Magyar gólzápor, kis bakikkal

SIMON JÓZSEF jelenti CsáktornyárólSIMON JÓZSEF jelenti Csáktornyáról
Vágólapra másolva!
2003.12.02. 22:29
Címkék
Az esztendő legfontosabb, olimpiára kvalifikáló női tornáját, a vb-t hivatalosan már hétfőn megnyitották, de a csoportküzdelmek csak kedden kezdődtek négy horvát városban (Split, Porec, Károlyváros, Csáktornya). A világ egyik legjobb és legtekintélyesebb sportnapilapja, a horvát Sportske Novosti nyolcoldalas (!), adatokban gazdag, érdekes információktól hemzsegő beharangozójában tájékoztatta olvasóit a tornáról, és ezt a lapszámot a külföldi játékosok és vezetők is érdeklődéssel forgatták, hiszen a friss híreket tudhatták meg vetélytársaikról.
D-csoport, 1. forduló

Aki a vb-résztvevők közül az utóbbi hetek rengeteg edzése és teszttornája közepette nem tudott elegendő időt szakítani a szaklapok vagy az internet kézilabdás oldalainak böngészgetésére, annak meglepetésként hatott, hogy a HC Leipzig bajnokcsapatának balátlövője, Milica Danilovics (28 éves, 185 centi magas) megkapta német útlevelét, és immár új hazája színeiben riogatja lövéseivel a kapusokat.
A németek – és persze a D-csoport további tagjai – sem bánják, hogy az olimpiai és Európa-bajnok dánok közül hiányzik egyik kulcsjátékosuk, a 140-szeres válogatott irányító, Mette Vestergaard, aki Siti Eszter csapattársa az FCK Köbenhavnban. A sérülés miatt egyelőre kimaradó, 28 éves sztár helyettesének megtalálása nem könnyű feladat Jan Pytlick szövetségi kapitánynak. A dánok másik súlyos sérültje Ditte Andersen (GOG Gudme) jobbátlövő, aki 48-szoros válogatott. Az északiak persze így is a vb egyik esélyesei, igaz, a szakemberek hat-nyolc válogatottat is emlegetnek az éremvárományosok között.
Az elefántcsontpartiakról azért mondanak szépeket Horvátországban, mert értékelik, hogy 1995 óta csak egyszer (két éve Dél-Tirolban) maradtak le a világbajnoki szereplésről. A fényes eredményekkel egyelőre adósak, ugyanakkor a francia másodosztályban edződő legjobbjaik vezérletével akad egy-egy felvillanásuk. Moussa Camara szövetségi kapitány nem sorolhatja tanítványai sikerei közé a szeptemberi, afrikai olimpiai selejtezőt, amelyen a döntőben (tegyük hozzá, csak kétcsapatos volt a verseny!) Angola ellen két vereséget szenvedtek (32–26 és 23–20). Igaz, a találkozókat az immár athéni résztvevő rendezte meg Luandában.
Az afrikai csapat jó felépítésű, ügyes kézilabdázókat vonultatott fel, és közülük korábbi teljesítményével főleg a rutinos Celine Dongo és Maria Gogbe hívta fel magára a figyelmet.
A magyar együttesben két sérültet, illetve beteget ápolt még a hét elején is dr. Tállay András orvos és Hámori József gyúró. "Farkas Ágnes hétfőn lázasan csatlakozott a kerethez – mondta a csapatorvos. – Aznap, az esti edzésen nem is gyakorolt, hanem a szállodai szobájában pihent, szedte a tablettákat a fülére húzódott megfázás gyógyítására. Kedd délelőtt már a többiekkel tartott, de a hőemelkedése megmaradt. Görbicz Anita még a múlt héten Hévízen szedett össze ujjsérülést, ezért néhány napra rögzítőkötést kapott, de hétfőn és kedden már bátran edzhetett és nem volt akadálya a szereplésének Elefántcsontpart ellen.”
Mocsai Lajos azért ráncolta a homlokát – tegyük hozzá, nem ok nélkül –, mert csapata munkáját a káposztás-megyeri torna (november 20–22.) óta akadályozzák a kisebb-nagyobb sérülések és a betegségek. Hévízen alig tudott közösen edzeni társaival a keret két kulcsjátékosa, Farkas, valamint az akkor még derékfájással bajlódó Radulovics Bojana. Aztán Görbicz kézsérülése következett. Farkas nehezen heveri ki súlyos megfázását, és – Pálinger Katalinnal együtt – ki is maradt az Elefántcsontpart ellen nevezett keretből.

A Cornexi-Alcoa játékosa, Kulcsár Anita (fehérben) remekül játszott a világbajnokság nyitó mérkôzésén, négyszer talált be a lelkes elefántcsontpartiak kapujába
A Cornexi-Alcoa játékosa, Kulcsár Anita (fehérben) remekül játszott a világbajnokság nyitó mérkôzésén, négyszer talált be a lelkes elefántcsontpartiak kapujába
A Cornexi-Alcoa játékosa, Kulcsár Anita (fehérben) remekül játszott a világbajnokság nyitó mérkôzésén, négyszer talált be a lelkes elefántcsontpartiak kapujába
A mintegy száz magyar szurkoló nagy örömére, Radulovics belőtt és Mambo kihagyott hetesével kezdődött a találkozó, majd Kulcsár remekül hozta magát ziccerbe és nem hibázott. Az afrikaiak roppant bátran és okosan kézilabdáztak, olykor kockáztattak is, miközben a mieink kissé kényelmesen, álmoskásan kezdtek (4–2). Sugár bravúrjai is kellettek, hogy a gyors ellentámadásokból szerzett gólokkal elhúzzon együttesünk (9–4). Békésen csordogált a mérkőzés, és az afrikaiak csak akkor voltak eredményesek, ha a mieink ordító hibákat követtek el. Nem tagadható, egy-egy könnyelműség, figyelmetlenség többször borzolta Mocsai mester idegeit.
"Segítsenek be a szélsők” – zengett Mocsai hangja, amikor Elefántcsontpart középen erőltette a támadásait. A folytatásban annak ellenére is 16–9-re, majd 19–12-re alakult az állás, hogy legjobbjaink naggyá tették Lobouo kapust, néha a vonalra lépve találtak be, és a kapufán is gyakran csattant a labda.

Ölelkezôk

A gyakorlás befejezôdött, a magyar lányok már a pálya mellett nyújtottak, amikor megérkezett a terembe a következô edzésre a német válogatott. A két szövetségi kapitány, Ekke Hoffmann és Mocsai Lajos régi ismerôsökhöz méltóan, szívélyesen köszöntötték egymást, váltottak egy-két udvarias szót, majd mindegyik ment a dolgára.
A Szerbiában született Radulovics Bojana (Dunaferr) és Milica Danilovics (HC Leipzig) viszont hangos kiáltással, nevetve fedezte fel, majd összeölelkezve üdvözölte egymást. Sokat nem csacsoghattak a hajdani honfitársak, mert Hoffmann mester sorakozót rendelt, a mieink pedig az öltözôbe vonultak. A dunaújvárosi és a frissen honosított lipcsei sztár (Danilovics az idén ôsszel mutatkozott be német színekben) biztosan talál még alkalmat a régi emlékek és a friss élmények megbeszélésére.
A második félidőben Elefántcsontpart hősiesen küzdött, hogy elkerülje a megsemmisítő különbségű vereséget, és ehhez néhány pontatlan magyar lövés is hozzásegítette. Gogbe lába megsérült a 47. percben, és már nem is jött vissza a pályára. A lazító magyarok (30–24) győzelmét semmi sem fenyegette, de a kapott góljaik száma meglepő. A hajrában Sugárt visszaküldte a kapuba Mocsai mester, aki a lerohanásból szerzett Kirsner-gólokkal elégedett lehetett. Radulovics 12. góljával lett "tíz közte”, majd Ferling és Bohus is betalált (37–25). Kirsner ütközött a szabálytalankodó Koffi kapussal, és ápolni kellett. A hajrában már csak egy csapat volt a pályán és Mehlmann állította be a végeredményt. A magyar együttes szerdán 19 órakor Németországgal mérkőzik.

Németország lesz a szerdai ellenfél

Mestermérleg
Mocsai Lajos:
– Játékosaimnak több mint a fele először szerepelt vébén, ezért olykor megilletődötten kézilabdázott. A bemutatkozás sikerült, ez fontos. Ugyanakkor látni kell, hogy a védőjátékunk akadozott, és csak Sugárt tudom kiemelni. Szerdára virradóra elemzem a németek játékát, hiszen ellenük sorsdöntő mérkőzés vár ránk. Nekünk szerdán kezdődik a világbajnokság.
Moussa Camara: – Nem vallottunk szégyent, pedig csak addig tudtuk tartani a lépést a magyarokkal, amíg bírtuk erővel. A második félidőben, és különösen a hajrában már nem maradt esélyünk. Mambo nyolc gólja szenzáció, hiszen a világ egyik legjobb csapatának lőtte, és Tape is kitett magáért. A folytatásban is megpróbáljuk megszorítani vetélytársainkat.

Mindent a vb-ről: Női kézilabda-vb 2003
A D-csoport másik mérkőzésén Szlovénia a vártnál talán könnyebben nyert az ázsiai olimpiai selejtező győztese, Kína ellen. A BL-győztes Krim Ljubljanára épülő válogatott már az első félidő közepén biztosan vezetett. Fordulás után a kínaiak megpróbáltak csökkenteni hátrányukon, ám három gólnál nem tudtak közelebb kerülni, így Marta Bon tanítványai a nyolcgólos Silvana Ilic vezérletével magabiztosan nyertek.
Az A-csoportban a szerbeknek nem okozott gondot Ausztrália legyőzése (41–18), a házigazdákra azonban ráijesztett az ebben a sportágban nem túl acélos brazil válogatott, ám a végére megnyugodhatottt a spliti közönség (32–25). A B-csoportban a világbajnok oroszok szenvedtek Dél-Korea ellen, az ázsiaiak a 20. percben 10–4-re vezettek, s Oroszország csak kiélezett végjátékban szerezte meg a két pontot (28–27). Rosszabbul járt a C-csoportban szereplő világbajnoki ezüstérmes Norvégia, hiszen Marit Breivik csapata hatalmas csatában 30–29-re kikapott Ukrajnától.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik