Ezen a napon egészen a versenyek kezdetéig nem esett az eső. Ám amint az első szám, a férfi 5000 méter előfutamának résztvevői felsorakoztak a rajtnál, zuhogni kezdett. Úgy látszik, ez a világbajnokság most már a hideg és az eső jegyében telik el, s még örülhetünk, ha minden számot le lehet bonyolítani. A vihar miatt ugyanis Finnországban háztartások maradtak áram nélkül, s bizonyos vasútvonalakon szünetelt a közlekedés. Ám a rossz idő nem tudta elűzni a lelátóról a közönséget. Tegnap még azt gondolhattuk, hogy a gerelyhajításban esélyes versenyzőjük, Tero Pitkämäki miatt olyan kitartóak, ezen a napon azonban nem volt éremre esélyes indulójuk, mégis kint dideregtek a stadionban.
Rens Blom igazi mázlista – a holland 565-ön bemutatott kísérletekor csodával határos módon maradt fenn a léc, igaz, 580 centiméteres gyôztes ugrása tökéletesen sikerült
Rens Blom igazi mázlista – a holland 565-ön bemutatott kísérletekor csodával határos módon maradt fenn a léc, igaz, 580 centiméteres gyôztes ugrása tökéletesen sikerült
A versenyzők azonban náluk is jobban fáztak. Főként a rúdugrók, akik, miután nekifutás közben megvívták harcukat az erős széllel, a csuromvizes szivacsban landoltak. Nem csak arról szólt a küzdelem, hogy melyikük a jobb ugró, arról is, melyikük viseli jobban a nehéz körülményeket. Hogy nagy eredmény nem születik, az biztos volt.
Az edmontoni bajnoknak, az ausztrál Dmitri Markovnak és a német Denny Eckernek már az 550 centiméter is sok volt, Sydney bajnoka, az amerikai Nick Hysong, a címvédő olasz Giuseppe Gibilisco és a német Tim Lobinger 565 centiméteren búcsúzott. Ezen a magasságon csak négyen jutottak túl, közülük az orosz Pavel Geraszimov és Igor Pavlov kiesett 575 centiméteren. A kisebb magasságokon ritka szerencsével versenyző holland Rens Blom (az 550-et harmadikra vitte, 565-ön - sikeres kísérleténél - magasra pattant a léc, de a tartóra esett vissza) másodikra tisztán jutott át az 575 felett, hogy aztán az 580-at elsőre vigye. Az amerikai Brad Walker ezen a magasságon hibázott, maradék kísérleteit 585-re vitte, de nem volt szerencséje. Blom, akinek egyéni csúcsa 581 centiméter, nem ugrott tovább, ünnepelt.
Nem jutott tovább a férfi hármasugrás selejtezőjéből a britek reménysége, az idén már 17.64 métert is teljesítő Nathan Douglas, a ranglistavezető román Marian Oprea pedig kisebb sérüléssel versenyzett. Ennek ellenére ő volt az egyik nagy esélyes, de végül annak is nagyon örült, hogy dobogóra állhatott. Utolsó kísérletével (17.40) jött föl az ötödik helyről a harmadikra, s csupán egy centiméterrel előzte meg a bahamai Leevan Sandsot. Az aranyérem az amerikai Walter Davisé (17.57) lett, a világranglista-második brazil Jadel Gregório belépve ugrott nagyot.
"Nem számítottam ilyen eredményre, a teljesítményem engem is meglepett - mondta Davis. - A helyezésem viszont nem, mert győzni jöttem. A sarkam kicsit fájt, ezért kihagytam az ötödik kísérletemet, hiszen pénteken távolugrásban is indulok."
A női 100 méteres gátfutás címvédője, a kanadai Perdita Felicien az elődöntőben búcsúzott, a legjobb időt szerdán a jamaicai Brigitte Foster-Hylton (12.65) érte el. Ez azonban nem sokat mondott, hiszen az övével szemben a másik két elődöntőben ellenszél fújt. Az amerikai Michelle Perry például 3.3 méteres ellenszélben ért el 12.86-ot. A fináléban honfitársával, Joanna Hayesszel és a két jamaicaival, Foster-Hyltonnal és Delloreen Ennis-Londonnal együtt kapott lábra, féltávnál szinte egy vonalban vették a gátakat. A kilencediknél Hayes éppen egy kis előnyre tett volna szert, amikor beakadt a lába a gátba és hatalmasat esett. Az aranyat Perry biztosan szerezte meg - ezúttal 12.66 másodpercet futott, hiszen csak 2 méteres ellenszél fújt. Perry egy évvel ezelőtt az olimpián még hétpróbában versenyzett.
"Nem kellett sokáig biztatni arra, hogy az idén inkább a gáttal próbálkozzam - mondta -, hiszen mindig is ez volt a kedvenc számom. A hétpróbát azonban nem hagyom abba."
Női diszkoszvetésben a 37 éves Franka Dietzsch már az első kísérletével (64.89) megszerezte az aranyat, de csak akkor mert ünnepelni, amikor negyedikre 66.56 métert dobott.
"Általában utálom az esőt, de ettől a naptól kezdve imádni fogom - lelkendezett Dietzsch. - Az első dobásom megnyugtatott, a többiek ugyanakkor idegesek lettek tőle."
A MAI MÛSOR 17.30: férfi 5000 m, előfutamok. 17.35: férfi rúd, döntő. 18:25: női 200 m, elődöntők. 18.50: női 400 m gát, elődöntők. 19.00: férfi hármas, döntő. 19.00: női diszkosz, döntő. 19.20: férfi 800 m, előfutamok. 20.20: női 100 m gát, döntő. 20.40: férfi 110 m gát, elődöntők. 21.10: férfi 200 m, döntő
A DÖNTÔK TOVÁBBI PROGRAMJA Péntek. Férfiak: 400 m, 110 m gát, 50 km gyaloglás. Nők: 200 m, rúd, kalapács. Szombat. Férfiak: maratoni, távol, 4x100 m. Nők: 5000 m, 400 m gát, súly, 4x100 m. Vasárnap. Férfiak: 800 m, 5000 m, magas, 4x400 m. Nők: 1500 m, maratoni, gerely, 4x400 m
Éremtáblázat
Ország
A
E
B
Egyesült Államok
9
5
1
Etiópia
2
2
1
Svédország
2
–
1
Oroszország
1
3
4
Jamaica
1
3
1
Fehéroroszország
1
2
–
Kuba
1
2
–
Észtország
1
1
–
Hollandia
1
1
–
Németország
1
–
2
Bahama-szigetek
1
–
–
Bahrein
1
–
–
Ecuador
1
–
–
Katar
1
–
–
Litvánia
1
–
–
Uganda
1
–
–
Marokkó
–
2
–
Kenya
–
1
3
Franciaország
–
1
2
Csehország
–
1
1
Spanyolország
–
1
1
Norvégia
–
1
–
Portugália
–
–
2
Ghána
–
–
1
Japán
–
–
1
Lengyelország
–
–
1
MAGYARORSZÁG
–
–
1
Mexikó
–
–
1
Románia
–
–
1
St. Kitts és Nevis
–
–
1
---- Mi lesz a 60 ezerrel? Átvegye-e a győzelemért járó 60 ezer dollárt, vagy sem - ez okoz fejtörést a női távolugrás győztesének, Tianna Madisonnak. A 19 éves atléta ugyanis a tennessee-i egyetem hallgatója, s ha bármilyen pénzügyi támogatásban részesül, elveszíti az ösztöndíját. "Nem tudom, a többiek mit csinálnak, átveszik-e a pénzt, vagy sem, egy biztos, én szeretném megszerezni a diplomámat" - mondta. Erre az ösztöndíjon kívül más lehetőség is nyílik, az olimpiai és világbajnok Justin Gatlin például olyan szerződést kötött az egyik szponzorával, amely szerint a cég fedezi tanulmányai költségeit. A legjobb amerikaiak közül - az egyetemi edzők nem kis bánatára - egyre többen választják ezt a megoldást.
Érem nélkül a britek Nagyobb a valószínűsége annak, hogy az eső áztatta Helsinkiből napégetten érkeznek haza versenyzőink, mint annak, hogy egy halom érmet hoznak - csúfolódnak a kommentátorok a brit csapat szereplését értékelve. A szigetországiak eddig egyetlen érmet sem nyertek, ezért kongatták meg a vészharangot. A kétszeres olimpiai bajnok Sebastian Coe szerint nincs elég edzőjük, aki a fiatal tehetségekkel foglalkozna, ezért úgy véli, külföldről kell hozniuk szakembereket, hogy a 2012-es játékokon a válogatott ismét sikeres legyen.
A britek nemcsak egyre kevesebb érmet nyernek, a pontjaik száma is folyamatosan csökken. Míg 1993-ban a világbajnokságon 95 pontot gyűjtöttek, két évvel ezelőtt már csak 46 jutott nekik. Az is igaz, hogy míg az első világbajnokságon "csupán" 153 ország versenyzői indultak (melyik az a sportág, amely hasonló számmal dicsekedhet?), addig a mostani világbajnokságon már több mint kétszáz nemzet fiai vesznek részt, és péntekig 30 ország atlétái szereztek érmet. ---- Négy amerikai jutott a férfi 200 méter döntőjébe, s az elődöntőben elért idejük alapján ők kapták a négy középső pályát. Rajtuk kívül egyedül a juniorkorú Usain Boltnak az egyéni csúcsa volt 20 másodpercen belül, de a jamaicai fiú az elődöntőben nem mozgott különösebben jól, s magas termete miatt az egyes pályán nem sok jót várhatott. A szám favoritja a 100 méter bajnoka, Justin Gatlin volt, aki bízott abban, hogy második aranyát is megnyeri. "Egyikünk nem állhat dobogóra - mondta -, az azonban biztos, hogy emlékezetes döntő lesz a mai."
A címvédő John Capel a világbajnokság előtt nem remekelt, ám Helsinkiben a második idővel (20.45) jutott a fináléba. "Eddig nem volt jó az évem, ezért a többiek azt hiszik, átengedem nekik a világbajnoki címet - magyarázta. - Eszemben sincs. Persze nem favoritként rajtolok, én vagyok a sötét ló." Az elődöntő legjobb idejét (20.27) Tyson Gray érte el, és fogadkozott, hogy a fináléban is nagyon erősen kezd. A negyedik, a 20 éves Wallace Spearmon azért indulhatott, mert a szám olimpiai bajnoka, Shawn Crawford sérülés miatt visszalépett. "Pontosan ugyanannyira vagyok esélyes, mint a többiek - rögzítette. - Legfeljebb kicsit idegesebb vagyok. Általában nem izgulok, de ez az első igazán nagy versenyem. Most kezdem megérezni ezt."
A futók már a verseny előtt megkezdték küzdelmüket, Gray és Spearmon kiköltözött az atléták falujából. Azzal indokolták lépésüket, hogy Capel és Maurice Greene beavatási szertartásnak akarta alávetni őket. Az amerikai csapat vezetői azt ígérték, hogy kivizsgálják az ügyet.
A 200 méter döntője után e feszültségből semmi sem látszott, a négy futó együtt fényképezkedett, mert valóban övék lett az első négy hely. A leggyorsabban Gay kezdett, ráfutott az előtte rajtoló Gatlinra, de csak az első százat bírta. Gatlin ezúttal is könnyedén hagyta ott honfitársait, akik közül másodikként éppen Spearmon ért célba. Gatlin enyhe ellenszélben (-0.5) 20.04 másodpercet futott, pedig - mintha nem is világbajnoki döntőben lenne - a cél előtt kiengedett. ---- - Hogy aludt? - Köszönöm, nem jól. Már három napja nem alszom jól, most is kora reggel fölébredtem. Nem tudom, miért - válaszolta érdeklődésünkre Zsivoczky Attila, aki szerdán bronzérmesként fejezte be a tízpróba küzdelmeit.
- Talán izgatott. - Lehet. - Ünnepeltek? - Azt még nem, hiszen a szobatársam, Boros Laci még nem versenyzett. - És a szüleivel? - Anyut csak a nézőtéren láttam, este doppingvizsgálatra mentem, eredményhirdetés volt, aztán sajtótájékoztató. Éjfél is elmúlt, mire végeztem. Majd ma találkozunk. - Meglepően nyugodtnak tűnik. - Inkább fáradt vagyok.
- A verseny után azt mondta, hogy régóta vágyott erre az éremre, már évekkel ezelőtt meg kellett volna szereznie. - Sydneyben szerettem volna felállni a dobogóra. De megsérültem, az Achilles-inam egyre roszszabb lett, műteni kellett. Most az apróbb panaszoktól eltekintve végre egészséges vagyok. - A sikerében közrejátszott, hogy az idén sokat edzett a cseh Roman Sebrlével? - Feltétlenül. Egyedül nem tudtam volna olyan intenzíven és magas színvonalon elvégezni az edzéseket, mint vele. Köszönettel tartozom neki és Dala Kupkának, az edzőjének. És persze ugyanígy a másik két tréneremnek, Vona Attilának és apunak. Meg az egyesületemnek, a Debreceni SC-nek.
- Sebrlével a verseny alatt is segítettek egymásnak? - Próbáltunk, de azért ilyenkor az ember mégiscsak magára figyel. - Menjünk végig a számokon! - A százat jónak éreztem, legalább olyannak, mint a nyár elején Götzisben. De nem lehetett az, hiszen hátszéllel futottam ugyananynyit. Mindegy, ugyanannyi pontot kaptam. A távolt elrontottam, de szerencsére nem volt időm morfondírozni rajta, mert következett a súlylökés, ami nagyon jól sikerült, s feledtette a rossz ugrásokat.
- Magasban fergetegeset produkált. Az, hogy kétórás esőszünet után képes volt 209 centiméteren folytatni, és utána 215 centit ugrani, különleges bravúr. - Kezdtem én már máskor is 210 centiméteren, igaz, akkoriban 220-at tudtam. - Az újrakezdésnél mennyit melegíthettek? - Két ugrást kaptunk. - Az semmi. - Nekünk is az volt az érdekünk, hogy gyorsan folytassuk a versenyt, mert nyakunkon volt a következő eső. A 209 centit harmadikra, nagyon rossz kísérlettel vittem át. Szerintem csak azért sikerült, mert nagyon bíztam magamban. Nem tudtam elképzelni, hogy leverem.
- A 212 centiméteren is hármat kellett ugrania, a 215-ön viszont elsőre nagy szerencséje volt. - Mostanában sok ilyen ugrásom volt, hogy majdnem leverem a lécet, de végül fenn marad. Szerintem a 218 azért nem sikerült, mert már nem hittem igazán benne. - A négyszáz méter? - Húú… Megpróbáltam okosan futni, de nem ment. Mostanában, ha felspannolom magam, túlzottan elfutom az elejét, és ilyenkor persze nem bírom a táv végét. Mondogattam magamnak, hogy nyugodtan, lassan kell kezdenem, de a többiek az előttem levő pályákon futottak, és nem tudtam visszafogni magam. Az utolsó métereken csak arra koncentráltam, nehogy elessek. Jobb időre számítottam.
- Az első nap után gondolta volna, hogy dobogós lehet? - Mindenkinek azt mondtam, hogy húsz százalék az esélyem erre. Ráadásul szerdán nem kezdtem jól. A hetedik gátba úgy belerúgtam, hogy fölszakadt a térdem, és kiestem a ritmusból. Diszkosszal viszont egyéni csúcsot dobtam. Sikerült kihasználnom a szelet, felfektettem rá a diszkoszt, a többiekét viszont borogatta a szél. Rúdban a 480 centiméter jó, bár ott is mehettem volna tovább. De ekkor már megnyugodtam.
- Iszonyatos ellenszél fújt. - Meg oldalszél. Az utolsó kísérletemnél azért álltam le, mert nem tudtam megfelelő irányban tartani a rudat. - Ekkor már tudhatta, hogy bronzérmes lehet. - Igen, és ez nem volt egyértelműen jó érzés. Nyomasztott a lehetőség, tudtam, hogy a gerelyt nem ronthatom el. Amikor az első kísérletemnél megfájdult a derekam, éreztem, hogy jót dobtam. Ilyenkor szokott a fájdalom belém nyilallni. Ezerötszázon ugyanazt próbáltam, amit előző nap négyszázon, nyugodtan futni. Ezúttal sikerült.
- Amikor célba ért, tisztában volt vele, hogy harmadik? - Még nem. Azt láttam, hogy a német Niklaus nem előzött meg, mert nem futott annyival gyorsabban nálam. Visszanézve azt is láttam, hogy Pogorelov jóval mögöttem van, de Rahnu, akinél szintén jobbat kellett futnom, nem volt ott. Körülnéztem, de a célba érkezettek között sem találtam. Akkor vettem észre, hogy csak most fordul a célegyenesbe. Megnyugodni mégis csak akkor tudtam, amikor kiírták az eredményt a táblára. - Még mi következik az idén? - Először egy nagy pihenő, aztán elindulok a talance-i viadalon. - Az idén nagyon jó átlagot nyújtott. Jövőre mit tervez? - Hol van az még…
---- Döntők Férfiak. 200 m (-0.5). Világbajnok: Justin Gatlin (Egyesült Államok) 20.04, 2. Wallace Spearmon (Egyesült Államok) 20.20, 3. John Capel (Egyesült Államok) 20.31, 4. T. Gay (Egyesült Államok) 20.34, 5. S. Buckland (Mauritius) 20.41, 6. P. Johnson (Ausztrália) 20.58, 7. T. Unger (Németország) 20.81, 8. U. Bolt (Jamaica) 26.27. Rúd. Vb: Rens Blom (Hollandia) 580, 2. Brad Walker (Egyesült Államok) 575, 3. Pavel Geraszimov (Oroszország) 565, 4. I. Pavlov (Oroszország) 565, 5. G. Gibilisco (Olaszország), T. Lobinger (Németország) és N. Hysong (Egyesült Államok) 550-550, 8. Szavano D. (Japán) 550. Hármas. Vb: Walter Davis (Egyesült Államok) 17.57 (+0.3), 2. Yoandri Betanzos (Kuba) 17.42 (+0.4), 3. Marian Oprea (Románia) 17.40 (+2.0), 4. L. Sands (Bahama-szigetek) 17.39 (+2.3), 5. K. Taillepierre (Franciaország) 17.27 (+2.0), 6. J. Gregório (Brazília) 17.20 (0.0), 7. K. Bell (Egyesült Államok) 17.11 (+2.0), 8. D. Giralt (Kuba) 17.09 (+0.7)
Nők. 100 m gát (-2.0). Vb: Michelle Perry (Egyesült Államok) 12.66, 2. Delloreen Ennis-London (Jamaica) 12.76, 3. Bridget Foster-Hylton (Jamaica) 12.76, 4. K. Bolm (Németország) 12.82, 5. M. Korotjeva (Oroszország) 12.93, 6. J. Kallur (Svédország) 12.95, 7. I. Sevcsenko (Oroszország) 12.97, 8. J. Hayes (Egyesült Államok) kizárva.
Diszkosz. Vb: Franka Dietzsch (Németország) 66.56, 2. Natalja Szadova (Oroszország) 64.33, 3. Vera Pospisílová-Cechlová (Csehország) 63.19, 4. B. Faumuina (Új-Zéland) 62.73, 5. N. Grasu (Románia) 62.05, 6. Ma Su-li (Kína) 61.33, 7. D. Tomasevics (Szerbia-Montenegró) 60.56, 8. O. Antonova (Ukrajna) 59.37
Előfutamok, elődöntők, selejtezők Férfiak. 800 m. 1. ef.: 1. Ramzi (bahreini) 1:46.17. 2. ef.: 1. Baala (francia) 1:46.57. 3. ef.: 1. Borzakovszkij (orosz) 1:50.14. 4. ef.: 1. Kamel (bahreini) 1:47.65. 5. ef.: 1. Reina (spanyol) 1:47.14. 6. ef.: 1. Ali (bahreini) 1:47.16. 5000 m. 1. ef.: 1. I. K. Songok Isaac (kenyai) 13:20.36, 2. T. Bekele (etióp) 13:20.66, 3. J. Kibowen (kenyai) 13:21.08. 4. Birhanu. 2. ef.: 1. E. Kipchoge (kenyai) 13:12.86, 2. Mottram (ausztrál), 3. 13:12.93, 3. Sihine (etióp) 13:13.04, 4. Szaidi-Szaif (algériai) 13:13.50. 110 m gát. 1. ed. (-0.5): 1. Doucouré (francia) 13.35, 2. Arnold (amerikai) 13.39. 2. ed. (-0.4): 1. Trammell (amerikai) 13.31, 2. Liu Hsziang (kínai) 13.42. 3. ed. (-1.9): 1. A. Johnson (amerikai) 13.23. 2. Wignall (jamaicai) 13.24 Nők. 200 m. 1. ed. (-2.7): 1. Arron (francia) 22.45, 2. Boone-Smith (amerikai) 22.69, 3. Colander (amerikai) 22.69, 4. Mothersill (kajmán-szigeteki) 23.13. 2. ed. (-4.0): 1. A. Felix (amerikai) 22.90, 2. Gevaert (belga) 22.97, 3. V. Campbell (jamaicai) 23.02, 4. Guscsina (orosz) 23.10. 400 m gát. 1. ed.: 1. Jesien (lengyel) 54.34, 2. Huang Hsziao-hsziao (kínai) 54.34. 2. ed.: 1. Glover (amerikai) 54.16, 2. Pskit (lengyel) 55.20. 3. ed.: 1. Pecsonkina (orosz) 53.86, 2. Demus (amerikai) 55.00