Évek óta gond a férfi kézilabda BL-ben, hogy a résztvevő csapatoknak – az elődöntőbe jutók kivételével – szinte biztosan ráfizetéses a szereplés. Ezért a többség érdekét szem előtt tartó Bartol Kaleb, a CO Zagreb (Gál Gyula csapata) igazgatója a Vecernji listnek adott nyilatkozatában élesen bírálta az EHF-et. Kiemelte, hogy az európai szövetség a BL-ben a kluboktól magához vett szinte minden pénzszerzési jogot.
A csoportmeccsekért minden egyesületet 40 ezer euró illet meg, a csoportgyőztesek plusz 40 ezer eurót kapnak, a második helyezettek 30, a harmadikok 20, a negyedik helyezettek 10 ezer euróval gazdagodnak. A nyolcaddöntőben való szereplésért 25, a negyeddöntőbeli részvételért 40 ezer euró jár. A négyes döntőbe jutók közül a BL-győztes 350 ezer, a döntős 250 ezer, a harmadik helyezett 200 ezer, a negyedik helyezett pedig 150 ezer eurót keres. A kölni négyes döntő mérkőzéseit kivéve a további mérkőzéseken a belépőkből befolyó bevétel a házigazdát illeti. |
Az anyagi gondokkal küszködő horvát bajnok szerint túl kevés pénzt kapnak a csapatok, míg a bevétel nagyobb része az EHF pénztárába folyik be. Az előző évadban a BL-győztes Barcelona 16 meccset játszott, s ezért 340 ezer eurót kapott az EHF-től. A jelenlegi idényben a végső győztes ennél többet kereshet, de legfeljebb 495 ezer euróhoz juthat.
Gál Gyula együttese az előző évadban a nyolcaddöntőben búcsúzott a BL-küzdelmektől, 12 mérkőzést játszott, és 48 ezer eurót kapott az európai szövetségtől. Az új idényben nagyobb összegre számíthat, de a vezetők szerint a költségei is sokkal nagyobbak.
Mérkőzésenként 3750 euró nevezési díjat kell fizetniük a csapatoknak, vagyis a tíz csoportmeccsért összesen 37 500 eurót. A játékvezetők, ellenőrök költségeit a szezon végén összeszámolják, és azt a BL-ben részt vevő 24 csapat közösen állja.
A klubok kötelesek használni a reklámok közlésére az EHF által adott úgynevezett LED-képernyőt, ami meccsenként 3000 euró plusz költséget jelent. Egy-egy BL-mérkőzés megszervezése a CO Zagrebnek 15 ezer euróba kerül, ha pedig vendégszerepel, annak a költsége 13-15 ezer euró. Mivel a hazai mérkőzéseit a Zagreb Arenában rendezi, ezért is köteles fizetni (78 ezer kuna, mintegy 10 ezer euró a kétnapos bérleti díj).
A klub az idén hitelre – 42 ezer euróért – megvásárolta a meccsekre kötelezően előírt műanyag padlóborítást, amely két-három év alatt elkopik. Ennek a borításnak a lerakása és felszerelése 3500 euróba kerül meccsenként.
Leginkább az bosszantja a CO Zagrebet, hogy a BL-csoportjában a továbbjutásért és az első hely megnyeréséért legfeljebb 80 ezer eurót kaphat, míg a szomszéd Dinamo Zagreb focicsapata a BL-be jutásért 7.2 millió eurót kaszált.
Ugyanakkor a CO Zagreb vezetői tisztában vannak azzal, hogy a BL-szerepléstől függ a csapat támogatása a jövőben, mert ettől függnek a szponzori szerződések – a csapat pedig végül is ezekből él.