A LÉquipe francia sportnapilap keddi száma - első oldalán Armstrong hazugsága címmel - arról számol be, hogy a Tour de France hétszeres bajnoka első győzelme megszerzésekor doppingolt. A 33 éves kerekes tagadta, hogy valaha is tiltott szert használt volna.
Ki tudja, mi volt a kulacsban – Armstrongot már korábban is támadták vélt doppingolása miatt, ám eddig semmit sem tudtak rábizonyítani
Ki tudja, mi volt a kulacsban – Armstrongot már korábban is támadták vélt doppingolása miatt, ám eddig semmit sem tudtak rábizonyítani
A cikk szerint az 1998-as és 1999-es Touron a doppingvizsgálatok elvégzésével megbízott laboratóriumban, Chatenay-Malabryban tucatnyi, egykor lefagyasztott B-mintán újabb ellenőrzést hajtottak végre a doppingvizsgálatok finomítása, jövőbeni fejlesztése érdekében a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tudtával. A mínusz 20 fokon tárolt minták újbóli vizsgálata alapján Lance Armstrong hatszor bukott volna meg az akkoriban még kimutathatatlan szintetikus eritropoetinnel (EPO), de másik hat, egyelőre meg nem nevezett kerekes mintája is hasonló eredményt mutatott. A Tour királya az 1999-es prológ, az első (Montaigu-Challans), a kilencedik (Le Grand Bornand-Sestrieres), a tizedik (Sestriere-L’Alpe d’Huez), a 12. (Saint-Galmier-Saint Flour) és a 14. szakasz (Casters-Saint Gaudens) után produkált pozitív doppingmintát.
"Az eredmények hitelességéhez nem férhet kétség" - jelentette ki Jacques de Ceaurriz, a labor vezetője. Hozzátette: kutatási céllal vizsgáltak meg néhány véletlenül kiválasztott, korábban levett doppingmintát. Az ellenőrzés anonim módon folyt, ezért sem lehet szó célzatosságról. (Talán emiatt is, de a vezető később tagadta, hogy a minta Armstrongé lenne.) A L’Équipe felhívja rá a figyelmet, hogy ez a fajta EPO hat éve még nem volt kimutatható, ezért nem derülhetett fény a tiltott teljesítményfokozásra. Az EPO-ellenőrzés csak a 2000-es sydneyi olimpiát követően lett gyakorlat.
Armstrong rendkívül gyorsan reagált a hírre. "Csak azt tudom ismételni, amit már sokszor mondtam: sohasem használtam semmilyen tiltott teljesítményfokozót - olvasható a sztár weboldalán. - Nagyon sajnálom, hogy az ellenem irányuló boszorkányüldözés tovább folytatódik, de ez nem más, mint kisstílű, szenzációhajhász újságírói fogás."
Armstrong 1999 és 2005 között rekordot jelentő módon sorozatban hétszer nyerte meg a világ legpatinásabb körversenyét, majd az idei diadala után visszavonult. A kerekest már korábban is többször vádolták meg doppingolással. Két éve csapata egy volt alkalmazottja gyanúsította meg. Az istállónál korábban masszőrként tevékenykedő Emma O’Reilly a kizárólag Franciaországban megjelent "LA-ügy: Lance Armstrong titkai" című könyvében azt állítja: a versenyző 1998-ban doppingszerek szállításával bízta meg őt. A kerekes Angliában pert nyert a két szerző, Pierre Ballester és David Walsh, valamint a műből részleteket közlő brit The Sunday Times ellen.
Ügy van, vizsgálat nincs
Hat éve még nem volt miért grimaszolnia, de Armstrong sikerei csúcsán sem örült felhôtlenül
Enrico Carpani, a Nemzetközi Kerékpárszövetség (UCI) szóvivője úgy nyilatkozott, egyelőre semmilyen vizsgálatot sem indítanak az ügyben. Erre csak akkor lenne lehetőség, ha a WADA ezt kérné, ám egyelőre a Nemzetközi Doppingelle-nes Ügynökség nem mutatott hajlandóságot erre. A L’Équipe szerint egyébként az eset nem minősül doppingolásnak. A francia sportnapilap szerint a chatenay-malabry-i laboratóriumban elvégzett tesztet hivatalosan nem továbbíthatják sem az UCI-nak, sem a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek, így az általa feltártaknak nem lehet jogi következménye, hiszen várhatóan senki sem emel vádat Armstrong ellen. Márpedig tárgyalás és ítélet nélkül mindenkit, így az amerikai sztárt is megilleti az ártatlanság vélelme. Az 1997-ben Tour-győztes Jan Ullrich, aki az elmúlt években Armstrong egyik legnagyobb ellenfele volt, így reagált a hírre: "Nem én vagyok Lance, ezért nem érdekel az ügy."
Német körverseny (a Pro Tour sorozat 21. állomása) 9. (utolsó) szakasz (Ban Kreuznach-Bonn, 170 km): 1. Daniele Benetti (olasz, Lampre-Caffita) 3:53:07, 2. Cooke (ausztrál, Francaise des Jeux) azonos idővel, 3. Cancellara (svájci, Fassa Bortolo) a. i. Az összetett végeredménye: 1. Levi Leipheimer (amerikai, Gerolsteiner) 37:24:35, 2. Ullrich (német, T-Mobile) 31 másodperc hátrány, 3. Totschnig (osztrák, Gerolsteiner) 1:23 p h.