Kiszemeltünk ezen a héten némileg rendhagyó szempontok alapján került a képbe. Logikus választás lett volna John Hartson (Celtic), aki egymaga négy "gombócot tuszkolt le az Aberdeen torkán, esetleg a Valladolidnak hármat vágó, mallorcai Walter Pandiani míg Rooney egyetlen gólt szerzett csupán. Az viszont a Leeds United otthonban lőtt győztes találat volt, de ennél is sokkal fontosabb, hogy hősünk még alig múlt tizenhét éves, hazájában máris tart két csúcsot, s immár egyértelműen a legnagyobb angliai tehetségként emlegetik. Érdemes megismerkedni vele.
Rooney (fent) az idén már két gyôztes bajnoki gólt szerzett az Everton csapatában
Rooney (fent) az idén már két gyôztes bajnoki gólt szerzett az Everton csapatában
Múltja alapján az Everton egyike Anglia négy legnagyobb klubjának, másfél évtizede azonban borzasztó ínség uralta a Goodison Parkot: az 1987-es bajnoki cím óta egyetlen valamire való trófeát sikerült csak összekapirgálni (az FA-kupát 1995-ben). Ennek oka többek között nyilván az, hogy a klub egyébként híres futballakadémiája képtelen volt tehetségeket "kitermelni”. Ellentétben a városi rivális Liverpoollal, ahol csak a legutóbbi években olyan házi nevelésű csillagok tűntek fel, mint McManaman, Fowler, Owen, Carragher vagy Gerrard. Az Everton-hívők lelki sebeire valóságos balzsam volt úgy két-három esztendeje, amikor elterjedt, hogy a junioroknál focizik egy gyerek, akiről egy új-zélandi krikettedző is első látásra megmondaná, istenáldotta tehetsége van a futballhoz. A hír nem sokáig maradt Liverpool közigazgatási határain belül, mert az ifik 2001–02-es FA-kupájában a Wayne Rooney nevű kölyök nyolc meccsen lőtt ugyanannyi góljával a döntőbe juttatta csapatát. Természetesen nyomban bekerült az angol U19-es válogatottba. A nagy áttörés azonban az idei szezonban érkezett el. Nyáron két előkészületi meccsen is mesterhármast szerzett – az osztrák SC Weiz és a Queen's Park Rangers ellen –, mire David Moyes vezetőedző gondolt egyet, és berakta a kezdőbe a Tottenham elleni nyitó bajnokin. A 2–2-vel zárult mérkőzésen ő készítette elő az első hazai gólt, óriási tapsot kapott, amikor lecserélték.
Névjegy
Wayne Rooney Született: 1985. október 24., Liverpool Nemzetisége: angol Posztja: csatár Klubja: Everton (2001–) Legnagyobb sikerei: ifjúsági FA-kupa-ezüstérmes (2002), angol U19-es válogatott
Pályára lépett még néhányszor, mígnem elérkezett október 19., a harminc bajnoki óta veretlen Arsenal elleni derbi napja. A 80. percben, 1–1-nél állt be, és nem sokkal a lefújás előtt hajmeresztően nagy gólt ragasztott a léc alá. A közönség őrjöngött, Rooney nemkülönben, pedig akkor feltehetően még nem is tudta, hogy 16 évesen és 360 naposan ő lett a Premier League történetének legfiatalabb gólszerzője. S hogy a szurkolók mámora teljes legyen: éppen Michael Owentől ragadta el e rekordot, a "vörösök” zsenije ugyanis 149 nappal idősebb volt, amikor először betalált. Tegyük hozzá, Rooney egy Wrexham elleni Ligakupa-góllal már korábban megdöntötte ama sorozat "ifjonccsúcsát”. A Leedsnek lőtt, ugyancsak három pontot érő gólja nyomán a szigetországi sajtóban egymást érik a dicsőítő nyilatkozatok. Arséne Wenger azt mondta, "kell valami különleges képesség ahhoz, hogy valaki ennyi idősen ezt művelje”. "Remek a hozzállása, gyors a lába, és érti a labdarúgást, lát a pályán” – méltatta Glenn Hoddle. "Én tizenhét éves és nyolc hónapos voltam, amikor az első triplámat szereztem a Premiershipben. Wayne könnyen megdöntheti ezt, és kívánom is neki, hogy tegye meg. Csodálatos szerencse, hogy egy angol srácról van szó” – mondta önzetlenül és hazafiúi lelkesedéstől fűtve Alan Shearer. Érthető, ha Moyes mester, aki nemrég úgy vélte, a fiatal támadóból az egyesület történetének legjobb játékosa lehet, most már aggódik a hátulgombolós kora óta az Evertonban játszó futballistáért. Egyrészt világossá tette, még nem szándékozik rendszeresen kezdőként szerepeltetni Rooneyt, másrészt arra kérte az Everton-drukkereket, segítsenek megvédeni őt a nyomástól és a kísértésektől. "Ha meglátják az utcán csatangolni, kérem, küldjék haza!” – hangzott a meglepő felszólítás.