew Bondswell is.

A West Ham United ebben az idényben nem rengette meg a transzferpiacot, igaz, 30 millió eurónál is többek bukott Sébastien Haller adásvételén, aki az Ajaxban folytatja. A skót szűrőt, Robert Snodgrasst eladták holmi 110 ezer euróért a West Bromwichnak, aztán majdnem per kerekedett abból, hogy a szerződésébe bevették, hogy nem léphet pályára az exe ellen, holott az ilyesmi szigorúan tilos. Visszatért kölcsönből a rutinos bekk, Winston Reid, 1.6 millióért megvették a dán Frederik Alvest a Silkeborgtól, de sokkal nagyobbak a tervek januárra még: az FC Köbenhavn dán válogatott támadója, Jonas Wind, lipcsei kollégája, Hvang Hi Csan, az arsenalos Eddie Nketiah, Boulaye Dia, a celtices Odsonne Édouard vagy Gaëtan Laborde (Montpellier) lehet Haller utóda; de Jesse Lingard, a barcelonai Júnior Firpo és a watfordos szélső, Ismaila Sarr is kiszemelt. A legnagyobbat kétségtelenül a berlini ék, Krzysztof Piatek átigazolása szólná, kérdés, mit szól ehhez Dárdai Pál?

Mohamed Szalah 7

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Szalah balról középre tör, lövőcsel, majd ballal 19-ről a kapushoz lő. Fogja.

44. perc HELYZET, Thiago balról remekül ível az ötös bal sarkára, a becsúszó Origi ballal a jobb, azaz a rövid sarok mellé lő.

Szalahnak ez a 8. meccse a WHU ellen, 7 gólnál és 2 gólpassznál jár. Csak 3 másik csapat ellen lőtt több gólt, de az is csak 8-at jelent.

41. perc Antonio két jó csel után elpasszolja magát a 16-os jobb sarkán belülről.

Mint említettük, ma hetedszer nyerhet sorozatban a WHU, ezzel beállna a klubrekord. 1985-ben és 2006-ban is éppen eddig jutott.

39. perc
Benrahma ballal 21-ről kapura lő, de blokkolja Windaldum.

A Liverpool utolsó 3 meccsét elbukta anno az Upton Parkban, itt 3-szor nyert, 1-szer ikszelt. Az itteni veretlenségi rekord a Man. Cityé, öttel.

37. perc Mezőnyharc, remek iramban, nagy becsúszásokkal.

34. perc Antonio kiharcol a jobbon egy szögletet. Amely Alissoné lesz.

31. perc
Ogbonna lök testtel a 16-oson belül, de tovább, nem járt érte büntető.

27. perc Henderson emel Szalah elé, aki lekészíti a labdát Shaqirinek, ő ballal 12-ről azonnal lő, Dawson azonban elévetődik.

24. perc HAZAI HELYZET, Benrahma bal oldali beadását Fornals tízről a bal felsőbe belsőzné jobbal, Alisson repül, de Robertson ment előle fejjel. NAGY BLOKK!

4 mecse nem kapott ki itt a Pool, csak a Wimbledon Plough Lane-jén jobb a mutatója: 5 meccs vereség nélkül 1986 és 1991 között.

23. perc
Thiago ad be balról, Szalah tízről a bal alsó mellé fejel, kissé jobbról, Cresswell mellől.

21. perc Robertson megindulhatna, de megbukik labdakezelésből.

20. perc Nem tud mit kezdeni a WHU a Pool presszingjével, és fordítva.

15. perc Thiago lő ballal kissé balról, 15-ről az elévetődő Ogbonnába.

14. perc Thiago jobb oldali beadását elfejeli az ötösön Origi elől Dawson.

A West Ham United 9 bajnoki óta nem tudja megverni a Poolt, de van két iksze. A rekord 10 ilyen meccs, 2000 és 2007 között.

9. perc Alisson megy ki balra Rice elé, előtte Henderson mentett nagyot középen Szalah bakija és Soucek beadása után.

8. perc
Wijnaldum lő jobbal 23-ról a léc fölé, jó ölnyivel. Shaqiri jó védekezése után.

5. perc Helyzet, Origi lő ballal az ötös bal sarka elől a rövid felső mellé. Shaqiri szép passza után. Shaq mester ma a középcsatár, de inkább hamis 9-es.

3. perc Robertson beadása rossz, Phillips rossz helyre fejel a másik kapu előtt egy kósza beadást, de Fornals eltöri a labdát beadás címén.

1. perc Wijnaldum összefejel Soucekkel, 200. PL-meccse jól kezdődik. De folytatja.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak bordó-kék mezben és fehér nadrágban, a vendégek tiszta feketében.

488 perce nem lőtt gólt Szalah a PL-ben.

Hat mérkőzés óta mindig nyert a WHU, az élvonalban a Pool a legtöbbször a WHU-t verte.

Egy kis örökmérleg: 142 találkozó, 28 londoni és 76 liverpooli sikerrel, 138, ill. 244 rúgott góllal.