A fotó illusztráció |
A régi idők bundája még elsősorban nem a sportfogadás manipulálásából származó pénzről, hanem a különböző célok eléréséhez szükséges pontokról szólt. A riválisok akkor állapodtak meg egymással, amikor az egyik félnek már szinte mindegy volt, hogy mi lesz az adott találkozó végeredménye. Ezzel szemben az 1990-es évek végén megjelenő csalók már nem a csapatok érdekeit tartották szem előtt. Az egyéni szempon-tok, a – minél nagyobb – nyereségre törekvés mindent háttérbe szorítottak. A horvát Ante Sapina több mint negyven összecsapást befolyásolt, és mintegy kétmillió eurós (vagyis 550 millió forintos!) tiszta haszonra tett szert. Májusban öt és fél éves börtönbüntetésre ítélték a németországi Bochumban, ám ő csak egyike azon keveseknek, akikről bebizonyosodott, hogy csaltak.
A profitszerzés ezen módja és mértéke aláásta a sport hitelét, a fogadási csalások miatt pedig megrendült a szurkolók sportba vetett bizalma. A visszaélések ugyanis éppen attól az élménytől fosztják meg őket, amit a fogadás jelent(ett): attól a hittől, hogy a pályán a legjobb győz, és a tudattól, hogy az évek során megszerzett tudásuknak és tapasztalatuknak köszönhetően esélyük is van arra, hogy a mérkőzés kimenetelét eltalálják. A csalásoknak azonban maguk a (fő)szereplők, a sportolók is károsultjai, hiszen a bunda nem csupán a vétkesekre, de az ártatlanokra is rossz fényt vethet.
A csalási kísérletek leghatékonyabb ellenszere a megelőzés, az pedig, hogy sikerül-e visszaszorítani a tisztességtelen játékot, a fogadásszervezők magatartásán (is) múlik. A szerencsejáték, illetve a sportfogadás szervezése nagy körültekintést és szigorú szabályozást kíván. A 72 játékszervezőt tömörítőEurópai Állami Lottó és Totó Szövetség (European Lotteries, EL) tagjai – köztük a Szerencsejáték Zrt. is – kötelességüknek érzik, hogy a fogadások szervezésekor a profitmaximalizálás helyett a felelős magatartást tartsák szem előtt. Ezért közös, fogadásokat monitorozó rendszert működtetnek, és a gyanús odds-mozgások esetén nem csupán egymást, hanem a velük együttműködősportszövetségeket is azonnal értesítik. Indokolt esetben így maga az illetékes szerv teheti meg az elsőlépést.
A sportfogadáshoz köthetővisszaélések komoly károkat okoznak a fogadóknak, sportolóknak, illetve magának az egyetemes sportnak egyaránt, ezért fontos, hogy a fogadók és a közvélemény is tisztában legyen azzal, hogy a sportfogadást felelősen is lehet, sőt, kell szervezni.