Három fölöttébb haragos, ám az indulatain profi közszereplőként uralkodó labdarúgó-vezető ült ki a sajtó képviselői elé az élvonalbeli csapatok közvetítési jogait birtokló Football Duó Kft. tegnapi taggyűlése után az MLSZ székházában. Azt azonban a Bozóky Imre, a Football Duóban kisebbségi tulajdonos labdarúgó-szövetség elnöke, Szieben László, a többségi tulajdonos Magyar Hivatásos Labdarúgóliga elnöke, egyben a Football Duó ügyvezetője, valamint Puhl Sándor, az MLSZ elnökségének tagja, a szövetségnek a Football Duóba delegált másik ügyvezetője arckifejezése hűen tükrözte, hogy a háromórás taggyűlés fölöttébb viharosra sikeredett.Kattintson ide, és töltse le a felügyelő-bizottsági jelentést! (pdf-formátum)
Kedves Olvasók! A hozzászólási lehetőséget ennél a cikknél a kommentárok minősíthetetlen hangneme miatt 11 óra 25 perckor megszüntettük. Azoktól, akik kulturáltan szerettek volna hozzászólni a témához, megértést kérünk. Kedves Olvasók! A hozzászólási lehetőséget ennél a cikknél a kommentárok minősíthetetlen hangneme miatt 11 óra 25 perckor megszüntettük. Azoktól, akik kulturáltan szerettek volna hozzászólni a témához, megértést kérünk.
Szieben László magabiztosan érkezett, és gyôzedelmesen távozott a taggyûlésrôl
A Football Duó Kft. taggyűlését azt követően hívták össze, hogy a 2004. december 14-i taggyűlés felkérte a felügyelőbizottságot, vizsgálja meg a társaság 2004. február 13. utáni tevékenységét, különös tekintettel a Leselkedő című televíziós programra. Az iratanyagot eredetileg február 14-én tárgyalták volna a tulajdonosok, ám akkor a Szieben László távollétében megjelenő ügyvéd nem tudta igazolni a megbízását, ezért az ülést tegnapra halasztották. A felügyelőbizottsági anyag kemény megállapításokat tartalmaz: eszerint a Football Duó tevékenysége során számos alkalommal súlyosan megsértette a számviteli törvényt, a gazdasági társaságokról szóló jogszabályt, valamint saját társasági és szindikátusi szerződését, illetve egyéb megállapodásait. Mindez előnytelen volt és károkat okozott magának a Football Duónak, valamint a futballcégeknek is. A jelentés összeállítói azt javasolták a Football Duó tulajdonosainak, vizsgálják meg a személyi felelősséget, intézkedjenek, hogy a kft. a jövőben szabályos keretek között működjön, s tevékenysége valóban a tulajdonosok érdekeit képviselje.
A Football Duó taggyűlésén tegnap kísérlet történt ezen ajánlások határozattá alakítására, ám a próbálkozás az MHLL elnökének ellenszavazatai miatt teljes kudarcot vallott - a döntéshozatal ugyanis egyhangú szavazást igényelt volna. Meglepetés persze a legkevésbé sem történt, hiszen nemigen várható el senkitől, hogy a saját "halálos ítéletét" önként és dalolva írja alá…
A liga elnöke nem roggyant meg
A ligai ellenvoks első lépésben a felügyelőbizottsági dokumentum elfogadását hiúsította meg, majd pedig azt tette lehetetlenné, hogy a Bozóky Imre javaslatára Szieben Lászlót felmentsék ügyvezetői tiszte alól (indoklásként utóbbi annyit mondott, hogy megbízását a csapatoktól kapta, s nekik is adhatja vissza). Arról az MLSZ-felvetésről sem születhetett határozat, hogy a kft.-ben változtassák meg a pénzügyi átutalásokra jogosultak körét (jelenleg a liga két munkatársa, Nánási Gizella és Villás Károly szignálhat). Mindössze abban értettek egyet a felek, hogy Football Duó törvényes működését helyre kell állítani, illetve a társaság vagyoni felértékeléséhez további egyeztetésekre lesz szükség.
Bozóky Imre, az MLSZ elnöke: „A törvényes rend helyreállítása után mûködhet tovább a Football Duó, hiszen Bodnár György kivásárlása után nincs külsô tagja, és alkalmas lehet a tv-jogok értékesítésére.”
Szieben László, a Football Duó egyik ügyvezetôje: „A Leselkedô címû televíziós produkció az RTL Klubban szokásos árakhoz képest ötven százalékkal olcsóbban készült el.”
Puhl Sándor, a Football Duó Kft. másik ügyvezetôje: „A Football Duó tulajdonosai a megbízóikat képviselik. A kft.-ben azonban olyan szerzôdések is születtek, amelyeket a csapatok akarata ellenére írtak alá.”
Az a határozott próbálkozás tehát, hogy a Magyar Hivatásos Labdarúgóliga és csatolt vállalkozásainak szerepe alapjaiban átalakuljon, és az MHLL első embere, Szieben László háttérbe szoruljon a sportág irányításában - legalábbis első nekifutásra - eredménytelen maradt. A sajtótájékoztatón kultúrált hangvételű, de roppant éles pengeváltások zajlottak Szieben László és Puhl Sándor között. Az MHLL elnöke elismerte, hogy a Football Duó működése rossz és atipikus, nem fogadta viszont el, hogy ezért egyszemélyben ő lenne a felelős. Elmondta például, hogy noha a társasági szerződés szerint a megállapodásokat mindkét ügyvezetőnek alá kellene írnia, 14 olyan irat van, amelyen csakis az ő kézjegye szerepel. Mégpedig azért - tette hozzá Szieben László -, mert noha a fizetését felvette, Puhl Sándor egész egyszerűen nem járt be a Football Duó budai, Hattyú utcai székhelyére. Emiatt természetesen nem is lehetett vele ellenjegyeztetni a papírokat. Ez okból hiányzik az egykori FIFA-játékvezető szignója a Football Duó és az MHLL egyik vállalkozása, a Ligamarketing Kft. 2004. március 24-i egyezségéről is, amelyben utóbbi cég vállalta, hogy az RTL Klub számára a futballt népszerűsíteni hivatott - és fentebb már említett - Leselkedő című tv-műsorhoz 80 kisfilmet legyártat és sugároztat darabonként 550 ezer forint plusz áfa áron. E produkcióról a Football Duó felügyelőbizottságának jelentése amúgy azt állapította meg, hogy az a társaság és a futballszervezetek számára egyértelműen előnytelennek bizonyult és kárt okozott, s egyetlen nyertese a kereskedelmi tv egyik beszállítója, az Apokalipszis Kft. volt (amelyet egy 2004. április elsején kelt szerződéssel vont bele az ügyletbe a Ligamarketing Kft.). Szieben László nem tagadta: a szerződés hatékonysága és célszerűsége utólag vitákat válthat ki, azt azonban visszautasította, hogy bármikor is törvénysértő megoldásokhoz adta volna a nevét. Ekként az sem jogellenes - fejtegette, s ennek a civilben szintén jogász Bozóky Imre sem mondott ellent -, hogy a kettő helyett csak egy ügyvezető kézjegye szerepel külső cégekkel kötött megállapodásokon; legfeljebb a Football Duón belüli rendetlenségre, ügykezelési zavarokra utal.
Parázs szócsata a focipénzek miatt
Arra viszont már az MHLL elnöke sem tudott magyarázatot adni, hogy 2004. október 22-én, vagyis másfél hónappal azután, hogy az említett Ligamarkenting-szerződés kapcsán már a pénzügyi teljesítés is megtörtént, miért tették le a megállapodást mégis Puhl Sándor asztalára (akinek persze utólag eszében sem volt azt szignálni). "Abban az időben Dubaiban jártam, de utólag kérdőre vontam a munkatársaimat" - magyarázta Szieben László. Erre fel Puhl Sándor ekként riposztozott: "Eszerint nem márciustól októberig tartott a dubai vendégeskedés …"
Puhl Sándor rövid közbeszólásaiban egyébként igyekezett bizonyítani, hogy a magyar futballban kialakult jelenlegi szervezeti helyzet tarthatatlan, mert a ligák és a társult vállalkozások működése átláthatatlan és aránytalanul sok pénzébe kerül a csapatoknak. Szieben László azonban felvette a kesztyűt. S amikor az ugyancsak általa elnökölt Magyar Labdarúgóliga évi 190 millió forintos működési költsége került szóba, azzal vágott vissza: a profiágazat így is nettó befizetője a magyar futballnak, érdemes lenne viszont megvizsgálni, vajon tényleg a leghatékonyabban forgatja az 1.5 milliárd forintos költségvetését az MLSZ. Amire Puhl Sándor akként vágott vissza, hogy "…a szövetség legalább nem a klubok pénzét költi…"
A Játékvezetői Testület elnökeként is dolgozó futballvezető próbált további témákat felvillantva fogást keresni ügyvezető társán (például: ha a 200 ezer forint érték fölötti szerződésekről nem születik szerződés, akkor nem igényelhető vissza az áfa, nem számolhatók el költségként és 16 százalékos társasági adót kell fizetni utánuk; a Leselkedőt az RTL Klub imidzsépítési szempontokból tűzte műsorra, s dokumentálható, hogy a képernyőre kerülésért pénzt nem kért, vagyis értelmezhetetlen, miért kellett a kisfilmenkénti 550 ezer forintos árba a sugárzási díjat is beleszámítani; indokolatlan, hogy a Football Duó Kft. és a Profi Liga Kft. 2004. február 13-i egyezsége ellenére, amely arról szólt, hogy a televíziós szerződések teljes körű és kizárólagos bonyolítása, beleértve a számlázást, a bevétel beszedését és a csapatok közötti elosztását, a Profi Liga feladata, az árbevétel egy részéről mégis a Football Duó állított ki számlát, illetve a pénz is hozzá folyt be; és így tovább), ám Szieben Lászlónak - legalábbis a sajtótájékoztatón - minden felvetésre volt egy válasza, egy ellenvetése, s folyamatosan azt hangsúlyozta: egyetlen olyan határozat sem született a ligaügyekben, amely mögött ne állna az MHLL valamely vezető szervezetének testületi döntése…
Egy valamiben mégis egyetértettek a felek: nevezetesen abban, hogy mostanra a profiágazat szervezetileg lényegében működtethetetlenné vált, és e helyzet azonnali beavatkozást igényel. S atekintetben is közös kottát használt az MLSZ meg az MHLL elnöke, hogy mindketten a csapatok érdekeire hivatkozva sürgették a probléma kezelését. Ám amíg Bozóky Imre elképzelhetőnek mondta a Ligamarketing Kft. felszámolását, sőt, adott esetben a Magyar Hivatásos Labdarúgóliga megszűntetését is, Szieben László ettől a leghatározottabban elzárkózott.
"Az MLSZ tisztújító közgyűlése kapcsán már elmondtam, hogy a kampány során fel sem merült a ligák felszámolásának gondolata, és csatolt vállalkozásaik ellehetetlenítése. Erre tehát nincs érvényes felhatalmazás a futballtársadalomtól. Az pedig roppant kockázatos megoldás lenne, hogy a labdarúgó-vállalkozások a kereskedelmi jogaikat az MLSZ kosarába pakolják át. Harmónikus viszony esetén persze nincs ezzel semmi probléma, ám ha a kapcsolat netán felhőssé válna, e jogokat már képtelenség lenne viszszaszerezni" - vázolta fel az MHLL elnöke, hogy a Magyar Labdarúgóliga pénteki közgyűlésén és a Magyar Hivatásos Labdarúgóliga ugyanaznap esedékes taggyűlésén milyen taktikával áll a csapatok elé (mint arról már beszámoltunk: mindkét ligában bizalmi szavazás előtt áll az elnök).
Ez a kínos ügy bíróság elé kerülhet
Bozóky Imre a leghatározottabban visszautasította, hogy az MLSZ maga alá próbálná gyűrni az egyszer már a szövetség védőszárnyai alól kimenekült, és az önállósodás jegyében ligákat alapító csapatokat. A szövetség elnökének egyik legfontosabb ütőkártyája a klubvezetők előtt alighanem az lesz, hogy a jelenlegi szervezeti rendszer átláthatatlan, pazarló, százmilliókat vesz ki az egyébként filléres gondokkal küszködő futballvállakozások zsebéből.
Hogy ki lesz a meggyőzőbb, legkésőbb pénteken kiderül - igaz, egy nappal korábban alighanem az MLSZ elnökségének is lesz egy-két szava a kialakult helyzethez. Ami pedig a Football Duó jövőjét illeti: Bozóky Imre nagyon is elképzelhetőnek mondta, hogy a tulajdonosok vitájának eldöntését a független magyar bíróságra bízzák. Vagyis - a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő aránytalanságára hivatkozva - polgári per keretében igyekezhetnek visszaszerezni a csapatok pénzét (nettó 63 millió forintot) a Ligamarketing Kft.-től. "Az eljárás aztán eljuthat az Apokalipszis Kft.-ig is" - tette hozzá a szövetség elnöke, ami azt sejteti, ha bírósági útra terelődik az ügy, alighanem hosszú pereskedés vár az MLSZ-re…