A portugálokat és a franciákat is legyőző Rehhagel-alakulat hangolását több apró incidens is megzavarta, ám ezek részben a sajtó által kreált, és csak részben valós gondok. Az egyik, talán legelhanyagolhatóbb problémát egy sajtótájékoztatón feltett kérdés jelentette. Rehhagelt arról faggatta egy újságíró, valóban azt mondta-e játékosainak a franciák elleni győzelem után, hogy az ő taktikai zsenialitásának köszönhető a diadal? "Ez hihetetlen! Miről beszél?! Honnan vette ezt?! Ha van bőr a képén, elárulja nekem, hogy kitől hallott ilyeneket!" – kelt ki magából Rehhagel.
Ez a dühroham csak néhány másodpercig tartott, ám a játékosoknak állítólag sokkal súlyosabb gondjaik vannak, mégpedig a görög szövetséggel. A téma a prémium, a pletykák szerint az elődöntőbe jutásért ígért százezer euró helyett a játékosok fejenként háromszázezret akarnak, amit a szövetség kizártnak tart. A játékosok érdekeit a szövetséggel folytatott tárgyalások során Theo Zagora-kisz csapatkapitány képviseli, és szeretné elérni, hogy az UEFA-tól a görög szövetség számlájára utalt 11 millió euróból tisztességesen jusson a játékosoknak is.
A harmadik probléma már az Európa-bajnokság kezdete óta foglalkoztat néhány játékost: a csőd elől menekülő AEK Athén kritikus helyzete Zagorakisz mellett Kacuraniszt, Kapsziszt, La-kiszt és Cartaszt bántja. Ha a klub nem rázódik helyre, amatőrré minősíthetik, így a játékosok szerződését megsemmisíthetik. Ez a lehetőség a klubhűség szempontjából borzasztó lenne a fent említettek számára, de ha profin gondolkodnak, mindenképpen jól járnak, hiszen az Eb-szereplés után biztosan lesz bőven jelentkező egyesület, amely szívesen látná soraiban őket – nem kell nagy képzelőerő hozzá, mekkora sztárként kezelnék mondjuk Boltonban vagy a Crystal Palace-nál a 33. életévében járó Zagorakiszt.
Rehhagel a meccs előtti utolsó sajtótájékoztatón igyekezett a biztatóbb momentumokkal foglalkozni, kiemelte, hogy a torna során először mind a 23 játékosa makkegészséges, és számíthat rájuk. A leghosszabb ideig lábadozó Jannakopuloszt ennek ellenére nem jelölte a kezdőbe, amelyben Baszinasz és Kacuranisz is bent maradt. A franciák ellen eltiltás miatt nem játszó Vrizasz viszont visszakapta helyét, és Nikolaidisz került a kispadra. "Testileg és lelkileg is fáradunk, de ha fegyelmezettek maradunk, a cseheket is meglephetjük. A legnehezebb mecscsünk következik" – mondta a német edző.
A túloldalon Brückner igyekezett felkészíteni százszázalékos csapatát a görög rejtély veszélyeire, de ő nem változtatott jól bevált kezdő tizenegyén, csak a sérült Jiráneket hagyta ki, és Grygerát tette be jobb hátvédnek.
---- A helyszín mindkét csapatnak kedvezett, a görögök a torna nyitó meccsén a portugálokat, a csehek a negyeddöntőben a dánokat verték meg a Sárkány-stadionban. Nedvedék emléke a frissebb, és ezt jelezte is Rosicky lécre szálló bombája a harmadik percben, majd Jankulovski veszélyes megoldása a hatodikban. A két helyzet is bizonyította, hogy a szenzációs támadófutballt játszó csehek nem akarják kóstolgatni a riválist, inkább nekirontottak – pedig Koller a meccs előtt azt mondta, nem lesz élvezetes a játék ezen a találkozón.
A görögök sem álltak be, amennyire lehetett, igyekeztek az ellenfél térfelén tartani a labdát. A fegyelmezett görög kísérletek, ha másra nem is, arra mindenképpen jók voltak, hogy hosszú percekig távol tartsák a cseheket saját kapujuktól. A félidő derekára hinni kezdtünk Kollernek, mert ugyan néha beszorult valamelyik csapat (általában a görög), olyan helyzet, mint az első kettő, nem akadt több. A hangulat viszont nem volt rossz, a rengeteg görög cseh és az Eb-től búcsúzó portói drukker Eb-elődöntőhöz illő miliőt alakított ki. Feszültség is volt a játékban, hiszen az előreívelt labdákban mindig ott rejlett a veszély.
Aztán a 32. percben Jankulovski előtt adódott ziccer, de megint Nikopolidisz nyerte meg kettejük csatáját, a görög hálóőrnek ezúttal már vetődnie is kellett. Nedved viszont az akció során lent maradt, és a cseh szurkolók ereiben meghűlt a vér – a helyzet nem lett jobb akkor sem, amikor a fehér mezesek agytrösztjét hordágyon vitték le, és akkor sem, amikor a pályára visszatérve alig állt a lábán, nemhogy osztogatta volna a labdákat. A 40. percben Brückner mester lecserélte a térdét fájlaló, de nem a fizikai, hanem a lelki fájdalom miatt sírva fakadó Nedvedet.
Rosicky lett a szellemi vezér, az első félidő végére megzavarodó csapatot neki kellett összeszednie. Bár a Dortmundban ugyanezt játssza, az Eb-n eddig a háttérbe szorult. A szünetbeli 0–0 a negyeddöntőből kiindulva mindkét csapat számára jó előjel volt, hiszen a csehek és a görögök is a fordulás után döntötték el a dánok, illetve a franciák elleni meccset.
A második játékrész igen durva megmozdulásokkal kezdődött, a fáradó csapatok tördelték a játékot. Ahogy tanult futballszakértők szokták mondani, a küzdelem dominált, és végképp bebizonyosodott, hogy Koller jóstehetsége és szakértelme párját ritkítja.
Az utolsó tíz percet nagyon megnyomták a csehek, több ordító helyzetet is kidolgoztak, de rendre belehaltak a szépségbe. Letelt a kilencven perc, Porto utolsó Eb-meccse és Collina utolsó nemzetközi tétmérkőzése hosszabbításig jutott, a Nedved nélkül igencsak tompa csehek ötödször már nem tudtak nyerni a rendes játékidőben Portugáliában. A hosszabbításban a görögök magukra találtak, és legalább olyan veszélyesek voltak, mint ellenfelük. Cech majdnem megmentette csapatát, de a hosszabbítás első félidejének végén Cartasz szöglete után Dellasz gólt fejelt, és a görögök a döntőbe jutottak. ----
Az ifi Európa Top 12-gyôztes Póta a németek elleni bronzmeccsen veretlen maradt
3. perc: Egy előrevágott labdát a cseh torony, Koller a feje búbjával éppen csak elért, így Rosicky felé pattant. A dortmundi középpályás habozás nélkül, kapásból tüzelt, lövése a rövid felső sarok fölött telibe találta a lécet. Nikopolidisz ugyan fölemelte a kezét, de későn…
6. perc: Gyors egymásutánban két szögletet végeztek el a csehek, a második után a görög védelem megszerezte ugyan a labdát, de késlekedett a felszabadítással. Jankulovski a tizenhatos vonalán lecsapott a labdára, betört a büntetőterületre, majd balról, kiszorított helyzetből keményen rálőtte. Nikopolidisz szögletre ütötte a lövést.
29. perc: Vrizasz került váratlanul jó helyzetbe a bal szélen, remekül adott középre, ahol a becsúszó Zagorakisz csak centikkel maradt le. Végül Cech paskolta el a labdát a kapu közeléből.
33. perc: Rosicky meglépett a jobb szélen, a tizenegyespont táján feltűnő Nedvedhez játszott volna, előle azonban elpöckölték a labdát. A túloldalon Jankulovski érkezett, jobbal egyből célba vette a rövid alsó sarkot, Nikopolidisz bravúrral hárított.
35. perc: Poborsky bal oldali szöglete átszállt a kimozduló Nikopolidisz fölött, Koller az ötös túlsó sarkáról visszafejelte. Grygera akrobatikus mozdulattal próbálta a kapu felé küldeni a labdát, veszélytelenül.
44. perc: Jankulovski a balösszekötő helyéről ravasz nyesésre szánta el magát, Nikopolidisz kétségbeesetten rohant vissza, de szerencséjére a labda a háló tetején landolt.
53. perc: Koller rajtolt rá egy ígéretes beívelésre a tizenhatoson belül, ám mielőtt elérte volna, Dellasz szelíden a vállára helyezte a kezét, és pont annyira húzta vissza, hogy elsuhanjon előtte a labda. Collina sípja néma maradt.
59. perc: Poborsky ki tudja, hányadik szögletét tekerte a hosszú sarok felé, az ott magasló Koller irányába. Ezúttal el is jutott a labda a címzetthez, aki rá is fejelte – az előtte felugró Baros hátára.
64. perc: Baszinasz szabadrúgását Cech igyekezett a hosszú saroknál nyüzsgő görögök feje fölül lehúzni, ám a labda kicsúszott a kezéből, s végül a meglepett Fisszasz fejéről pattant az alapvonalon túlra.
80. perc: Koller és Rosicky kergette őrületbe a görög védőket, a második kényszerítő után – a karmester sarokkal tette a labdát csapattársa elé! – Koller 12 méterről, tiszta helyzetből jobbal a jobb kapufa mellé lőtt.
83. perc: Baros becsapta a védőjét, jobbról középre húzott, majd ballal a jobb kapufa mellé lőtt.
94. perc: Hariszteasz egy perc alatt kétszer is hatalmas helyzetbe hozta Jannakopuloszt, akinek a fejese elakadt Cech felemelt karjaiban, közeli lövése meg a védők lábaiban.
103. perc: Cartasz csavart nagyszerűen az ötösre, Dellasz estében csúsztatott, Cech kezébe.
105. perc: Cartasz a jobb oldalról a rövid sarokra ívelt egy szögletet, ott több társa is érkezett, közülük Dellasz volt a legjobb helyen: közelről a hálóba csúsztatott.
1–0 ---- A csehek görögök elleni botlásával eldőlt, hogy ötös győzelmi sorozatnál továbbra sem tud senki hosszabbat produkálni az Európa-bajnokságokon. Nedvedék még a 2000-es belga-holland közös rendezésű tornán kezdték a menetelésüket, amikor – már biztos kiesőkként – Smicer duplájával megverték a dánokat. A folytatás pedig már nyitott könyv előttünk, hiszen a fejezeteket Portugáliában írták. Lettország ellen 2–1 (Baros, Heinz), Hollandia ellen 3–2 (Koller, Baros, Smicer), Németország ellen 2–1 (Heinz, Baros), Dánia ellen pedig 3–0 (Baros 2, Koller) lett a csata vége. Csütörtökön azonban megszakadt a sikersorozat.
Így tehát a csehek mellett a franciák és a hollandok is még mindig csúcstartónak vallhatják magukat. Előbbiek 1984-ben Dániát, Belgiumot, Jugoszláviát, Portugáliát (hosszabbítás után) és Spanyolországot, a hollandok pedig 1988 és 1992 között Angliát, Írországot, az NSZK-t, a Szovjetuniót és Skóciát győzték le.