Úgy kezdődött, hogy a másik visszaütött. Valami hasonló történt a szerda esti töröksvájci (42) vb-pótselejtező visszavágója után az öltözőfolyosón. A svájciak szerint azonban minden egyértelmű: a hazai labdarúgók brutálisan helybenhagyták őket.
Reuters
A svájci játékosokat nem csupán a közönség, hanem szinte a teljes török válogatott megtámadta a szerdai továbbjutást követôen Isztambulban
Reuters
A svájci játékosokat nem csupán a közönség, hanem szinte a teljes török válogatott megtámadta a szerdai továbbjutást követôen Isztambulban
Nem példátlan, bár elég szokatlan esetről van szó: a felek egymásnak estek egy labdarúgómeccsen. Ütötték-vágták, csépelték, rúgták egymást, mint valami rossz pankrációtornán. Azzal a különbséggel, hogy itt valódi pofonok csattantak, valódi rúgások értek célba, és valóban folyt a vér. (A magyar válogatottal az 1954-es világbajnokság negyeddöntőjében esett meg hasonló. A brazilok nem tudták elviselni a 4:2-es vereséget, és verekedést provokáltak az öltözőben.)
Az első jelentések szerint a 87. percben beálló svájci Benjamin Huggel lökte meg az első dominót, midőn a pályáról levonulva megrúgta Mehmet Özdileket, a félholdasok pályaedzőjét. Később a Vatan tudósításából azonban kiderült, hogy nem Huggel volt a "kezdeményező" fél, ő csak felvette a kesztyűt. A meccs ellenőrének jelentésére alapozva, a lap ugyanis arról számolt be, hogy Özdilek elgáncsolta a csereembert (a televízió képernyőjén látható is volt a jelenet), aki erre bedühödött, és már lendítette is a lábát. Közben Alpay is megrúgta Marco Strellert, mire Huggel ott termett, és hátulról megragadta a török védő nyakát. A Huggel– Alpay birkózómeccs a földön folytatódott – más játékosok bekapcsolódásával.
A Sochaux-ban profiskodó Johann Lonfat tartalékjátékos a L'Équipe-nek nyilatkozva elmondta: nemcsak a török labdarúgók verték őket, hanem a mérkőzésre kivezényelt rendőrök is. "A lefújás után mindenki az öltöző felé vette az irányt. De nem mindenki jutott be, mert néhányunkra rávetették magukat a törökök, játékosok és rendőrök egyaránt… – idézte fel a kellemetlen perceket a vendégek középpályása. – Stéphane Grichtinget többször megütötték, arcát elborította a vér. Johann Vogel és Benjamin Huggel is kapott egy-két taslit. Egyszerűen ránk támadtak, hihetetlen." Grichting nem úszta meg ennyivel, amint a törökországi jelentésekből kiderült, a hazaiak meg is rugdosták, ezért kórházba kellett szállítani. "Stéphane csatlakozott az együtteshez, de nincs teljesen rendben. Körülbelül még tíz napig katéterezni kell" – számolt be csütörtökön a fejleményekről Pierre Benoit, a svájciak szóvivője.
Mivel a botrányt kirobbantó eurázsiai válogatott már visszaesőnek számít – a 2004-es Európa-bajnokság selejtezőinek záró fordulójában a török futballisták összeverekedtek az angol játékosokkal –, a nemzetközi szövetség súlyos büntetést helyezett kilátásba. Joseph Blatter, a FIFA svájci elnöke felvetette: Törökországot ki kellene zárni a következő világbajnokság selejtezőiről. "Példátlan, ami Isztambulban történt, fel vagyok háborodva. Kivizsgáljuk az esetet, és ha kell, Törökországot száműzzük a nemzetközi porondról" – fogalmazott Blatter.
Amíg török részről Fatih Terim szövetségi kapitány a párharc játékvezetői, Lubos Michel és Franck De Bleeckere "gerinctelen bíráskodásával" volt elfoglalva a lefújás után, az egyik játékos, Hamit Altintop elismerte, a meccs után történteknek "sajnos semmi közük sem volt a sporthoz".
Lemaradó harmadikok Nyolc év után fordul ismét elő, hogy a vb-bronzérmes lemarad a következő világbajnokságról. A törökök előtt legutóbb a svédek kerültek ebbe a nem éppen dicsőséges helyzetbe, ők 1994-ben még dobogósok voltak az Egyesült Államokban, a franciaországi táncból viszont hiányoztak. Ezen két alkalmon kívül az 1930-ban elődöntőbe jutó Jugoszlávia, továbbá Svédország (1950-ben volt harmadik), Franciaország (1958, 1986) és Portugália (1966) volt képtelen harmadik helyezettként kvalifikációt szerezni a következő tornára.