Az európai kupák keddi, bécsi sorsolásán a magyar női BL-csapatok erős csoportokba kerültek, amelyekben bravúr lesz a továbbjutást érő első vagy második hely megszerzése. A Dunaferr legveszélyesebb ellenfele a címvédő Slagelse lesz, a Győrnek pedig főleg a Szkopjével gyűlhet meg a baja.
Danis Barna
Radulovics Bojana, a Dunaferr állócsillaga bizakodó a BL-csoport küzdelmek januári rajtja elôtt, de azt mondja, a Slagelsével jobb lett volna késôbb találkozni
Danis Barna
Radulovics Bojana, a Dunaferr állócsillaga bizakodó a BL-csoport küzdelmek januári rajtja elôtt, de azt mondja, a Slagelsével jobb lett volna késôbb találkozni
A sors nem segítette a Bajnokok Ligája magyar női szereplőit, hiszen a Dunaferrnek és a Graboplast ETO-nak is a földrész legerősebb klubcsapataival kell megküzdeniük a nyolc közé jutásért.
Az európai kupák valamelyikében 1998 óta folyamatosan résztvevő magyar bajnok Győri Graboplast harmadszor szerzett jogot a BL-indulásra. "Csupa erős ellenféllel kerültünk szembe – mondta Róth Kálmán, a győriek edzője. – A Szkopje az elmúlt sorozatban döntőt vívott a Slagelsével, míg a másik két csapat a selejtezőből jutott a főtáblára. Az orosz és a dán kézilabda köztudottan erős. Az idén visszavonult Farkas Ágnes utolsó csapata, az Aalborg a dán bajnokság élmezőnyének tagja, amelyet jól ismer Nagy Krisztina, aki a nyáron tért haza a Gudméből. Nagyon nehéz sorozat vár ránk, de mindent megteszünk a nyolcba kerülésért."
Az 1999-ben BL-t nyerő Dunaferr szakvezetője, Kiss Szilárd azzal kezdte, hogy a csoportgyőzelemre a BL-címvédő Slagelse, a dunaújvárosiakat a tavasszal az elődöntőben búcsúztató sztárgárda az esélyes.
"Az orosz Lada Togliatti rendszerint eljut a legjobb nyolc közé, mert kerete gyakorlatilag megegyezik az orosz válogatottal – fejtegette Kiss Szilárd. – A Knjaz Milosról kevés az információnk. A Nürnberg elleni csatánk megerősítette, hogy jó csapatunk van, mert kiváló ellenfelet sikerült búcsúztatnunk. Mindenképpen szeretnénk megszerezni a továbbjutást jelentő második helyet. Sok múlhat azon, ki tudja hazai pályán legyőzni a Slagelsét. Az otthoni mecscseket nyerni kell, ez lehet az alap a továbbjutáshoz. Átalakuló csapatunknak minden győzelemre, jó eredményre nagy szüksége van."
Edzője szavaihoz Radulovics Bojána, a világ legjobbjának kétszer megválasztott újvárosi átlövő hozzáfűzte, hogy a B-csoportban valóban nincs könnyű ellenfél, de szerinte reális esélye van a Dunaferrnek a továbbjutásra. "Ehhez legalább kétszer idegenben kellene győznünk, persze a hazai sikerek mellett – mondta Radulovics Bojána. – A Slagelsével jobb lett volna később találkozni. A legutóbbi sorozatban is a Togliattival kezdtünk idegenben és nyertünk. Most is ez lesz a célunk."
NŐI BAJNOKOK LIGÁJA-CSOPORTOK A csoport Krim Ljubljana (szlovén) Larvik HK (norvég) Orsan Elda Prestigio (spanyol) Viborg HK (dán)
B csoport Slagelse DT (dán) Lada Togliatti (orosz) Dunaferr NK ZRK Knjaz Milos (szerb-montenegrói)
C csoport CBM Astroc Sagunto (spanyol) Hypo NÖ (osztrák) Byasen Trondheim (norvég) Buducsnoszt MONET (szerb-montenegrói)
D csoport Győri Graboplast Kometal Szkopje (macedón) Dinamo Volgográd (orosz) Aalborg DH (dán)
A magyarok női BL-programja
B-csoport
Dunaferr–Lada Togliatti
01. 7– 8.
Slagelse–Dunaferr
01. 14–15.
Knjaz Milos–Dunaferr
01. 21–22.
Dunaferr–Slagelse
01. 28–29.
Lada Togliatti–Dunaferr
02. 11–12.
Dunaferr–Knjaz Milos
02. 18–19.
D-csoport
Aalborg–Győr
01. 7– 8.
Győr–Volgográd
01. 14–15.
Szkopje–Győr
01. 21–22.
Volgográd–Győr
01. 28–29.
Győr–Aalborg
02. 11–12.
Győr–Szkopje
02. 18–19.
A csoportok első és második helyezettje jut a negyeddöntőbe (B2–A1, A2–B1, D2–C1, C2–D1), míg a harmadikok átkerülnek a KEK-negyeddöntőbe. ---- Slagelse BL-győztes (2004, 2005), és az utóbbi két kiírásban – valamint előtte az EHF-kupa döntőjében – jobbnak bizonyult a dunaújvárosiaknál. A dán bajnokság éllovasának edzője Anja Andersen. Sztárjai közül talán a szerb Bojana Petrovics és Cecilie Leganger a legjobb.
Lada Togliatti Az orosz válogatott gerincét adja a klub. Edzője, Jevgenyij Trefilov a világ egyik leghíresebb trénere, aki kemény kézzel fogja össze tanítványait. Az autógyári csapat a legutóbbi BL-ben is a csoportküzdelmekben találkozott az Újvárossal, de nem jutott tovább.
Knjaz Milos A szerb együttes hazájában feljött a második helyre (a montenegrói Podgorica mögé), mivel a Din Nis szakmailag és anyagilag is meggyengült. A 2002–2003-as idényben a BL-slejtezőben elbúcsúzott, most sikerként könyveli el a csoportba jutást.
Kometal Szkopje Az FTC legyőzésével nyert BL-döntőt 2002-ben, legutóbb pedig a Slagelsével szemben maradt alul a fináléban. Megtartotta ukrán edzőjét, Andrej Portnojt, aki szívesen hívja legjobb honfitársait Szkopjébe. Egyik legjobbja, Indira Kasztratovics spanyol csapatba igazolt.
Dinamo Volgográd Az orosz bajnokságban második helyen álló együttes az előző évadban a BL-csoportjában a harmadik helyen végzett, és a KEK-be jutva negyeddöntőt játszott. Legjobb eredményét 2000-ben érte el, amikor elődöntőt játszott a BL-ben.
Aalborg Rutinos játékosok (például a válogatott Rikke Schmidt kapus, a norvég Lunde testvérek, a román Narcisa Lecusanu) alkotják a keretét, de csapatként még nem szerzett nemzetközi tapasztalatokat. Először szerepel európai kupasorozatban. ---- A KEK-ben és az EHF-kupában a nőknél és a férfiaknál is a 16-ba kerülés a tét a következő körben. A női KEK-ben a Váci NKSE a szerb-montenegrói Nist kapta, amely Hajdu János edző szerint verhető. "Lehetett volna könynyebb és nehezebb is a sorsolásunk – mondta a szakember. – Pozitívum, hogy nem kell drága pénzen messzire utaznunk. Nem örülök, hogy Nisben lesz a visszavágó." Az EHF-kupában mindhárom magyar együttes (a címvédő Cornexi-Alcoa, az FTC és a DVSC) itthon kezdi a párharcot. Szabó Edina, a fehérváriak edzője: "Osztrák vetélytársunk nem tagja az európai elitnek, ugyanakkor senkit sem szabad lebecsülnünk. Címvédőhöz méltóan felkészülünk az Atsgersdorf ellen."
Németh András, a Fradi trénere: "A BL-selejtezőkben 1996 októberében találkoztunk a portugál Madeirával, amelyet akkor az első, idegenbeli mérkőzésen is nagy különbséggel győztünk le. Azóta sok idő telt el, és a portugálok sokat fejlődtek. Válogatottjuk, amely a Madeirára épül, megszorongatta az idei vébéselejtezőn a szlovénokat."
Bíró Imre, a DVSC szakvezetője: "Talán nem meglepő, ha azt mondom, nem ilyen ellenfélről álmodtunk. Az Európa-bajnok országot képviselő csapat a riválisunk, s ez önmagáért beszél. A bergeni együttes gyors, modern kézilabdát játszik, erre kell felkészülnünk."
A férfi EHF-kupában kiemeltként kezdi a küzdelmeket a Dunaferr SE. Edzője, Imre Vilmos a dán Viborgot és a francia Creteilt szerette volna elkerülni. "Ez sikerült, ám mégis erős ellenfélbe botlottunk – mondta Imre Vilmos. – A Bécs Jánost is felvonultató Besiktas a Bajnokok Ligája-selejtezőben otthon legyőzte a Dinamo Bucuresti-et, a Veszprém csoportellenfelét. Ez is mutatja, a török kézilabda sokat fejlődött az elmúlt években. A Besiktas játékmodora az afrikai, leginkább az algériai kézilabdához hasonlít. Rendkívül agresszív, három-hármas vagy három-kettő-egyes védekezési rendszert alkalmaz."
Füzesi Ferenc, a Tatabánya-Carbonex edzője: "Kaphattunk volna nehezebb ellenfelet is, mint a svájci Thun, amellyel szemben esélyesek vagyunk. A játékerejét nem ismerem pontosan, de a svájci bajnokság színvonalát jónak tartom. A Svájcban edzősködő volt válogatott tatabányai kapustól, Szabó Lászlótól igyekszem mielőbb több információt szerezni."
A műsor Férfiak EHF-kupa, a 16 közé jutásért: Dunaferr–Besiktas (török), Wacker Thun (svájci)–Tatabánya-Carbonex. Játéknapok: november 5-6. és 12-13.
Nők KEK, a 16 közé jutásért: Vác–Naisa Nis (szerb-montenegrói). Játéknapok: 2006. január 7-8. és 14-15. EHF-kupa, a 16 közé jutásért: Cornexi-Alcoa-HSB Holding–Atzgersdorf (osztrák), FTC–Madeira (portugál), Debrecen - Tertnes Bergen (norvég). Játéknapok: 2006. január 7-8. és 14-15. ---- Ha azt kérték volna tőlünk, állítsuk össze a legnehezebb BL-csoportokat a magyar női élcsapatoknak, vélhetően hasonló négyeseket válogatunk, mint amilyeneket Fortuna összeállított. A csoportok láttán aligha adhatunk ötven-hatvan százaléknál több esélyt együtteseinknek a nyolcba kerülésre. És akkor még nem vagyunk pesszimisták! A Dunaferrnek mumusa a Slagelse, a dán bajnokság legerősebb csapata, ami egyben azt is jelenti, hogy a világ legjobbja.
Ugyanakkor az átalakuló, formálódó magyar bajnoki ezüstérmes nem az aranynapjait éli (s ezt akkor is be kell látnunk, ha továbbjutott a német Nürnberggel szemben a selejtezőből). Kiss Szilárd edzőnek azon is el kell töprengnie, mi az oka annak, hogy hazai pályán olykor szerényebben teljesítenek játékosai, mint idegenben. Persze ebből jó is kisülhet, ha mondjuk Togliattiból vagy a Knjaz Milos csarnokából két ponttal térnek haza.
A Győrnek ugyanúgy jutott egy-egy dán, balkáni és orosz ellenfél, mint a Dunaferrnek, és kicsit sem lesz könnyebb dolga, ha csoportjában az élen vagy a második helyen akar végezni. Róth Kálmán okkal tart a szkopjei túrától és a volgogradi kalandtól. Egy vigasza lehet: az Aalborgban már nem kell számolnia Farkas Ágnessel, akinek azonban méltó utódai játszanak az európai kupaújoncban.