Léceken – ég és föld között

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.02.09. 00:19
Címkék
A visszaszámlálás a végéhez ért. Még egy nap, és Torinóban elkezdődik a XX. téli olimpia. Sorozatunkban a legnépszerűbb sportágakat és azok sztárjait mutattuk be. Zárásként a síakrobatikáét.
A kanadai Jennifer Heil látványos gyakorlataihoz pazar díszletként szolgálnak a hófödte hegyoldalak
A kanadai Jennifer Heil látványos gyakorlataihoz pazar díszletként szolgálnak a hófödte hegyoldalak
A kanadai Jennifer Heil látványos gyakorlataihoz pazar díszletként szolgálnak a hófödte hegyoldalak
A kanadai Jennifer Heil látványos gyakorlataihoz pazar díszletként szolgálnak a hófödte hegyoldalak
A kanadai Jennifer Heil látványos gyakorlataihoz pazar díszletként szolgálnak a hófödte hegyoldalak
A kanadai Jennifer Heil látványos gyakorlataihoz pazar díszletként szolgálnak a hófödte hegyoldalak
A sí, mint a téli olimpián szereplő sportágcsalád, hét szakágra oszlik: alpesi sí, északi összetett, hódeszka, síakrobatika, sífutás, sílövészet, síugrás. Közülük az egyik legfiatalabb s a nagyközönség által – legalábbis mifelénk – legkevésbé ismert a síakrobatika. Az első síakrobatikai versenyt 1966-ban tartották, a New Hampshire állambeli Attitashban. A Nemzetközi Síszövetség, a FIS 1979-ben fogadta el hivatalos sportágnak a síakrobatikát (freestyle skiing), s a következő esztendőben már el is indult a Világkupa-sorozat. Az első világbajnokságnak Tignes, a Savoiai-Alpok bájos magaslati üdülőhelye adott otthont.

A síakrobatikának három versenyszáma van: a mogul, az ugrás és a balett. Mindhárom felkerült az 1988-as calgaryi játékok műsorára – természetesen még csak bemutató sportágként. 1992-ben Albertville-ben a mogulban már érmeket osztottak, két évvel később, Lillehammerben pedig az ugrás is csatlakozott a „buckázás” mellé mint teljes értékű ötkarikás szám. Torinóban négy számban – férfi és női mogul, illetve ugrás – osztanak érmeket, összesen tizenkettőt.
Az ugrás (aerials) minden kétséget kizáróan az az olimpiai szám – a nyári és a téli játékokon egyaránt –, amelyben a földtől számítva a legnagyobb magasságot érik el a versenyzők, olykor akár 18-19 méter magasba is felemelkednek a dobbantószerű alkalmatosságról. Összehasonlításképpen: síugrásban a talajtól számított magasság „mindössze” 6-7 méter, s még a toronyugrók sem vetik magukat a vízbe tíz méternél magasabbról.

Az ugrásnál a pontszámok húsz százalékát a magasság, illetve a távolság, ötven százalékát a kivitelezés és a precízió, az utolsó harminc százalékát pedig a földet érés, a landolás minősége adja.

A mogul magyarul nem más, mint buckasí. Maga a szó, „mogul” annyit tesz magyarul: hóbucka.
A versenyt őrjítő rock and roll muzsika hangjaira vívják meg, a résztvevők egy flúgos futamot teljesítenek a buckás meredeken lefelé, miközben két ugrást kell végrehajtaniuk. A tizenhat döntős bemutathatja még egyszer, mit tud, a fináléra a versenyzők nem viszik magukkal a selejtező pontszámait.
Apropó, pontszámok. Felét a lesiklás kivitelezése, vonalvezetése adja, egynegyedét a két ugrás magassága, távolsága, minősége, nehézségi foka és a talajfogás, a maradék huszonöt százalékot a rajttól a célba érésig eltelt idő határozza meg, azaz minél gyorsabban siklik le valaki, annál jobb értékeket kap.
Két évtizede a síakrobatika még a létjogosultságáért küzdött, manapság viszont már lassan népszerűbb a hagyományos alpesi síszámoknál.

Viszonylag rövid olimpiai története ellenére már a síakrobatika is kitermelte a nagy egyéniségeit, csillagait, és szolgált már emlékezetes pillanatokkal is.
Vegyük például az amerikai Nicole „Nikki” Stone-t, aki már Lillehammerben is aranyesélyes volt, de rontott a versenyen. A következő évben viszont megnyerte a világbajnokságot és a Világkupát is, hogy később újabb – ezúttal drámai – fordulatot vegyen a karrierje. 1996-ban súlyos hátsérülést szenvedett, két porckorong megroppant a hátgerincében, hetekig gipszágyban kellett feküdnie, kilenc hónapon keresztül képtelen volt edzeni. Ám még idejében visszatért az 1987–1988-as szezonra, hatból négy VK-futamot megnyert, s az olimpián sem tudták megszorítani.

Torinóban – pontosabban a várostól 84 kilométerre nyugatra, Sauze D’Ouix-Jouvenceaux-ban – a sportág nagyágyúi csapnak össze az 1438 méter magasan kezdődő és 1340 méteren végződő pályán. A női ugrásban a kínai Li Ni-na a favorit, a férfiak hasonló számában az amerikai Jeret Peterson.
A női mogulban a szakma a kanadai Jennifer Heil és a norvég Kari Traa párharcát várja, míg a férfiaknál az amerikai Jeremy Bloomtól azt remélik a rajongói, hogy olimpiai aranyéremmel koronázza meg a pályafutását, mielőtt átnyergelne az amerikai futballra, és elszerződne profinak az NFL-be… ---- Jeremy Bloom olyan, mint Michelangelo Dávid-szobra; 175 centis, 75 kiló. A mogul nagy esélyese Torinóban. Már húszévesen ott volt a Salt Lake City-i olimpián – kilencedik lett –, nyert Világkupát, a Tommy Hilfiger topmodellje volt, ígéretes televíziós karrier előtt állt, majd a University of Colorado amerikaifutball-csapatának kirobbanóan sikeres futóbekkje lett. A nála két fejjel magasabb, ötven kilóval nehezebb védők között légies könynyedséggel és ördögi gyorsasággal cikázott. Pályája egy bizonyos pontján döntenie kellett a pénz és az egyetem között: a síakrobatikában zsíros reklámszerződések vártak rá, viszont ha elfogadja őket, nem folytathatta volna egyetemi futballkarrierjét. Végül elveszítette a pert, amelyet a kétlaki élet érdekében folytatott, és – legalábbis a torinói olimpia végéig – csak ingyen sportolhat. Utána viszont várja az NFL!

– Melyik fáj jobban: hatalmasat esni a mogulban vagy ütközni egy kétszeres súlyfölényben lévő védővel?
– A bukás a mogulban, ez nem kérdés – mondta Jeremy Bloom. – Életem második Világkupa-versenyén a kaliforniai Heavenlyben nagyon hideg volt, a pályát jég borította. Túl gyorsan jöttem el a második ugrásnál, hét méter magasból érkezve hanyatt fekve értem talajt. Belső vérzésekkel szállítottak kórházba, gerinczúzódásom volt, a vesém egy kicsit leszakadt, a lépem is megsérült, de leginkább az egóm…

– Azért az sem lehetett kutya, amikor beperelte az NCAA-t, az Egyesült Államok Főiskolai Sportszövetségét…
– Ebben az volt a legrosszabb, hogy más emberek kezébe került a saját sorsom. Amíg a magam ura voltam, soha semmitől sem féltem.

– Csak negyedik helyen áll a Világkupában. Nem tart attól, hogy túl erős az olimpiai mezőny?
– Én már semmitől sem félek. Azóta, hogy a tavalyi világbajnokot, Nate Robertset kiszorítottam a csapatból, megnyugodtam. Bármire képesnek érzem magam.

– Minek van nagyobb értéke az ön számára, a torinói aranyéremnek vagy a legjobb főiskolai futballistának járó Heisman-trófeának?
– Az olimpiai aranyéremnek. Azt ugyanis nemcsak önmagamnak, hanem a hazámnak is nyerném!

– Ön fotómodell, futballsztár, világbajnok síakrobata, s még csak huszonhárom éves. A lányok álma. Van állandó barátnője?
– Arra az egyetemre jártam, amely a leghíresebb az országban az őrült bulijairól. Mi is volt a kérdés? Ja, hogy van-e állandó barátnőm… Ön szerint?! ---- Lobog a magyar zászló
ÜNNEPSÉG. A központi olimpiai faluban szerda délben az olasz ábécének megfelelő sorrendben felvonták a román, az orosz, majd a magyar zászlót. Az ünnepségen Maurico Damilo, Torino polgármester-helyettese köszöntötte a magyar küldöttséget, szavaira Molnár Zoltán csapatvezető válaszolt.

Megnyílt a klub
TALÁLKAHELY. Jacques Rogge, a NOB és Schmitt Pál, az Olimpikonok Világszövetségének elnöke megnyitotta a Reunion Centert, az olimpikonok találkozóhelyét, amely Sydney, Salt Lake City és Athén után immár negyedszer várja a látogatókat. A görög fővárosban egyébként több mint ötezer olimpikon járt a klubban.

Ott leszünk a hokitornán
STATISZTIKUS. A magyar színeket Polányi Tamás képviseli a jégkorongtornán. A fiatalember a mérkőzések statisztikáit készítő csapatban kapott helyet. Mielőtt felkérték, jó néhány tréningen bizonyítania kellett felkészültségét.

Pak Jong Szung bűnös
SIKKASZTÁS. A NOB-nak várhatóan a következő ülésén döntenie kell a dél-koreai Pak Jong Szung jövőjéről, a Nemzetközi Cselgáncsszövetség elnökét ugyanis szerdán egy szöuli bíróság bűnösnek találta. A sportvezető 6.9 millió eurót sikkasztott el, amiért első fokon hároméves felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Ha a koreai vezető a NOB előtt nem tudja bebizonyítani ártatlanságát, várhatóan kizárják a tagok sorából.

Pavarotti is fellép
MEGNYITÓ. Bennfenntesek szerint felejthetetlen lesz a torinói játékok péntek esti megnyitója. Az ünnepségen fellép Luciano Pavarotti operaénekes, mellette 240 profi előadó és 6100 önkéntes működik közre.

2009: Koppenhága
KONGRESSZUS. A NOB torinói ülésén eldőlt, hogy 2009-ben Koppenhágában lesz a szervezet 13. kongresszusa, amelyen kijelölik a 2016-os nyári játékok házigazdáját, és elnökválasztás is lesz.

Öltözői hírek
DOPPING. Az ellenőrzések 1968-as bevezetése óta 12 regisztrált pozitív doppingeset volt a téli játékokon, hét a legutóbbi, Salt Lake City-i olimpiához kötődik. Jacques Rogge NOB-elnök kiterjedt kontrollt és információgyűjtést helyezett kilátásba Torinóban, kiemelvén, hogy az 1200 vizsgálat nyomán az ellenőröknek azt is tudniuk kell, mi történik az öltözőkben.
Legfrissebb hírek

Littler ötödik tornáját nyerte meg a darts Premier League-ben

Egyéb egyéni
1 órája

Trumpnál az előny a sznúker-vb elődöntőjében

Egyéb egyéni
2 órája

Már most a csúcson – Cselőtei Márk publicisztikája

Bajnokok Ligája
2 órája

Pénteki sportműsor: négyes döntőben játszik az FTC a női vízilabda BL-ben

Minden más foci
2 órája

NS-kerekasztal: Szoboszlai maradjon még Liverpoolban!; László Csaba hallani sem akar a Sepsi OSK kieséséről

E-újság
2 órája

Gauff lemosta a pályáról Swiateket Madridban, a férfiaknál Medvegyev búcsúzott a mestertornán

Tenisz
2 órája

Két ponttal nyert Madridban, így négy meccsen továbbjutott az Olympiakosz az Euroligában

Kosárlabda
2 órája

Már készülhet a Konferencialiga-fináléra a Chelsea; egygólos előnyt szerzett a Betis az elődöntőben

Európa-konferencialiga
3 órája
Ezek is érdekelhetik