Négy mérkőzés, négy siker ez volt a magyar férfi európai kupacsapatok mérlege a hét végén. Biztató, hogy a Bajnokok Ligájában szereplő Fotex KCV és Pick-Szeged remek formában kézilabdázott, és jelentős lépést tett csoportjában a továbbjutás felé. Az EHF-kupában a 16-ba jutásért küzdő Dunaferr és Győri Tento ETO közül is csak az utóbbira vár forró hangulatú visszavágó, de az ötgólos előnye megnyugtató.
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A szegedi Laluska Balázsnak (szemben) gyakran meggyűlt a baja a zágrábi klasszisokkal
A veszprémiek tudták, hogy rettentően nehéz csata vár rájuk a dán Skjern otthonában, de azt talán Zdravko Zovko edző sem gondolta, hogy tanítványai a szünetig négygólos hátrányt fognak öszszeszedni. Ezért aztán volt mit megbeszélniük Csoknyaiéknak a pihenőben, amely után viszont mintha egy új Fotex lépett volna pályára. Goluza, Lazarov és Dzomba szenzációs találatainak, valamint Sterbik kapusnak és a Csoknyai vezette védekezés hatékonyságának köszönhetően gyorsan felzárkózott a magyar bajnok, és a második félidő derekán már három góllal vezetett. Aztán az izgalmas hajrában is őrizte előnyét, és nagyon értékes két ponttal gazdagabban tért haza.
Veszélyben a Zagreb
A BL-elôdöntôbe jutást tűzte ki célul erre az évadra a horvát bajnok RK Zagreb, de a harmadik forduló után veszélybe került még a továbbjutása is az E-csoportból. Lino Cervar fiainak szegedi fiaskója után Zágrábban igen ideges hangulat keletkezett, ami szokatlan a többnyire túl nagy önbizalma miatt bírált horvát klubban. A horvát lapok kiemelik, hogy Szegeden a kapusok remekeltek, gyors volt a játék, de sok hibával tarkított. A Zagreb gyengén játszott, hiányoztak a gyors ellentámadásai, és négy hétméterest is kihagyott. Ezek után még jól is járt – fogalmaznak a horvát szakírók, akik szerint nagyon érzôdött a sérült Sulic hiánya. Lino Cervar ismét kapott egy-két „bókot”, elsôsorban azért, mert újra kísérletezett, méghozzá Paljarral az irányítóposzton. Nem volt gyenge Paljar, de mielôbb szerzôdtetni kell egy igazi irányítót – vélik a horvát lapok, amelyek a Szegedrôl szépeket írnak. Kiemelik, hogy a magyar csapat kegyetlenül kihasználta a horvátok hibáit, és fôleg a montenegrói Puljezsevicset dicsérik, s a mérkôzés legjobbjának titulálják. A zágrábi újságok szerint a Szeged nem tudott válaszolni az öt-egyes védekezésre, amikor Sprem megállította Eklemovicsot. Ugyanakkor a Zágráb akkor sem adta fel, amikor már veszni látszott a mérkôzés.
A Fotex KCV játékosai, vezetői – miután aludtak egyet a nagy ütközetre – azt mondták, hogy a herningi első félidőben látott szerényebb teljesítménynek két fontos oka volt, amely egyben tanulság is lehet a jövőre nézve. Az egyik, hogy a csapat az évad kellős közepén tíz napig a válogatott (horvát, szerb és magyar) csillagai nélkül maradt, vagyis gyakorlatilag nem tudott kellően felkészülni a Skjern ellen. A másik, hogy a megbeszélt taktikát csak a második félidőben valósították meg Pásztorék, akik – és ezt se feledjük el! – ekkor már megállíthatatlanul száguldottak. A G-csoport másik mérkőzésén fél perccel a vége előtt, döntetlen állásnál a Szarajevo büntetőt hibázott, a kipattanóból pedig a Kielce belőtte győztes gólját. Ezzel újraéledhetnek a lengyelek továbbjutási álmai, amihez nagyon jól jönne nekik a Fotex szombati legyőzése. A Pick-Szeged a világ egyik legerősebb és leghíresebb csapatát, a horvát RK Zagrebet fogadta, és olykor hullámzó teljesítménnyel is legyőzte. Kovács Péter edző tanítványai közül Puljezsevics kapus olykor önkívületben védve szárnyakat adott csapatának, amely így is csak két-három góllal tudott vezetni a szünetig. A játékot lázasan vállaló Mezei mind támadásban, mind védekezésben sokat lendített a hazaiakon, a combhúzódással bajlódó Eklemovics pedig a második játékrészben tett hozzá sokat a Pick egyre eredményesebb játékához. Berta káprázatos elfutásai, betörései talán meglepték Lino Cervar mester (egyben a világbajnok horvátok szövetségi kapitánya) csapatát, amelyből a vb-aranyérmesek közül hiányzott a beállós Sulic (lábsérülés). Itt volt viszont – és nem okozott csalódást – Lackovic, Spoljaric és Vori, míg Kelentric kapust gyakran megtréfálta Bajusz, Laluska és Matics.
Éles József remél
A görög bajnok Filipposz Veriaszban kézilabdázó Éles József ismét csapata egyik legjobbja volt, s a BL-ben a Sandefjord ellen Veriában bizonyított. A volt Fotex-klasszis csapata az E-csoportban a mérleg nyelve lehet. „Rajtunk is múlik, hogy miként alakul a sorrend a november végi záró fordulóban – vélekedett Éles. – A hét végén egy elhibázott hétméteres után lendültem bele a játékba, s a végén öt gólt lôttem Sandefordnak. Csapatunk egyre érettebben, öszszecsiszoltabban kézilabdázik, aminek megvan az eredménye. Kézsérüléssel bajlódó csapattársam, Doros Ákos azt mondta, hogy a régi napjaimra emlékeztetôen kézilabdáztam. Az sem titok, hogy néhány, a Fotexbôl hozott taktikai elemet is begyakoroltunk, amellyel színesebbé vált a támadójátékunk. Az elején senki sem számított arra, hogy három forduló után még beleszólhatunk a csoport végeredményébe. Most viszont még az sem kizárt, hogy lesz esélyünk a második helyen továbbjutni. De ehhez kell egy idegenbeli bravúr. Ez a kvartett rendkívül kiegyensúlyozott. Céljaink ennek ellenére nem változtak: Görögországban szeretnénk mindenkit megverni. Még az is elképzelhetô, hogy a Veria–Pick összecsapás dönt fontos kérdésekrôl. Akkor viszont nagyon nehéz helyzetben leszünk, mert a Szeged remek csapat, nem könnyű hat góllal megverni. Bár a Zágráb és most a Sandeford ellen is vezettünk már ekkora különbséggel.”
A találkozó után Cervar kapitány igen hevesen nyilatkozott a dán bírók teljesítményéről, mert úgy vélte, elfogultan, csapatát többször hátrányba hozva vezették a csoportrangadót. Azt viszont érdemes megemlíteni, hogy a Zagreb saját hibái és a Szeged remeklése miatt már hatgólos hátrányban is volt, és innen igyekezett felzárkózni. Becsületére legyen mondva, ezért mindent megtett, és a Picknek nagyon össze kellett szednie magát a végjátékban, hogy Perger kapus irányításával előnyét megőrizze. Az EHF-kupában is remekeltek a magyarok. "Amit ez a csapat a romló feltételek ellenére évről évre produkál, az maga a csoda” – jegyezte meg egy szurkoló Győrött, amikor a Tento ETO KC legyőzte a két méter feletti hústornyokból álló Bresztszkij Meskovót, amely a találkozó elején igazolta félelmetes hírét. Az elszántan, olykor hősiesen küzdő győriek mégis felvették a versenyt, és a fordulás után aztán egyre jobban belelendültek, a vezetést is átvették. Az utolsó negyedórában a győriek valósággal szárnyaltak, s állva hagyták a fehérorosz medvéket. A sikerben oroszlánrésze van Tóth László edzőnek, aki évről évre újraépíti együttesét, amelyet morálisan is ráhangolt, majd fanatikus hittel űzött a Breszt ellen. "Ez a fehérorosz gárda a magyar bajnokságban biztosan ott lenne a három nagy mögött a negyedik helyen – vélekedett a mester. – Játékosaim tapasztalhatták, igen is van értelme a sok munkának, de az is biztos, hogy nagyon nehéz visszavágó vár rájuk Minszkben.” Kiemelést érdemelt Konkoly Tamás teljesítménye, aki tíz góljával a mezőny legjobbja volt. "Az első félidőben csak kóstolgattuk ellenfelünket, de a fordulás után olyan iramot diktáltunk, amelyet vendégeink képtelenek voltak átvenni” – vélekedett Konkoly . A Dunaferrt nem állította nehéz feladat elé a Cyprus College. A szimpatikus egyetemisták akkor jutottak lélegzethez Dunaújvárosban, amikor Kolics János csapata engedett valamit a szorításból. A macska–egér harcot szakmai szempontok alapján nehéz is értékelni, olyan óriási különbség mutatkozott a két együttes között. A válogatott Rosta Miklós bravúrjait mégis érdemes megemlíteni, mert ezeket dübörgő vastapssal jutalmazta a hozzáértő közömség. "Körülbelül húsz percig bírták az iramunkat a vendégek, a mi fiataljaink pedig kicsit lámpalázasan kezdtek – mondta Rosta. – Utána azonban már az történt a pályán, amit mi akartunk.” Boda Péte, a hazai bajnoki találkozókon csak ritkán jut lehetőséghez, hiszen a válogatott klasszis, Kertész Balázs a Dunaferr első számú jobbszélsője. Kolics edző azonban a nemzetközi rutinszerzés érdekében ezúttal Bodát jelölte a posztra, s ő tíz góllal tette le névjegyét. "A szombati mérkőzés után azt kell mondjam, hasznosabb és olcsóbb lett volna mindkét mérkőzést egy helyszínen, akár idehaza, akár idegenben játszani” – mondta Kolics mester.
Férfi európai kupák Bajnokok Ligája, csoportmérkőzések, 3. forduló. A-csoport: Ciudad Real (spanyol)–Lemgo (német) 34–34 (18–19), Zaporizzsja (ukrán)–Conversano (olasz) 31–24 (17–10). Az állás: 1. Lemgo 5, 2. Ciudad Real 5, 3. Zaporizzsja 2, 4. Conversano 0 B-csoport: Magdeburg (német)–Barcelona (spanyol 28-26 (14–12), Hafnarfjördur (izlandi)–Vardar Szkopje (macedón) 34–33 (17–16). Az állás: 1. Magdeburg 6, 2. Barcelona 4, 3. Hafnarfjördur 2, 4. Szkopje 0 C-csoport: Prule Ljubljana (szlovén)–Kolding (dán) 31–25 (15–14), ASKI Ankara (török)–Partizan Beograd (szerb-montenegrói) 29–27 (14–13). Az állás: 1. Ljubljana 6, 2. Kolding 3, 3. Ankara 3, 4. Beograd 0 D-csoport: Leon (spanyol)–Montpellier (francia) 35–29 (19–15), Hard (osztrák)–Csehovszki Medvegyi (orosz) 26–30 (13–14). Az állás: 1. Montpellier 4, 2. Leon 4, 3. Medvegyi 4, 4. Hard 0 E-csoport: Pick-Szeged–RK Zagreb (horvát) 27–26 (15–12), Veria (görög)–Sandefjord (norvég) 36–22 (14–11). Az állás: 1. Szeged 4, 2. Veria 4, 3. Zagreb 2, 4. Sandefjord 2 F-csoport: Flensburg (német)–Celje PL (szlovén) 29–29 (14–14), P. Bistryca (szlovák)–Redbergslids (svéd) 28–35 (14–18). Az állás: 1. Celje 5, 2. Flensburg 5, 3. Redbergslids 2, 4. Bistryca 0 G-csoport: Skjern (dán)–Fotex KCV 23–26 (15–11), B. Szarajevo (bosnyák)–Kielce (lengyel) 31–32 (16–15). Az állás: 1. Fotex 6, 2. Skjern 3, 3. Kielce 3, 4. Szarajevo 0 H-csoport: Metkovic (horvát)–Chambery (francia) 25–30 (11–15), Winterthur (svájci)–Karvina (cseh) 38–29 (21–13). Az állás: 1. Chambery 6, 2.. Winterthur 3, 3. Karvina 2, 4. Metkovic 1