IFFHS: Marcus Rashford 16 góllal éllovas

2023.03.17. 13:50
Marcus Rashford továbbra is megállíthatatlan(Fotó: Getty Images)
Marcus Rashford, a Manchester United csatára az összes versenysorozatot figyelembe véve idei 16. találatát szerezte csütörtök este a spanyol Betis elleni idegenbeli győztes meccsen (1–0) a labdarúgó Európa-ligában, így továbbra is vezeti a 2023-as góllövőlistát.

A sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS) pénteki összefoglalója szerint az angol együttes 25 éves válogatott támadója lett egyszersmind az MU történetének legfiatalabb játékosa, aki eljutott 25 gólig az európai futballszíntéren: eddig 12-szer volt eredményes a Bajnokok Ligájában, és 13-szor az Európa-ligában.

Rashfordot Victor Osimhen követi az idei rangsorban, aki duplázott és a 13. gólját is megszerezte az SSC Napoli színeiben szerdán, amikor a nyolcaddöntős visszavágón az olasz gárda 3–0-ra megverte az Eintracht Frankfurtot a Bajnokok Ligájában. A teljes szezont tekintve a nigériai csatár 23 gólnál tart.

A hétközi programmal mindhárom európai kupasorozatban véget értek a nyolcaddöntők, s egyetlen csapatként a 24 közül a West Ham United zárta tökéletes mérleggel eddigi szereplését, tizedik fellépésén tizedik győzelmét gyűjtve be. Az angol alakulat az Európa-konferencialigában Gyurcsó Ádám és Nikolics Nemanja csapatát, a ciprusi AEK Larnacát intézte el 4–0-ra.

A legsikeresebb résztvevőnek ugyanakkor Olaszország bizonyult: a Serie A-nak hat képviselője van ott a három európai sorozat összesen 24 negyeddöntőse között. Anglia négy együttest delegál, Belgium hármat, Németország, Spanyolország, Portugália és Hollandia kettőt-kettőt, míg Franciaország, Svájc és Lengyelország egyet-egyet. A 21. században harmadszor fordul elő, hogy egy országot fél tucat klubcsapat reprezentál a kontinentális kupák negyeddöntőjében: Anglia a 2018–2019-es, Spanyolország pedig a 2015–2016-os idényben adott hat együttest is a legjobbak mezőnyébe. Az abszolút rekordot Spanyolország állította fel a 2000–2001-es szezonban hét csapattal.

EURÓPA-LIGA
NYOLCADDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓK

Fenerbahce (török)–Sevilla (spanyol)
1–0 (E. Valencia 41. – 11-esből)
Továbbjutott: a Sevilla, 2–1-es összesítéssel.
Freiburg (német)–Juventus (olasz) 0–2 (Vlahovics 45. – 11-esből, Chiesa 90+5.)
Továbbjutott: a Juventus, kettős győzelemmel, 3–0-s összesítéssel.
Real Betis (spanyol)–Manchester United (angol) 0–1 (Rashford 56.)
Továbbjutott: a Manchester United, kettős győzelemmel, 5–1-es összesítéssel.
Feyenoord (holland)–Sahtar Doneck (ukrán) 7–1 (S. Giménez 9., Kökcü 24., 38. – a másodikat 11-esből, Idrisszi 49., 60., Dzsahanbahs 64., Danilo Pereira 67., ill. Kelsy 87.)
Továbbjutott: a Feyenoord, 8–2-es összesítéssel.
Arsenal (angol)–Sporting CP (portugál) 1–1 (Xhaka 19., ill. Pedro Goncalves 62.) – tizenegyesekkel 3–5
Továbbjutott: a Sporting, 3–3-mal, tizenegyesekkel
Union Saint-Gilloise (belga)–Union Berlin (német) 3–0 (Teuma 18., Amani 63., Lapoussin 90+4.)
Továbbjutott: az Union Saint-Gilloise, 6–3-as összesítéssel
Real Sociedad (spanyol)–Roma (olasz) 0–0
Továbbjutott: a Roma, 2–0-s összesítéssel
FERENCVÁROS–Bayer Leverkusen (német) 0–2 (M. Diaby 3., A. Adli 81.)
Továbbjutott: a Leverkusen, 4–0-s összesítéssel