Eva Maria Barki szerint a CAS csődöt mondott

Vágólapra másolva!
2005.04.02. 12:31
Címkék
Dr. Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert, az athéni olimpiáról kizárt és aranyérmétől megfosztott két magyar dobóatléta ügyvédje szerint a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) csődött mondott, mert ítéletében hibás következtetéseket vont le. Mint ismeretes, a CAS tegnap nyilvánosságra hozott ítéletében elutasította Annus és Fakezas beadványait, és helybenhagyta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) határozatait. Barki azt állította: a "lavinát" egy japán NOB-tag levele indította el.
Balról: Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert (korábbi felvétel)
Balról: Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert (korábbi felvétel)
Balról: Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert (korábbi felvétel)
Balról: Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert (korábbi felvétel)
Balról: Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert (korábbi felvétel)
Balról: Eva Maria Barki, Annus Adrián és Fazekas Róbert (korábbi felvétel)

Ma a Stadion Szállóban tartott ismét sajtótájékoztatót Annus Adrián és Fazekas Róbert, illetve jogi képviselőjük, dr. Eva Maria Barki. A magyar származású ügyvédnő kárhoztatta a lausanne-i székhelyű nemzetközi Sportdöntőbíróságnak a két dobóatléta beadványát elutasító határozatait, és bejelentette: bár biztosat még nem tud mondani, valószínű, hogy a dokumentumok áttanulmányo- zása után a svájci legfelső bírósághoz fordulnak.

"Ügyvédi pályafutásom során ritkán találkoztam ilyen gyenge ítélettel. Mindkét határozat ellenkezik mindenfajta logikával" - fogalmazott a jogásznő.

Kifejtette: helyesnek és korrektnek tartja, hogy a CAS az egész eljárást újból lefolytatta, azonban a sportbírák következ- tetései hibásak, és a tényállás megállapítása is helytelen.

Barki szerint a két határozat pozitívuma, hogy a doppingolás gyanúját sikerült eloszlatni.

"A NOB döntésében Annus Adriánnál még szerepelt, hogy a tőle származó két vizeletminta minden bizonnyal két különböző személytől származik. Fazekasnál pedig arról volt szó, hogy tiltott eszközt vehetett igénybe a mintaadásnál. Ezekről a Sportdöntőbíróság határozatában már egy szót sem találunk, így legalább azt elmondhatom, hogy az erkölcsi rehabilitáció sikeres volt."

A jogász hangsúlyozta: Annus esetében azzal érveltek, hogy az olimpiai doppingszabályzat értelmében a sportolót személyesen kellett volna hivatalosan értesítenie a NOB-nak arról, hogy újabb mintaadásra kötelezik. Mint ismeretes, Annus már jáki otthonában tartózkodott, amikor először a házánál jelentek meg a doppingellenőrök, majd a bucsui határátkelőhöz rendelték.

A határozat Annus Adrián ügyében angol nyelven, pdf-formátumban (Kattintson a képre!):




Barki szerint a hivatalos értesítés elmaradt, ugyanis a NOB először a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB) szólt, a MOB értesítette a Magyar Atlétikai Szövetséget (MASZ), majd felhívták Annus klubját, a Haladást, ahol csak a titkárnő volt benn. Tőle tudta meg Pál T. Gábor, Annus ügyintézője, hogy a sportolót keresik, és a határátkelőhöz rendelték.

Barki azt is elmondta, hogy Annus a manipulációtól tartva nem ment el a bucsi határállomásra vizeletet adni. Tovább menve hozzátette: a CAS szerint Annusra ekkor már nem az olimpiai doppingszabályzat vonatkozott (hanem a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség szabályzata), versenyen kívüli ellenőrzésről volt szó, így nem kellett hivatalosan értesíteni a sportolót. A CAS kimondta: Annusnak hivatalos és személyes értesítés nélkül is tudnia kellett arról, mikor és hol várják tőle a mintaadást. Barki szerint azonban ez az indokolás hibás. Azzal érvelt, hogy ha a CAS okfejtése helyes, akkor a versenyen kívüli ellenőrzést a NOB nem folytathatta volna le, és nem hozhatott volna elmarasztaló határozatot.

Gyanúsítás levélben egy japán NOB-tagtól

Barki asszony kijelentette: a bíróságnak világosan látnia kellett, hogy a két magyar atléta "meghurcoltatása" azzal a levéllel kezdődött, amelyet a "konkurencia" írt a NOB-nak az athéni játékok idején. Annus után ezért indult hajtóvadászat, és Fazekasra is ezért szálltak rá az ügyvédnő szerint. (Annus kizárása után a japán Kodzsi Murofusi kapta meg az aranyérmet.)

"A levél Kono professzortól (sic!), a NOB japán tagjától érkezett. Ez indította el a lavinát. A levélhez mellékeltek egy internetről levett képet egy olyan eszközről, amellyel csalni lehet a vizeletadásnál. Azt írták, hosszú ideje köztudott, hogy Annus Adrián ilyen eszközt használ, sőt Magyarországon mindenki vehet ilyet, mindenki használhatja."

(Kono nevű NOB-tag nincsen, Japánt Igaja Csiharu és Okano Sunicsiro képviseli a testületben. Az Okano név hasonlít az Eva Maria Barki, Pál Gábor, majd később Annus Adrián által is említett "Konóra", így valószínűleg rá gondoltak - a szerk.)

Eva Maria Barki elmondta: a levél másolata a birtokukban van, és kérdésünkre ígéretet tett arra, hogy azt elküldi szerkesztőségünkbe.

A jogász Fazekassal folytatta. A diszkoszvetőnél arról volt szó - fejtegette Barki -, hogy a megalázó bánásmód okozta stressz miatt nem tudta az előírt 75 milliliter mennyiségű vizeletet produkálni, hanem csak 25 millilitert.

A határozat Fazekas Róbert ügyében angol nyelven, pdf-formátumban (Kattintson a képre!):




"A sportbíróság ezt az érvelésünket elfogadta, hiszen három nagyon tekintélyes szakértő véleményével támasztottuk alá. Ennek ellenére a CAS azt mondta, hogy akkor be kellett volna mennie Fazekasnak a doppingellenőrökkel a kórházba, és ott kellett volna mintát adnia. Ő erre hajlandó lett volna, de nem azzal a két ellenőrrel, akik megalázó módon bántak vele a verseny után. Ezt viszont nem tették lehetővé."

"Egyébként is volt ott egy hölgy, aki azt mondta Róbertnek, hogy a huszonöt milliliter is elegendő lesz - tette hozzá Eva Maria Barki. "Ezt a hölgyet később nem sikerült azonosítanunk, hogy tanúként beidéztethessük. A sportbíróság felszólította a NOB-ot, mondja meg, ki volt az a hölgy, de a NOB nem mondta meg. Valószínűleg azért, mert féltek, hogy az igazságot mondja. A CAS-t viszont ezután nem érdekelte, hogy ez a félrevezető információ szerepet játszott az ügyben."

Az ügyvédnő végezetül kijelentette: hivatásos, polgári bírók nem ezt a döntést hozták volna.

Megszólalt persze Fazekas Róbert és Annus Adrián is. Mindketten kétéves eltiltásra számítanak a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől (IAAF), és még egyikük sem tudja, folytatja-e azt követően a pályafutását. Úgy tűnt, Fazekasban inkább megvan ehhez az elszántság, azonban mindketten elmondták: mivel a per nagy áldozatokat követelt tőlük, a klubjukkal már nincsenek munkaviszonyban, és fizetést nem kapnak, egyelőre azt kell kitalálniuk, hogy miből fognak megélni. Ez azt jelenti, hogy az élsportolói életvitellel járó napi két edzést egy ideig egyikük sem tudja vállalni. ---- K ---- &
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik