A férfiaknál Európa-bajnoki előselejtezőkkel kezdődött a 2005-ös esztendő: Skaliczki László szövetségi kapitány olimpiai negyedik helyezett együttese, amely lemaradt a januári vb-ről, az olasz, a ciprusi és a fehérorosz válogatottat megelőzve lett csoportelső. Közben Tunéziában megkezdődött a világbajnokság, amely spanyol aranyéremmel zárult (a döntőben az ibériaiak előtt fejet hajtott a címvédő és olimpiai bajnok Horvátország). A szakértők felkapták a fejüket, hogy az oroszoknak ezúttal csak a nyolcadik, a svédeknek pedig a 11. hely jutott.
Nagy Lászlót (balra) üthették, a BL-döntô visszavágóján kilenc gólt lôtt
Nagy Lászlót (balra) üthették, a BL-döntô visszavágóján kilenc gólt lôtt
A Bajnokok Ligájában a Fotex KC Veszprém (a nyártól már MKB Veszprém) a negyeddöntőben újra "rászaladt" a Ciudad Realra, és kettős vereséggel kiesett. A kupadöntőben a Barcelona (Nagy László csapata) egy góllal múlta felül a több volt veszprémivel felálló Ciudadot. A kiesésért a Veszprém a 14. bajnoki címével, valamint újabb MK-sikerével vigasztalódott – mindkétszer a Pick-Szeged ellenében.
A szegediek jelentős erősítésbe kezdtek: szerződtették a montenegrói Nenad Perunicsicset, aki súlyos vállműtét után érkezett meg a Tisza-partra, valamint a dunaújvárosi Milorad Krivokapicsot és a PLER-ből Lendvay Pétert.
A válogatott a nyár elején a Macedónia elleni selejtezőben remek játékkal kiharcolta az Eb-szereplést (a lengyelek a svédeket búcsúztatták). Nagy Lászlót meghívták a világválogatottba, amelynek egykori tagja, Pérez Carlos bejelentette, befejezte pályafutását a válogatottban (néhány héttel később meggondolta magát, és az idén januári, svájci Eb-t még elvállalta). Szathmári János kapus a Tatabányából a spanyol Vigóba igazolt, a Veszprém új pályaedzője pedig a karrierjét befejező Csoknyai István lett.
Az augusztusi férfi junior-vb-n Magyarország bronzérmet szerzett, Tóth László csapata a helyosztón a németeket győzte le. A BL-sorsoláson kiderült, hogy a csoportjában a Veszprém a Ciudad Reallal, a Szeged a Barcelonával verseng a csoportelsőségért (végül a spanyol együttesek zártak az élen). A veszprémiek a dán Aarhust legyőzve jutottak a negyeddöntőbe, a szegediek elbuktak a Ciudaddal szemben.
Decemberben a békéscsabai Pannon GSM-kupán Skaliczki László a győztes gárdában fiatalokat tesztelt az Eb előtt. A világválogatott Moszkvában szerepelt 17 hajdani orosz sztár – például Andrej Lavrov, Alekszandr Tucskin és Vaszilij Kugyinov – búcsúfellépésén. A világ legjobbjai között, akiknek másodedzője Kovács Péter volt, pályára lépett Pásztor István és Szathmári János (Nagy László a nyári debütálása után újra a meghívottak között volt, ám nem sikerült idejében orosz vízumot kapnia). Fazekas Nándor, a válogatott nettelstedti kapusa két évre aláírt a Gummersbachhoz. Az MKSZ-től Pérez Caros kapta az Év kézilabdázója címet. Az IHF 2005-ös világranglistáján, amelyet a felnőtt- és a korosztályos válogatottak eredményei alapján vezetnek, Magyarország az élen áll, megelőzve Horvátországot és Oroszországot.