A sport, amióta "kitalálták”, arra való, hogy eldöntsék, ki a legjobb valamilyen területen. Az ókori olimpiák óta folyik a küzdelem, amelynek célja, hogy kiderüljön, ökölvívásban, futásban, vagy épp diszkoszvetésben ki rendelkezik a legjobb képességekkel, ki tudja legyőzni a többieket. A XX. században világszintre emelkedett a versengés, olimpiákon és világbajnokságokon mérik össze tudásukat a sportolók, akiknek a legmagasabb nívón már az a céljuk, hogy abban, amit művelnek, a földkerekség legjobbjai legyenek. 1950 óta létezik a Formula–1-es világbajnokság, amely azt hivatott eldönteni, évről évre ki a legjobb autóversenyző, kinek van a legjobb autója. Ám ebben az évben megváltoztak a dolgok, és már nem az a legfontosabb kérdés, hogy ki a legjobb jelenleg, az emberek már azon vitatkoznak, ki a valahavolt legjobb Formula–1-es versenyző.
Michael Schumacher szenvedélye az autóvezetés, esze ágában sincs visszavonulni
Michael Schumacher szenvedélye az autóvezetés, esze ágában sincs visszavonulni
A kérdést Michael Schumacher vetette fel, azzal, hogy megszerezte ötödik világbajnoki címét, ebben a tekintetben utolérte Juan Manuel Fangiót. Ugyanakkor az első kérdésre válaszolva rögtön elveti az összehasonlítás gondolatát, csupán a két korszak közötti különbségekről beszél. – Nem lehet párhuzamot vonni Fangio és az én teljesítményem között, teljesen más körülmények között, teljesen más ellenfelekkel szemben versenyeztünk. Nagyra tartom őt, mert olyan korban ült autóba, amikor az összes pálya életveszélyes volt, hatalmas kockázatot vállalt ezzel, mégis életben maradt. – Manapság már sokkal biztonságosabb a Formula–1. Mit gondol a hockenheimi átalakításokról? – Szükséges volt a régi őrült pálya módosítása, és mivel nem lehetett újat építeni, a régiből hozták ki a lehető legtöbbet. Nagyon tetszik, mindent tökéletesen csináltak, most már roppant biztonságos a Hockenheimring. – Sokak szerint az autóversenyzésben az autónak manapság már nagyobb szerepe van, mint a pilótának. – Én ezt nem így látom, szerintem átlagosan pontosan ugyanakkora részt vállal egy versenyző a sikerekből, mint az autója. Persze, ez csak az átlag, mindig meghatározóbb az egyik a másiknál, pályától és a külső körülményektől függ, hogy melyiknek nagyobb a szerepe.
Schumacher adakozott
KELET-NÉMETORSZÁG. Egymillió eurót adományozott a kelet-németországi árvíz károsultjainak Michael Schumacher. „Szükség van a segítségre, s remélem, ezzel az összeggel valamit enyhítek a fájdalmakon” – mondta a Magyar Nagydíj elsô napjának legjobbja. Németország keleti tartományaiban az áradások során péntek délutánig tíz ember halt meg, az anyagi kár értéke több milliárd eurót tehet ki.
– Azt mondta, a Ferrari után nem lesz másik csapata. Mi kellene ahhoz, hogy máshova menjen, és egy újabb istállót vezessen világbajnoki címre? – Ezt akkor tudnám megtenni, ha most huszonhárom éves lennék. Tíz évvel fiatalabban belefognék egy ilyen vállalkozásba, ám így, harmincon túl, már nem tehetem. – Mit gondol, belátható időn belül utol lehet érni a Ferrarit? – Nem lehet megjósolni, hogy mikor ér véget a Ferrari dominanciája, de a múltból kiindulva, előbb-utóbb felzárkózik, megelőz valaki. A McLaren 1998-ban kiemelkedett a mezőnyből, két évvel később mégis sikerült legyőznünk. –Nem sajnálja azokat a versenyzőket, akik nem érnek el sikereket abban, amire az életüket adták, a Formula–1-ben? – Ezen a szinten már senkit sem kell sajnálni, alacsonyabb kategóriákban láttam már kellemetlen eseteket. Aki idáig jut, annak szép élete van, megszerzi a mindennapi betevőjét, nem szorul sajnálatra. – A Leverkusen játékosait sem sajnálja (a német futballklub második lett a Bundesligában, elveszítette a Német Kupa és a Bajnokok Ligája döntőjét, és a csapat öt játékosa a vb-fináléban elbukó német válogatott keretének is a tagja volt – a szerk.)? – De, őket sajnálom, és megértem a szurkolóit, mert megérdemelték volna a sikert. Világszerte sokan szurkoltak a Leverkusennek, mert a BL-ben a Real Madrid ellen ő volt az esélytelenebb. Az emberek szeretnek a kisebb mellé állni, és ez a Formula–1-ben is így van, sokan nem szívesen látják a sikereimet, és inkább az ellenfeleimnek vagy ellenem szurkolnak. – Van sejtése arról, mikor fog visszavonulni? – Nincs. Ez körülbelül olyan, mintha azt kérdezte volna, hány év múlva fogok meghalni?…