A magyar kajak-kenu válogatott összesen 12 arany-, 2 ezüst- és 4 bronzérmet szerzett a szegedi világbajnokságon. Ezek közül hat arany- és egy bronzmedál volt a szombati termés, ennyit nyertek ezer méteren a hazai versenyzők.
Janics Natasa (balra), Kovács Katalin, Patyi Melinda és Paksy Tímea nemcsak a boldogságban fürdött, ? a kajak négyes tagjainak öröme hitelesen adja vissza a magyar tábor hangulatát a szegedi világbajnokságon
Janics Natasa (balra), Kovács Katalin, Patyi Melinda és Paksy Tímea nemcsak a boldogságban fürdött, ? a kajak négyes tagjainak öröme hitelesen adja vissza a magyar tábor hangulatát a szegedi világbajnokságon
Az ezerméteres döntők számunkra nem túl biztatóan kezdődtek, hiszen a kenus Vajda Attila fél távnál az utolsó előtti helyen lapátolt… Ám úgy százötven méterrel a cél előtt megindította a hajrát, fantasztikusan finiselt, és a harmadik helyen végzett. „Reggel nagyon megijedtem az időjárás miatt – mondta boldogan a bronzérmes. – Erős jobbos szembeszél volt, én pedig balos vagyok, sokat kellett emiatt kormányoznom. A hajrá indításával elkéstem, de a közönség buzdítása adott annyi lelkierőt, amivel feljöttem a harmadik helyre. Életem egyik legjobbját produkáltam!”
A női kajak egyesek rajtja után az Európa-bajnok Benedek Dalma rögtön az élre állt, és ott is maradt egészen a célig. Egészen elképesztő versenyzést produkálva bő egy hajóhosszal előzte meg üldözőit. „Maximálisan kihajtottam magamat, de őszintén szólva, erősebb versenyre, keményebb ellenfelekre számítottam – értékelt a mindig mosolygós lány. – Kétségbe voltam esve a futam előtt, mert az éjszaka csak három órát tudtam aludni. Zenei fesztivál van a szállodánk mellett, hajnal öt óráig dübörgött a tücc-tücc! Életemben talán másodszor sikerült taktikusan versenyeznem, végül is a német Katrin Wagner-Augustin tempóját eveztem, csak egy hajóval előtte…”
A Kolonics György, Kozmann György páros 750 méternél már három hajóhosszal vezetett, elképesztő fölénnyel utasította maga mögé a többieket. Gyönyörűen kenuztak, nem látszott rajtuk, hogy erőlködnek, légiesen suhantak a vízen, szinte rajzoltak a lapátjaikkal. „Kamikazetaktikát választottunk – mondta Kolonics György. – Elindultunk, aztán adjál neki! Tudtuk, hogy nyolcszáz méternél úgyis meghalunk, de akkor meg a közönség betol minket a célig! Így is lett.” Természetesen Kozmann György is boldog volt, elvégre – engedtessék meg némi szubjektivitás – ők aratták a szombati nap legszebb magyar győzelmét. „Az előfutamok után már éreztük, hogy jók vagyunk – mondta a Bucó becenévre hallgató kenus. – Ötszáznál oldalra pillantottam, és csak csodálkoztam: hol lehetnek a többiek?” Nos, a többiek gyakorlatilag sehol nem voltak, illetve jelentős hátrányban követték a magyarokat!
Pontosan így tett a férfi kajak kettesek mezőnye is, az élen Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor haladt magabiztosan, a németek nagyon igyekeztek, de még „lőtávolba” sem értek, ez az egységünk is világbajnok lett! „Könnyedén sikerült, ugyanazzal a taktikával mentünk, mint az Európa-bajnokságon – mondta Kammerer. – Végig higgadtan, okosan haladtunk, ahogy terveztük.” Kucsera Gábor megvédte címét, hiszen tavaly Kökény Rolanddal nyert ezen a távon. „Érdekes módon délelőtt nagyon izgultam, pedig akkor semmi okom nem volt rá, de délutánra teljesen megnyugodtam – mesélte Kucsi. – A magyar szurkolók buzdítása rengeteget számított, már az ezres rajtnál is hallottuk a félelmetes morajlást.”
És ez a moraj egyre jobban fokozódott! A magyar férfi kajak négyes egyik tagja, az imént említett Kökény Roland úgy döntött, az idén sem szeretne vb-aranyérem nélkül maradni. A többiek, Gyökös Lajos, Vereckei Ákos és Horváth Gábor segítettek neki, a vége parádés rajt-cél győzelem lett! „A taktika a következő volt: elindulunk, aztán ami a csövön kifér – mondta a kétszeres olimpiai bajnok Horváth Gábor, akiről azt pletykálták, győzelem esetén búcsút mond az élsportnak. – Ez az érem nagyon hiányzott a gyűjteményemből, most mindenképpen pihennem kell, és húsz év kajakozás után átgondolom, hogyan tovább.”
Kovács Katalinnak és Janics Natasának nem volt ideje a jövőn morfondírozni két futam között, hiszen mindössze fél órájuk volt az első befutó és a második rajt között. Nyilván ezért siettek anynyira párosban… A győzelem már ötszáznál biztos volt, a végén azonban fél hajóra feljöttek a kínaiak. Jó szokás szerint persze a Paksy Tímea, Kovács Katalin, Janics Natasa, Keresztesi Alexandra összetételű négyes is győzött. Keresztesi a boldogságtól ordítani akart, de megszólalni sem tudott, mert köhögőroham kínozta. „Leégett a torkom, mert rettenetes szembeszél volt a pályán – mondta végül. – Ez az első világbajnoki aranyam, remélem, lesz még sok!” A végkimerülésig kihajtotta magát mind a négy lány, Janics Natasa rosszulléttel küszködött még az eredményhirdetéskor is, Paksy Tímea szerint pedig már azért is elismerés jár neki, hogy egyáltalán túlélte a futamot. ---- K ---- &