Míg Karl Erik Böhn, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya igazi világpolgár benyomását kelti, a stábjában dolgozó két honfitársa virtigli norvég: a mindig szélesen vigyorgó Andreas klasszikus termopulcsis északi, akit borzasan, széltől cserzett arccal képzelünk el egy halászhajó fedélzetén. A csendes Tordról pedig szemrebbenés nélkül elhinnénk, hogy területi biatlonbajnok, és unalmas óráiban sítalpakon vadászik jegesmedvére a sarkkörön túl.
Ám ez a két ember nagy titkok tudója. Andreas Smaby és Tord Ellingsen számítógépén olyan adatbázis tanyázik, amely meccseket nyerhet meg a magyar csapatnak.
„A Larvikról és a norvég válogatottról több mint kétszáz feldolgozott mérkőzésünk van – mondja Tord, miközben beüzemeli a masinát. – A magyar válogatottról is van már néhány, és szép lassan egyre több lesz."
Az ördög persze a részletekben rejlik. Egy-egy találkozó felvételének minden mozzanatát be lehet táplálni a rendszerbe: hogy egy-egy lövést ki honnan engedett el, hová ment a labda és ki adta a gólpasszt. Utána pedig már bármikor előkereshető minden mozdulat.
„Tanulságos, ahogyan az ember két kattintással kilistázza mondjuk egy játékos ötven-hatvan átlövését – árulja el Andreas. – Próbálhatják bármennyire variálni a repertoárjukat a kézilabdázók, amikor meleg a helyzet, mindenki visszatér ahhoz, amit a legjobb hatásfokkal csinál, és erre lehet készülni: ez gólokat, győzelmeket jelenthet."
A felvételek arra is jók, hogy könnyen azonosítsák és kijavítsák a technikai, taktikai hibákat, ám sosem az a cél, hogy a lányok orra alá dörgöljék, éppen mit rontottak el.
A válogatott péntek reggel a sérült Hornyák Dórát leszámítva teljes létszámmal utazott el a fehéroroszországi Mogiljevbe (Minszkig repülővel, onnan több mint 200 kilométert busszal – nem leányálom), ahol vasárnap magyar idő szerint 16.30 órától lép pályára második Eb-selejtezőjén. A fehéroroszok (akiknél az FTC kapusa, Alena Abramovics szerepel) az Eb-selejtező első körében Németországban 27–19-re kaptak ki. Otthon azért ennél veszélyesebbek. |
„A pozitívumokat emeljük ki – jelenti ki Tord. – A csapatnak összevágott anyagokban mindig a jó dolgokra fókuszálunk, nem a hibákra. Más helyzet, ha külön leülünk valakivel, s megmutatjuk neki, mit csinál jól, min kellene változtatnia. Sőt, a Larviknál rendszeresen elkérték a lányok a számítógépet, és maguk elemezték a teljesítményüket."
Az ember azt hinné, egy-egy meccs feldolgozása, a sok adat rögzítése macerás feladat, de a Norvégiában kifejlesztett és azóta már nemcsak a kézilabdában, hanem az amerikai profi sportbajnokságokban is használt rendszert meglepően gyorsan lehet működtetni – mármint avatott kezeknek.
„Az alapokat, a gólokat, gólpasszokat menet közben is tudom rögzíteni, a meccs végére kész az összefoglaló is – taglalja Tord. ‑ Volt, hogy mire lezuhanyozott az egyik játékos a mérkőzés után, gratulációként a telefonján már ott is volt egy rövid klip a legszebb megmozdulásaival. Nem is hinné, mennyire örülnek az ilyesminek! Na meg a kapitánynak is könnyebb, ha hatékonyan dolgozunk. Az Azerbajdzsán elleni meccs után nem sokkal már töltöttem fel az internetre a találkozó felvételét a német kollégának, aki ezzel egy időben a fehéroroszok elleni selejtezőt küldte el. Másnap reggelre már ott volt Karl Eriknél a felvétel, kezdhetett is dolgozni vele."
Vagyis a felkészültséggel nem lehet gond Fehéroroszország ellen – hála a két, nem is olyan tipikus norvégnak.
1. CSOPORT, 2. FORDULÓ |
Fehéroroszország–Magyarország, Mogiljev 16.30 (Tv: Digi Sport) |