Rántott hús a meccs előtt? „Vagy bolondok, vagy csak szórakoznak velünk” – foglalta össze a lényeget Dobos Tamás, válogatottunk segédedzője, midőn a Holiday Inn Hotel személyzete felszolgálta az ebédet. Természetesen a játékosok nem nyúltak az amúgy ízlésesen elkészített menühöz, csupán salátát és tésztát ettek – jobb híján. Az étkezésre a mieinkkel együtt lakó németek is panaszkodnak („Nem huszonkét nyugdíjas érkezett vakációzni a városba, hanem huszonkét ereje teljében lévő, a munkáját végző fiatalember!” – morgott rá a séfre kapitányuk, NHL-legendájuk, az amúgy viszszafogott, ám a 22-es csapdája helyzet miatt bosszús Uwe Krupp), kevés a lakoma, rosszul van elkészítve, hiába a kommunikáció, a kérés rendre csak kérés marad.
Mindazonáltal a fentebb citált történet csak apró szeletkéje a sok kellemetlenségnek, de jól mutatja a franciák nemtörődömségét. A világbajnokság harmadik napja után fogalmazódott meg végképp: bármelyik magyar rendezés – legyen szó a közös fehérvári, újvárosi, a budapesti vagy a debreceni vb-ről – nagyságrendekkel jobb, precízebb, emlékezetesebb volt. Mielőtt túlzott hazafisággal vádolnának, megemlíteném: a leghangosabban a brit és a japán delegáció mondja ezt...
Mindeközben a helyi szervezők panaszkodnak, hogy eurótízezrekkel dobta meg a költségvetést a holokauszt-gyásznap miatt az utolsó utáni pillanatban keddről szerdára halasztott magyar–izraeli összecsapás – a kiadások csökkentése végett a lámpák takaréklángon égtek. Kell-e mondani, emiatt a fotósok háborogtak. Mindazonáltal így is jól lehetett látni a különbséget a két együttes között. Az első felvonásban különösen az ex-dunaújvárosi sor villogott: Ladányi Balázs pazarabbnál pazarabb passzokkal tömte csatártársait, ennek eredményeként Vas Márton kétszer helyezte a korongot az Oroszországból „importált” Jevgenyij Gusin által őrzött kapuba. Közben Kovács Csaba sem tétlenkedett, így húszpercnyi játékidőt követően 3–0 állt a táblán. Azt azért tegyük hozzá, hogy a nullához Budai Krisztián is kellett, akinek reflexeit leginkább emberelőnyben, egy esetben öt a három ellen tették próbára az izraeli hokisok.
A folytatásban viszont már fórban sem ment nekik, hiába voltak többen a jégen, Vas, Peterdi Imre akciója után, a meccsen már a harmadik, a vb-n a negyedik gólját szerezte. Ezután két bombagól következett az izraeli kiállításokat büntetendő (Peterdi, majd Szélig Viktor volt a „tettes”), amelyek után már Pat Cortina is elmosolyodott. No persze, egy percig sem hagyta lazsálni fiait, előfordult, hogy hevesen gesztikulált egy-egy hiba miatt, hiába no, ő (is) már a csütörtöki, franciák elleni meccsre gondolt. Ennek jegyében állt Leleszi Zoltán csapatvezető társaságában, elmaradhatatlan noteszével a kezében a kedd esti francia–brit csata közben a lelátón, csendben szemlélve az eseményeket. Csupán akkor szisszent fel, midőn az egyik brit védő a harmadik harmadban emberhátrányban a saját harmadában cselezett, s veszítette el a korongot – „Nem szabad hibázni, mert azonnal megbüntetik” – mormolta a hazaiak gólját látva. Ezzel az egyetlen találattal győztek a szívósan harcoló rivális ellen a franciák, akik tartanak az Izraelt végül 8–0-ra kiütő magyar válogatottól. No igen, élénken él bennük az öt évvel ezelőtti, szintén hazai vb, amikor is Grenoble-ban Ocskay Gáborék 3–1-re nyertek ellenük. És ha tudnák, hogy most is hasonlóra készülnek…
MESTERMÉRLEGPat Cortina, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:Nem volt rossz. Manapság egyetlen csapatnak sem könnyű nyolc gólt ütni, és egyetlenegyet sem kapni, azaz meg kell becsülni ezt az eredményt. Örülök, hogy játékosaim azt csinálták a jégen, amit kértem tőlük, remélem, a franciák ellen is így lesz.
Jean Peron, az izraeli válogatott szövetségi kapitánya:Egy kicsit szorosabb eredményben bíztam, de látva a magyarokat, ez hiú ábránd lehetett csak. Mi azért jöttünk erre a világbajnokságra, hogy tanuljunk, tanuljunk és tanuljunk – azt gondolom, ebből a meccsből is tanulhatunk.
Ahogy a tervben állt: két meccs, négy pont A kispadon ilyenkor az a feladatom, hogy ha kell, buzdítsam, ha kell, nyugtassam a társaimat, ezért sokat beszéltem hozzájuk. Persze kérdés sem férhetett ahhoz, melyik a nagyságrendekkel jobb csapat, így nekem sem kellett izgulnom. A srácok egy pillanatra sem engedtek ki, ami rendkívül fontos egy ilyen tornán. Ha egy picit kiengedsz, az a további teljesítményedre is kihathat, ezért végig űztem-hajtottam őket. Két meccsből négy pont, ez volt a tervünk, véghezvittük, így a harmadik nap után elmondhatjuk: az első szakaszt sikeresen letudtuk. Ez azért rendkívül fontos, mert már nincs ok az idegeskedésre, nyugodtan, bátran vehetjük célba valamelyik dobogós helyet. Most kezdődik a harc!
ÍGY JÁTSZANAKÁprilis 24., hétfő
Izrael–Németország 2–11
Magyarország–Nagy-Britannia 4–3
Franciaország–Japán 4–1
Április 25., kedd
Németország–Japán 4–0
Franciaország–Nagy-Britannia 1–0
Április 26., szerda
Magyarország–Izrael 8–0
Április 27., csütörtök
Izrael–Japán 13.00
Németország–Nagy-Britannia 16.30
Franciaország–Magyarország 20.00
Április 29., szombat
Japán–Nagy-Britannia 13.00
Franciaország–Izrael 16.30
Magyarország–Németország 20.00
Április 30., vasárnap
Nagy-Britannia–Izrael 13.00
Magyarország–Japán 16.30
Franciaország–Németország 20.00
Az állás
1. Németország 2 2 – – 15– 2 4
2. Magyarország 2 2 – – 12– 3 4
3. Franciaország 2 2 – – 5– 1 4
4. Nagy-Britannia 2 – – 2 3– 5 0
5. Japán 2 – – 2 1– 8 0
6. Izrael 2 – – 2 2–19 0
A magyar válogatott mérkőzéseit a Sport1 élőben közvetíti