A végén majdnem égett a ház

Vágólapra másolva!
2004.01.22. 23:15
Címkék
Szlovénia négy városában  Velenje, Ljubljana, Celje, Koper  megkezdődött csütörtökön a 6. férfi Európa-bajnokság, egyben olimpiai selejtező, amelyen a már athéni résztvevő magyar válogatott (a legutóbbi vb-n elért hatodik helyezésével szerezte meg a kvótát) a C-csoportban a nyitó találkozón Csehország ellen lépett pályára, és hullámzó teljesítménynyel is győzött.
Legjobbjaink szerdán érkeztek meg az egyik legnagyobb szlovén ipari városba, és kellemetlen meglepetés fogadta őket. A szervezők ugyanis – holott pontosan tudták, hogy a Nagykanizsáról induló magyarok mikorra várhatóak – lehetetlen időpontra írták az edzésüket. Az Eb-re épült új sportcsarnokban Skaliczki László szövetségi kapitány tanítványainak éppen akkor kellett volna elkezdeniük a gyakorlást, amikor megállt a buszuk a szálloda előtt.
"Nem is értem, miként tudták így elrontani a beosztást – bosszankodott és álmélkodott egyszerre Karádi Péter csapatvezető, aki azt is megemlítette, hogy csütörtök délelőttre eredetileg nem is kapott együttesünk edzési időpontot az új teremben, hanem – miként egy nappal korábban is – a Celje PL férficsapatának régi – igaz, szépen karbantartott, minden tekintetben elfogadható – csarnokában kellett volna edzenie. A technikai értekezleten ezt nem vállalta a csapatvezető, hanem szigorúan ragaszkodott az előírásokhoz. Magyarán, válogatottunk csaknem abba – az EHF szabályaival ellentétes – helyzetbe került, hogy a csoportküzdelmek helyszínét még csak nem is láthatta első mérkőzése előtt. Végül csütörtök délelőttre úgy kapott a csapat időpontot, hogy a csehek nem kívántak edzeni, s a helyükön gyakorolhatott Magyarország. Megjegyzendő, az izlandiak már napok óta Celjében edzőtáboroztak, hogy a házigazdák együttesét ne is említsük, amely természetesen kényelmesen belakhatta a termet.
Akadt dolga a celjei első két napban dr. Erdélyi Gábor csapatorvosnak is, igaz, ő már az elutazás előtt sem unatkozott, hiszen hétfőn megműtötte a már kijelölt keretből kényszerből kimaradó, vigói Lendvay Péter lövőkezének törött kisujját. "Mohácsi Árpád betegeskedett még szerdán és csütörtökön is – mondta az orvos –, mert a már leküzdöttnek vélt vírusos felsőlégúti fertőzéséből visszamaradt némi hőemelkedés. Előbb javult az állapota, de csütörtök délelőttre visszaesett, újra belázasodott, de estére lement a láza." Mohácsi a csehek elleni találkozó előtt ennyit mondott: "Sokkal jobban vagyok, elmúlt a rossz közérzetem, és minden orvosi utasítást szigorúan betartok, hogy gyorsan meggyógyuljak, és segíthessek a csapatnak."
Skaliczki mester hozzáfűzte, hogy a szabályok adta lehetőséggel élve Mohácsit egyelőre nem nevezte be az Eb-re, gondolván arra, hogy ha romlana az állapota, akkor otthonról hívja be a keretbe valamelyik tartalékot. Ugyanakkor reménykedett, hogy erre nem kerül sor.
Csehország annak ellenére is a csoport fekete lovának számított az Eb előtt, hogy a magyarokkal december végén a nagymihályi és eperjesi Karácsony-kupán találkozott. Rastislav Trtik kapitány – akárcsak sok kollégája – csak az kontinensviadal előtt két-három héttel találkozott a teljes keretével, amelybe néhány kulcsjátékos Európa különböző bajnokságaiból érkezett. A mester, aki két éve vette át a csapat szakmai munkájának irányítását, azt mondta a találkozó előtt, hogy tanítványai jól tudják, mekkora feladat áll előttük a csoportjukban, de a középdöntőben még erősebb vetélytársak várhatnak rájuk. A csehek negyedszer szerepelnek Európa-bajnokságon: két éve a nyolcadik, 1998-ban a 10., 1996-ban a hatodik helyen zártak. A már említett felvidéki Eb-felkészülési tornán a Skaliczki-csapat 32–30-ra nyert ellenük. Ezt követően norvég portyán készültek, és a házigazdáktól kikaptak, majd megverték Tunéziát és Portugáliát.
Az Eb-re benevezett 15 játékos közül csütörtökön Laluskát hagyta ki a kapitány.
Kölcsönösen kimaradó helyzetekkel, eladott labdákkal és Szathmári-bravúrokkal kezdődött a csata. A negyedik percig csak Buday lőtt gólt, és egymás hibáiból éltek a csapatok. A magyar átlövők igen indiszponáltan játszottak, és védekezésben sem találta a ritmust a magyar együttes. A 11. percben Nagy bal térde megsérült, s a Barcelona csillaga lebicegett a pályáról.
A csehek nem sokáig örülhettek a egygólos vezetésüknek, mert Kertész góljával fordítottak legjobbjaink, majd Pásztor találatával kettőre nőtt az előnyük. A cseheket megnyugtathatta volna Mocsai kihagyott büntetője, ám közben visszatért a küzdőtérre Nagy, s újabb hetest harcolt ki. Ezt Buday belőtte, majd Iváncsik is betalált egyéni akcióból, s a félidő derekán már 11–7-re vezetett Magyarország.

A sok nagy csatát megélt rutinos kapus, Szathmári János sorozatos bravúrjai nagyon kellettek a szlovéniai Európa-bajnokság nyitó napján a csehek elleni gyôzelemhez (Fotó: Árvai Károly)
A sok nagy csatát megélt rutinos kapus, Szathmári János sorozatos bravúrjai nagyon kellettek a szlovéniai Európa-bajnokság nyitó napján a csehek elleni gyôzelemhez (Fotó: Árvai Károly)
A sok nagy csatát megélt rutinos kapus, Szathmári János sorozatos bravúrjai nagyon kellettek a szlovéniai Európa-bajnokság nyitó napján a csehek elleni gyôzelemhez (Fotó: Árvai Károly)
A csehek rengeteg taktikai szabálytalansággal széttördelték a mieink támadásait, ezért folyamatos játék elvétve alakulhatott ki. Radcenko és Filip találatai után Buday is kihagyott egy hetest, de a kipattanót belőtte, majd Pásztor remekelt, s maradt a magyarok négygólos előnye. Trtik kapitány időt kért, de ez inkább a mieinknek tett jót: Szathmári pazarul védett, és Pásztor belőtte a Díaztól kapott remek labdákat. Aztán Díaz is nekidurálta magát, s immár 16–9 volt az egyre jobban belelendülő magyar gárda javára.
A csehek ebben az időszakban képtelenek voltak helyzetbe kerülni, és ha mégis, akkor Szathmári hárított. Az előny megnyugtatta Pásztorékat, akiknek a védekezésük is feljavult, s a nyitott cseh védelmet egyre gyakrabban "befűzték". Buday belőtte a heteseket, társai pedig többször labdát loptak a saját kapujuk előtt. Fél perccel a szünet előtt Pásztor kínai figurája nem sikerült, de az ellentámadás is eredménytelenül zárult, ezért a pihenőre maradt a hétgólos magyar előny.
A csehek olyannyira kihúzódva védekeztek, hogy a mieink olykor a félpályánál adogattak, majd védekezésben ők is ezt a harcmodort választották. Pásztor találatával 22–14-re alakult az állás, és semmi jele sem volt, hogy a csehek feltámadnának, pedig Galia kapus mindent megtett társai hibáinak korrigálásáért. Császár és Ilyés 23–15-nél lépett pályára, és ekkor már Nagyot is pihentette a kapitány. Türelmesen, helyzetig próbálta húzni támadásait együttesünk, és már az idővel is igyekezett játszani. Császár és Pásztor góljával a játékrész közepén 26–17-re alakult az eredmény, és nyugodalmas hajrá elé nézett a Skaliczki-csapat. Rosta is feliratkozott a gólszerzők közé, ám a csehek huszáros hajrába kezdtek. Segítette őket a temérdek kimaradó magyar helyzet, amely után gyorsan és eredményesen indultak (28–24).
A saját életét tette pokollá a magyar együttes, amelyet ekkor lelkesedésben és küzdeni tudásban felülmúlt Csehország. Díaz és Pásztor is ziccert hibázott, Nocar viszont eredményes volt (28–25). Galia mindent védett, de Iváncsik betalált mellette (29–25). Mocsai gólja és Szathmári bravúrsorozata döntötte el a két pont sorsát a hajrában, amelyben még egyszer fellángolt a magyar gárda.

Skaliczki Lászlótól azt kérdeztük: miért volt hullámzó csapata teljesítménye a második félidőben?
– Már azt hitték néhányan, hogy megnyerték a meccset, holott ismét beigazolódott, hogy az utolsó pillanatig kell összpontosítani. Amikor aztán égett a ház, újra összeszedte magát az együttes, és megszerezte a rendkívül fontos két pontot. Győzelemmel és többnyire jó csapatteljesítménnyel rajtoltunk a kontinensviadalon, és ezt tartom a legfontosabbnak.

Tv: a Magyarország–Izland mérkőzést ma 18.30 órakor az M2-es csatorna közvetíti.

A pénteki ellenfél
A magyar válogatott pénteken Izlanddal találkozik. A két csapat először 1958. március 2-án Magdeburgban a vb-n játszott, és 11–7-es félidő után 19–16-ra nyert Magyarország. Az eddigi 25 csata magyar mérlege: 14 győzelem, két döntetlen, kilenc vereség. Izland négy olimpiára (1972, 1984, 1988, 1992) jutott ki, és a legjobb eredményét Barcelonában érte el (4. hely). Kilenc vb-n járt, és 1997-ben 5., tavaly 7. lett (ezzel szerzett olimpiai kvótát a szerbek előtt). Két Eb-re (2000, 2002) jutott ki, és két éve 4. lett. A két válogatott legutóbb 1999. március 17-én Svédországban a Világkupán találkozott, és Izland 11–7-es félidő után 29–22-re nyert. Vass Sándor szövetségi kapitány együttese akkor így állt fel: Szathmári (Fazekas) – Kertész 3, Csoknyai, Sótonyi 4, Rosta M., Kis Á. 2, Éles 6. Cs: Nagy L. 2, Bene 2, Gál 3, Gulyás.
Legfrissebb hírek

Az NB I-ben rutintalan játékosokban is bízik a Barcika és a ZTE

Labdarúgó NB I
6 perce

Női kézilabda: triplázásról álmodik a HC DAC

Kézilabda
12 perce

Cseh Sándor: Addig nyomtuk a gázpedált, amíg lehetett

Vizes vb 2025
15 perce

A remek tavasz után, házi gólkirálya megtartásával nagy célokért küzdhet a Mezőkövesd – NB II-es felvezetés, 11. rész

Labdarúgó NB II
21 perce

Ivan Martinovic: Remélem, sikerül megadni a klubnak, ami már régóta jár neki

Kézilabda
25 perce

Véget ér a „magyaros korszak” Lipcsében?

Német labdarúgás
29 perce

Superliga: Unirea Slobozia–FK Csíkszereda

Minden más foci
38 perce

Kosárlabda: megvan Filipovity Márkó új csapata

Kosárlabda
1 órája
Ezek is érdekelhetik