Amint arról korábban már beszámoltunk: a horvát sajtó egy 2015-től induló, 16 csapatos közös kelet-közép-európai labdarúgó-bajnokság lehetőségét taglalta, miután egy montenegrói UEFA-tanácskozáson felvetődött az ötlet.Amint arról korábban már beszámoltunk: a horvát sajtó egy 2015-től induló, 16 csapatos közös kelet-közép-európai labdarúgó-bajnokság lehetőségét taglalta, miután egy montenegrói UEFA-tanácskozáson felvetődött az ötlet.
„Őszintén szólva nem nagyon támogatom az ötletet, meglehetősen futballellenesnek találom – nyilatkozta Artner Tamás a haladas.hu-nak. – Mert mondjuk hogy nézne ki az, hogy Dél-Amerikában a brazil bajnokság első négy helyezettje egyszer csak kiválna hazája sorozatából és az első négy argentin csapattal játszana. Ugye, hogy az is furcsa lenne? Amondó vagyok: a mi bajnokságunkat kellene jobbá, élvezhetőbbé tenni, ezen kellene dolgoznunk. A kézilabdában viszont hasznos lehetne egy ilyen kezdeményezés, idehaza a Veszprém és a Szeged kiemelkedik a mezőnyből, a többi csapattal gyakorlatilag edzőmeccseket játszanak, akkora a differencia. Az NB I-ben viszont messze nincsenek ekkora különbségek.”
A zöld-fehérek vezetőedzője szerint a nézőket nem vonzanák a délszláv csapatok, úgy véli, a Ferencváros elleni ütközetre többen lennének kíváncsiak, mint például a Dinamo Zagreb ellenire.
„Szerintem semennyire – felelte Artner arra a kérdésre, hogy mennyire lennének nézőcsalogatók a szerb csapatok. – Ráadásul ha mondjuk kivennék a bajnokságunkból a Fradit és a Videotont, az bevételkiesést is jelentene a kluboknak, hiszen ez a két csapat sok szurkolót érdekel. A Hali-drukkerek jobban lázba jönnek egy Haladás– FTC, vagy egy Haladás–Győri ETO meccs kapcsán, mint teszem azt egy Haladás–Dinamo Zagreb összecsapás miatt. De ez fordítva is igaz, a Videoton zágrábi vendégjátéka sem mozgósítana tömegeket. Ne felejtsük el: a Sport TV-ben az NB I. nézettségi adatai még mindig verik a nemzetközi meccsekét! Másrészt utazni is kell, szállodát fizetni, az pedig nem olcsó mulatság. Ha itthon egy nappal korábban elmegyünk egy bajnokira, az körülbelül 1 millió forintot jelent. Jó, vannak idehaza olyan csapatok amelyeknek ez momentán meg sem kottyan, de ki tudja mi lesz két év múlva? De hogy konkrét példát is mondjak az eladhatóságra, Szombathelyen járt korábban az Arsenal, amely először még telt házat hozott, másodszorra azonban már kevesebb embert érdekelt. Vagy most nyáron az 1860 München és a Mainz ellen sem voltak kint sokan.”
S, hogy legalább szakmailag lenne valami hozadéka?
„Biztosan, de azt mondom: valamennyi klub számára adott a lehetőség a nemzetközi meccsekre, ehhez az kell, hogy a bajnokságban kupaszereplést jelentő helyen végezzenek. Tehát félreértés ne essék: abszolút hasznosak a nemzetközi találkozók, de nem ezen az áron. A nyáron sok exszovjet valamint román gárdával meccseltünk, amelyek ellen másfajta futballstílust, más futballkultúrát ismertünk meg – tehát abban az időszakban ez hasznos volt. De ugyanezt bajnokság formájában nem támogatom.”