Az athéni doppingügyek folyományaként lényegében lenullázott magyar súlyemelés első életjeleit adta a wladyslawowói Európa-bajnokságon: Tancsics László révén egy ezüst- (szakítás) és egy bronzéremmel (összetett) gazdagodott.
Czagány Balázs
Az Eb-érmes Tancsics László újra élvezi az edzéseket, a versenyzést
Czagány Balázs
Az Eb-érmes Tancsics László újra élvezi az edzéseket, a versenyzést
Beleásva magunkat a múltba, arra a felismerésre jutottunk, hogy a 2002. évi antalyai Eb óta csak Tancsics László szállított érmet a felnőtt-kontinensviadalokról. A lengyelországi Wladyslawowóban május 2. és 7. között megrendezett eseményen lemásolta két esztendővel korábbi, kijevi produkcióját: összetettben felállhatott a dobogó harmadik fokára, sőt szakításban ezüstérmet akasztottak a nyakába. Más kérdés, hogy a BKV Előre 56 kilósa csak a verseny másodnapján tudta meg, hogy a harmadik helyen végzett, ugyanis az örmény Arszen Tamrazjanról utólag derítették ki: szakításban négyszer kísérletezett…
– Megkapta már a bronzérmet? – Igen, Szalay György szövetségi kapitánytól kaptam meg – mondta Tancsics. – Ő vette át Wladyslawowóban, mert mire kiderült az örmény huncutsága, én már hazarepültem.
– Számított ilyen remek helytállásra? – A hat közé szerettem volna jutni, illetve ha kijön a lépés, és jól sikerül a fogyasztás, szakításban összejöhet a bronz.
– Figyelembe véve a sportág hazai pokoljárását, egyfajta újjászületésnek is felfoghatjuk az eredményt? – Nem kell túlmisztifikálni. Maradjunk annyiban, hogy jókor jött a siker a magyar súlyemelésnek, no és nekem is önbizalmat, lelkierőt ad.
TANCSICS LÁSZLÓ
Született: 1978. május 19., Zalaegerszeg Klubja: BKV Előre Edzője: Nagy Bernadett Legjobbja: 272.5 (122.5, 150) Kiemelkedő eredményei: olimpiai 7. (2004), vb-5. (2002), vb-7. (2001); 2x Eb-3. (2004, 2006), Eb-6. (2001); junior vb-2. (1997); junior Európa-bajnok (1998), junior Eb-2. (1996), junior Eb-3. (1995); 8x magyar bajnok (1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005); szakítás: vb-5. (2001, 2002), Eb-2. (2006), Eb-3. (2004); lökés: vb-5. (2002), Eb-3. (2004)
– Miként jutott arra az elhatározásra, hogy megmásítja döntését, miszerint visszavonul a válogatott versenyzéstől. – Az új vezetőség meggyőzött, sokat beszélgettünk. És nem utolsósorban az új szövetségi kapitány, Szalay György hite és elszántsága fogott meg.
– Mit csinált azután, hogy Athénban letette a súlyokat, és csak tavaly áprilisban vette fel újra. – Úgy éreztem, nem bírom már el a válogatott szerepléssel járó terhet. Az év végéig pihentem, megszereztem a jogsit, majd 2005 januárjában egy számítástechnikai cégnél helyezkedtem el. Raktárosként, árubeszerzőként melóztam, aztán két és fél hónap után ráuntam. Rosszabb arra gondolni, hogy te jó ég, még harminc év a nyugdíjig, mint arra, hogy még két hónap, és vége az edzőtábornak.
– Nem először akarta abbahagyni, de úgy tűnik, kellően optimista a folytatáshoz. – Most nincs rajtam nyomás. Az olimpiát megelőző másfél év hihetetlenül fárasztó volt, elvárták tőlünk a jó szereplést, és mi görcsösen szerettünk volna megfelelni. Most más a helyzet: jók az edzések, öröm dolgozni, kifejezetten élvezem a súlyemelést. Szalay György mindig azzal biztatott minket: csak semmi görcs, vidáman emeljünk, hiszen elvégeztük a munkát.
– De az érmekkel óhatatlanul visszakerül a darálóba, hiszen ki mástól remélik az újabb sikereket, mint aki eddig is hozta magát. – Nem hiszem, hogy olyan sokat várnának tőlem a szeptember végi világbajnokságon, amely már kvalifikációs versenynek számít a következő olimpiára. Wladyslawowóban óvatos versenyzést mutattam be, amire még rá lehet tenni egy-két lapáttal, de én már a tizedik hely megszerzését is nagy tettnek könyvelném el Dominikán.