Jó formában a BL-csapatok

Vágólapra másolva!
2003.11.10. 21:59
Címkék
Négy mérkőzés, négy siker  ez volt a magyar férfi európai kupacsapatok mérlege a hét végén. Biztató, hogy a Bajnokok Ligájában szereplő Fotex KCV és Pick-Szeged remek formában kézilabdázott, és jelentős lépést tett csoportjában a továbbjutás felé. Az EHF-kupában a 16-ba jutásért küzdő Dunaferr és Győri Tento ETO közül is csak az utóbbira vár forró hangulatú visszavágó, de az ötgólos előnye megnyugtató.
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A veszprémiek tudták, hogy rettentően nehéz csata vár rájuk a dán Skjern otthonában, de azt talán Zdravko Zovko edző sem gondolta, hogy tanítványai a szünetig négygólos hátrányt fognak öszszeszedni. Ezért aztán volt mit megbeszélniük Csoknyaiéknak a pihenőben, amely után viszont mintha egy új Fotex lépett volna pályára. Goluza, Lazarov és Dzomba szenzációs találatainak, valamint Sterbik kapusnak és a Csoknyai vezette védekezés hatékonyságának köszönhetően gyorsan felzárkózott a magyar bajnok, és a második félidő derekán már három góllal vezetett. Aztán az izgalmas hajrában is őrizte előnyét, és nagyon értékes két ponttal gazdagabban tért haza.

Veszélyben a Zagreb

A BL-elôdöntôbe jutást tűzte ki célul erre az évadra a horvát bajnok RK Zagreb, de a harmadik forduló után veszélybe került még a továbbjutása is az E-csoportból. Lino Cervar fiainak szegedi fiaskója után Zágrábban igen ideges hangulat keletkezett, ami szokatlan a többnyire túl nagy önbizalma miatt bírált horvát klubban.
A horvát lapok kiemelik, hogy Szegeden a kapusok remekeltek, gyors volt a játék, de sok hibával tarkított. A Zagreb gyengén játszott, hiányoztak a gyors ellentámadásai, és négy hétméterest is kihagyott. Ezek után még jól is járt – fogalmaznak a horvát szakírók, akik szerint nagyon érzôdött a sérült Sulic hiánya. Lino Cervar ismét kapott egy-két „bókot”, elsôsorban azért, mert újra kísérletezett, méghozzá Paljarral az irányítóposzton. Nem volt gyenge Paljar, de mielôbb szerzôdtetni kell egy igazi irányítót – vélik a horvát lapok, amelyek a Szegedrôl szépeket írnak. Kiemelik, hogy a magyar csapat kegyetlenül kihasználta a horvátok hibáit, és fôleg a montenegrói Puljezsevicset dicsérik, s a mérkôzés legjobbjának titulálják.
A zágrábi újságok szerint a Szeged nem tudott válaszolni az öt-egyes védekezésre, amikor Sprem megállította Eklemovicsot. Ugyanakkor a Zágráb akkor sem adta fel, amikor már veszni látszott a mérkôzés.
A Fotex KCV játékosai, vezetői – miután aludtak egyet a nagy ütközetre – azt mondták, hogy a herningi első félidőben látott szerényebb teljesítménynek két fontos oka volt, amely egyben tanulság is lehet a jövőre nézve. Az egyik, hogy a csapat az évad kellős közepén tíz napig a válogatott (horvát, szerb és magyar) csillagai nélkül maradt, vagyis gyakorlatilag nem tudott kellően felkészülni a Skjern ellen. A másik, hogy a megbeszélt taktikát csak a második félidőben valósították meg Pásztorék, akik – és ezt se feledjük el! – ekkor már megállíthatatlanul száguldottak.
A G-csoport másik mérkőzésén fél perccel a vége előtt, döntetlen állásnál a Szarajevo büntetőt hibázott, a kipattanóból pedig a Kielce belőtte győztes gólját. Ezzel újraéledhetnek a lengyelek továbbjutási álmai, amihez nagyon jól jönne nekik a Fotex szombati legyőzése.
A Pick-Szeged a világ egyik legerősebb és leghíresebb csapatát, a horvát RK Zagrebet fogadta, és olykor hullámzó teljesítménnyel is legyőzte. Kovács Péter edző tanítványai közül Puljezsevics kapus olykor önkívületben védve szárnyakat adott csapatának, amely így is csak két-három góllal tudott vezetni a szünetig. A játékot lázasan vállaló Mezei mind támadásban, mind védekezésben sokat lendített a hazaiakon, a combhúzódással bajlódó Eklemovics pedig a második játékrészben tett hozzá sokat a Pick egyre eredményesebb játékához. Berta káprázatos elfutásai, betörései talán meglepték Lino Cervar mester (egyben a világbajnok horvátok szövetségi kapitánya) csapatát, amelyből a vb-aranyérmesek közül hiányzott a beállós Sulic (lábsérülés). Itt volt viszont – és nem okozott csalódást – Lackovic, Spoljaric és Vori, míg Kelentric kapust gyakran megtréfálta Bajusz, Laluska és Matics.

Éles József remél

A görög bajnok Filipposz Veriaszban kézilabdázó Éles József ismét csapata egyik legjobbja volt, s a BL-ben a Sandefjord ellen Veriában bizonyított. A volt Fotex-klasszis csapata az E-csoportban a mérleg nyelve lehet.
„Rajtunk is múlik, hogy miként alakul a sorrend a november végi záró fordulóban – vélekedett Éles. – A hét végén egy elhibázott hétméteres után lendültem bele a játékba, s a végén öt gólt lôttem Sandefordnak. Csapatunk egyre érettebben, öszszecsiszoltabban kézilabdázik, aminek megvan az eredménye. Kézsérüléssel bajlódó csapattársam, Doros Ákos azt mondta, hogy a régi napjaimra emlékeztetôen kézilabdáztam. Az sem titok, hogy néhány, a Fotexbôl hozott taktikai elemet is begyakoroltunk, amellyel színesebbé vált a támadójátékunk. Az elején senki sem számított arra, hogy három forduló után még beleszólhatunk a csoport végeredményébe. Most viszont még az sem kizárt, hogy lesz esélyünk a második helyen továbbjutni. De ehhez kell egy idegenbeli bravúr. Ez a kvartett rendkívül kiegyensúlyozott. Céljaink ennek ellenére nem változtak: Görögországban szeretnénk mindenkit megverni. Még az is elképzelhetô, hogy a Veria–Pick összecsapás dönt fontos kérdésekrôl. Akkor viszont nagyon nehéz helyzetben leszünk, mert a Szeged remek csapat, nem könnyű hat góllal megverni. Bár a Zágráb és most a Sandeford ellen is vezettünk már ekkora különbséggel.”
A találkozó után Cervar kapitány igen hevesen nyilatkozott a dán bírók teljesítményéről, mert úgy vélte, elfogultan, csapatát többször hátrányba hozva vezették a csoportrangadót. Azt viszont érdemes megemlíteni, hogy a Zagreb saját hibái és a Szeged remeklése miatt már hatgólos hátrányban is volt, és innen igyekezett felzárkózni. Becsületére legyen mondva, ezért mindent megtett, és a Picknek nagyon össze kellett szednie magát a végjátékban, hogy Perger kapus irányításával előnyét megőrizze.
Az EHF-kupában is remekeltek a magyarok.
"Amit ez a csapat a romló feltételek ellenére évről évre produkál, az maga a csoda” – jegyezte meg egy szurkoló Győrött, amikor a Tento ETO KC legyőzte a két méter feletti hústornyokból álló Bresztszkij Meskovót, amely a találkozó elején igazolta félelmetes hírét. Az elszántan, olykor hősiesen küzdő győriek mégis felvették a versenyt, és a fordulás után aztán egyre jobban belelendültek, a vezetést is átvették. Az utolsó negyedórában a győriek valósággal szárnyaltak, s állva hagyták a fehérorosz medvéket. A sikerben oroszlánrésze van Tóth László edzőnek, aki évről évre újraépíti együttesét, amelyet morálisan is ráhangolt, majd fanatikus hittel űzött a Breszt ellen.
"Ez a fehérorosz gárda a magyar bajnokságban biztosan ott lenne a három nagy mögött a negyedik helyen – vélekedett a mester. – Játékosaim tapasztalhatták, igen is van értelme a sok munkának, de az is biztos, hogy nagyon nehéz visszavágó vár rájuk Minszkben.”
Kiemelést érdemelt Konkoly Tamás teljesítménye, aki tíz góljával a mezőny legjobbja volt. "Az első félidőben csak kóstolgattuk ellenfelünket, de a fordulás után olyan iramot diktáltunk, amelyet vendégeink képtelenek voltak átvenni” – vélekedett Konkoly .
A Dunaferrt nem állította nehéz feladat elé a Cyprus College. A szimpatikus egyetemisták akkor jutottak lélegzethez Dunaújvárosban, amikor Kolics János csapata engedett valamit a szorításból. A macska–egér harcot szakmai szempontok alapján nehéz is értékelni, olyan óriási különbség mutatkozott a két együttes között. A válogatott Rosta Miklós bravúrjait mégis érdemes megemlíteni, mert ezeket dübörgő vastapssal jutalmazta a hozzáértő közömség. "Körülbelül húsz percig bírták az iramunkat a vendégek, a mi fiataljaink pedig kicsit lámpalázasan kezdtek – mondta Rosta. – Utána azonban már az történt a pályán, amit mi akartunk.”
Boda Péte, a hazai bajnoki találkozókon csak ritkán jut lehetőséghez, hiszen a válogatott klasszis, Kertész Balázs a Dunaferr első számú jobbszélsője. Kolics edző azonban a nemzetközi rutinszerzés érdekében ezúttal Bodát jelölte a posztra, s ő tíz góllal tette le névjegyét.
"A szombati mérkőzés után azt kell mondjam, hasznosabb és olcsóbb lett volna mindkét mérkőzést egy helyszínen, akár idehaza, akár idegenben játszani” – mondta Kolics mester.

Férfi európai kupák
Bajnokok Ligája, csoportmérkőzések, 3. forduló.

A-csoport: Ciudad Real (spanyol)–Lemgo (német) 34–34 (18–19), Zaporizzsja (ukrán)–Conversano (olasz) 31–24 (17–10). Az állás: 1. Lemgo 5, 2. Ciudad Real 5, 3. Zaporizzsja 2, 4. Conversano 0
B-csoport: Magdeburg (német)–Barcelona (spanyol 28-26 (14–12), Hafnarfjördur (izlandi)–Vardar Szkopje (macedón) 34–33 (17–16). Az állás: 1. Magdeburg 6, 2. Barcelona 4, 3. Hafnarfjördur 2, 4. Szkopje 0
C-csoport: Prule Ljubljana (szlovén)–Kolding (dán) 31–25 (15–14), ASKI Ankara (török)–Partizan Beograd (szerb-montenegrói) 29–27 (14–13). Az állás: 1. Ljubljana 6, 2. Kolding 3, 3. Ankara 3, 4. Beograd 0
D-csoport: Leon (spanyol)–Montpellier (francia) 35–29 (19–15), Hard (osztrák)–Csehovszki Medvegyi (orosz) 26–30 (13–14). Az állás: 1. Montpellier 4, 2. Leon 4, 3. Medvegyi 4, 4. Hard 0
E-csoport: Pick-Szeged–RK Zagreb (horvát) 27–26 (15–12), Veria (görög)–Sandefjord (norvég) 36–22 (14–11). Az állás: 1. Szeged 4, 2. Veria 4, 3. Zagreb 2, 4. Sandefjord 2
F-csoport: Flensburg (német)–Celje PL (szlovén) 29–29 (14–14), P. Bistryca (szlovák)–Redbergslids (svéd) 28–35 (14–18).
Az állás: 1. Celje 5, 2. Flensburg 5, 3. Redbergslids 2, 4. Bistryca 0
G-csoport: Skjern (dán)–Fotex KCV 23–26 (15–11), B. Szarajevo (bosnyák)–Kielce (lengyel) 31–32 (16–15). Az állás: 1. Fotex 6, 2. Skjern 3, 3. Kielce 3, 4. Szarajevo 0
H-csoport: Metkovic (horvát)–Chambery (francia) 25–30 (11–15), Winterthur (svájci)–Karvina (cseh) 38–29 (21–13). Az állás: 1. Chambery 6, 2.. Winterthur 3, 3. Karvina 2, 4. Metkovic 1

KEK, a 16-ba jutásért (érdekesebb eredmények).
Portland Pamplona (spanyol)–Gudme (dán) 26–24 (10–12), Stavanger (norvég)–Valladolid (spanyol) 26–38 (17–19)

EHF-kupa, a 16-ba jutásért (érdekesebb eredmények).
Dinamo Bucuresti (román)–Sahtyor Donyeck (ukrán) 31–32 és 34–30, Bjelovar (horvát)–Warszawianka (lengyel) 26–26 és 23–23, Medvescak Zagreb (horvát)–Paris Handball (francia) 21–23 (13–11), Lukoil Dinamo (orosz)–Metalurg Szkopje (macedón) 31–21 és 30–24, Altea (spanyol)–Panellinios Athen (görög) 23–17 (8–8), Dunaferr–Cyprus College (ciprusi) 42–21 (20–13), Nordhorn (német)–Savehof (svéd) 28–27 (14–13), TG Meran (olasz)–Kiel (német) 25–36 (10–15), Győri Tento ETO–Besztszkij Meskovo (fehérorosz) 27–22 (10–11), Boavista (portugál)–Aarhus (dán) 24–39 és 25–36

Összeállította: Donát Tamás, Havasréti Béla, Heka László, Simon József, Szirmai György
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik