Ez már kosárláz - olvashatták oldalainkon néhány héttel ezelőtt az Univer KSE-Debreceni Vadkakasok tudósításának első sorában a kecskeméti csapat mérkőzésein tapasztalható hangulat kapcsán. Négy évvel ezelőtt az akkor NB I B-s klub vezetői még csupán álmodtak arról, hogy egyszer majd a kecskeméti Városi Sportcsarnokban is megtelnek a lelátók a kosármeccseken.
Bojan Lapov (balra) bôven kap tapsot Kecskeméten (Fotó: Meggyesi Bálint)
Bojan Lapov (balra) bôven kap tapsot Kecskeméten (Fotó: Meggyesi Bálint)
Az Univer három évvel ezelőtt került fel az élvonalba, tele reményekkel, álmokkal. Ám mindezeken kívül a megfontolt tervezés, a szisztematikus munka is ott volt a csapat mellett, így mára elmondható: az Univer a magyar férfi kosárlabdázás egyik meghatározó klubjává nőtt.
"A kezdetek ma szinte hihetetlennek tűnnek azok számára, akik nem voltak akkor velünk - mondja Molitórisz Károly, az Univer KSE elnöke, az Univer Product Rt. vezérigazgatója. - Éveken keresztül az egyik gimnázium tornatermében játszott a csapat, alig néhány néző volt kíváncsi a meccsekre. Ha jól emlékszem, összesen két szponzorunk volt, és a költségvetésünk nem érte el a kétmillió forintot. Ezek voltak a kezdetek, ezért vagyunk mi roppant büszkék arra, amit elértünk. S büszkék vagyunk arra is, hogy mérkőzéseinken egyre inkább szűknek bizonyul a csarnok. Örülünk annak is, hogy hétről hétre látunk új arcokat is a lelátókon. Ez éppúgy egyértelmű visszaigazolása a kosárlabda növekvő népszerűségének, mint az, hogy a mérkőzések zömére most már elővételben kell árusítanunk a jegyeket. Hazai találkozóink többet jelentenek egy-egy kosárlabda-összecsapásnál: társadalmi eseménnyé nőtték ki magukat."
Szavazás
S hogy mit is ért el a szakosztály? A csapat látványos kosárlabdázást játszva versenyben van a legjobb négy közé kerülésért, s ha a végelszámolásnál a negyedik helyen áll majd, akkor beállítja azt az eredményt, amely az idén negyvenéves kecskeméti férfi kosárlabdasport történetének legnagyobb eredménye volt. A közönség soraiban egyre több a család, rengeteg gyerek szeretett bele a kosárlabdázásba, sőt, ma sokak szerint sikk Kecskeméten kosármeccsre járni.
"Természetesen mi is érezzük a szeretetet, a klub, a város komolyan veszi a munkánkat és a céljainkat -vélekedett Meszlényi Róbert, az Univer KSE vezetőedzője, aki immár második éve irányítja a csapat szakmai munkáját. - Ismerve a magyarországi viszonyokat, bátran mondhatom: itt kialakítható egy erős, stabil, jelentős utánpótlásbázisra építkező, modern klub."
Abban, hogy az Univerről ma sokan elismerően beszélnek, nagy szerepe van az utánpótlás-nevelésben folyó munkának is. A szakosztályban ma mintegy 150 igazolt versenyző szerepel, mellettük több bázisiskolában játszanak iskolai csapatok. Az elmúlt három évben a honi szövetség (MKOSZ) pontszámítása alapján az Univer KSE utánpótlása volt a legeredményesebb az országban, ennek legkifejezőbb bizonyítéka két korosztályos bajnoki cím, két harmadik, egy negyedik és egy hatodik helyezés. S egyértelmű elismerés az is, hogy az MKOSZ az idén az Univernek adta a juniorbajnoki döntő megrendezését, amelyre március 17-e és 20-a között kerül sor.
"Az Univer KSE évente tíz-tizenkét milliót költ utánpótlás-nevelésre, de úgy gondoljuk, hogy ez jó befektetés - tette hozzá Molitórisz. - Már a felnőttcsapatban, a tizenkettes keretben is vannak saját nevelésű játékosaink, és bízunk benne, hogy jövőre ez a szám növekedni fog."