Stieber és Tallo is betalált, de csak egygólos előnyt tudott kiharcolni az Újpest

SOMOGYI ZSOLT (összefoglaló), BALÁZS DÁVID (percről percre)SOMOGYI ZSOLT (összefoglaló), BALÁZS DÁVID (percről percre)
2021.07.22. 20:50
Az Újpest hazai pályán egygólos előnyt (2–1) harcolt ki a liechtensteini Vaduz ellen az Európa-konferencialiga második selejtezőfordulójában.

EURÓPA-KONFERENCIALIGA, SELEJTEZŐ
2. FORDULÓ, ELSŐ MÉRKŐZÉS
ÚJPEST FC–VADUZ (liechtensteini) 2–1 (1–0)

Budapest, Szusza Ferenc Stadion, 2623 néző. Vezette: Surman (ukrán)
Újpest: Banai – Kastrati, Kutrumpisz, Diaby – Pauljevics (Simon K., 77.), Onovo, Mitrovics, Antonov – Stieber Z. (Szakály P., 71.) – Tallo (F. Viana, 77.), Beridze. Vezetőedző: Michael Oenning
Vaduz: Buchel – Schmied, Schmid, Simani – Ulrich, Gajics, Gasser (Cicek, 66.), Dobras (Luchinger, 59.), Hug (Obexer, a szünetben) – Di Giusto (Ibrisimovic, 79.) – Djokic (Sutter, 65.). Vezetőedző: Mario Frick
Gólszerző: Stieber Z. (7.), Tallo (64.), ill. Cicek (81.)

EZ A MECCS JÓL KEZDŐDÖTT! Alig telt el néhány perc azok után, hogy az Újpest negyedik magyar csapatként elkezdte a nemzetközi kupaszereplést (a Ferencváros, a Mol Fehérvár és a Puskás Akadémia már korábban pályára lépett), máris vezetett.

Stieber Zoltán szerezte a gólt, és a lila-fehér szurkolók máris reménykedni kezdtek, hogy a korábbi válogatott középpályásnak sokkal jobb idénye lesz, mint a legutóbbi volt. Hiszen a 2016-ban az Eb-n Ausztria ellen csodálatos gólt szerző futballista az előző bajnoki évben vírussal, sérüléssel és még ki tudja, milyen nehézségekkel küszködött, így nem tudott jelentősebb szerepet vállalni csapata küzdelmeiben. Nos, most az ő lövésével indult a mérkőzés, és a gól cseppet sem volt a véletlen műve. Michael Oenning vezetőedző ugyanis, ahogy azt lapunkban is megjósoltuk, két szélső és három belső védővel kezdte a mérkőzést, már a tavaszi szezonban is ez a stabil védekezés jellemezte az Újpestet. A védősor előtt három fedezet kapott szerepet, Nikola Mitrovics és Vincent Onovo az úgynevezett szűrő szerepkörét töltötte be, míg Stieber Zoltán kissé előttük és a két ék mögött futballozva próbálta szervezni a hazaiak akcióit. Ebből a felállásból következett, hogy a két ék után neki kellett először csatlakoznia a támadásokhoz, és a gól azt is megmutatta, mivel lehet sikeres a magyar csapat az ugyancsak öt védővel felálló liechtensteiniekkel szemben. Giorgi Beridze keresztbe mozgott a vendégek védői között, Nikola Mitrovics pedig mélységből hosszan indított – ezzel az átadással bontották meg a vendégek védelmét az újpestiek.

A gól természetesen jót tett a közönség hangulatának is, oldalt szépen megteltek a széksorok, ám a kapu mögött szinte üresen maradt minden szektor. Pedig a mai Újpest is megérdemli a támogatást, hiszen magyar riválisainál sokkal szerényebb körülmények között működve elhódította a Magyar Kupát, és azzal a szándékkal lépett pályára a Vaduz ellen, hogy a nemzetközi színtéren is próbál sikeresen szerepelni. Az első félidő derekán úgy tűnt, a lila-fehér csapat időnként átadja a területet ellenfelének, valamennyi játékosa visszahúzódott a saját térfelére, hogy aztán a megszerzett labdákkal azonnal kiugrassa a két csatár valamelyikét.

Stieber Zoltán meg is duplázhatta volna az újpestiek előnyét, ám a bal alsó sarok felé küldött labdája elkerülte a kaput, igaz, nem sokkal. Az első félidőben több ígéretes kísérletet már nem tudtunk feljegyezni, lelassult, ellaposodott a mérkőzés. A Vaduz játékában egyáltalán nem volt gólveszély, meghökkentő hibákat követtek el a vendégek, látszott, hogy szerény képességű ellenfél érkezett Budapestre, de fegyelmezetten védekezett, így az Újpest sem tudott ziccereket kialakítani. Pedig mindkét szélső védő fel-felzárkózott az akciókhoz, ám a beadásokból nem alakultak ki veszélyesebb lehetőségek.

A második félidő első perceiben az okozott meglepetést, hogy nem sikerült teljesen elzárni az öntözőberendezést. A szünetben, ahogy az manapság lenni szokott, fellocsolták a gyepszőnyeget, de ahogy elindult a második játékrész, a felezővonalon található egyik csap nem záródott el teljesen, folyamatosan bugyogott belőle a víz. Junior Tallo ment oda a kispadhoz, hogy jelezze, valami nem stimmel, és így balesetveszélyes a pálya azon a kis területen, de aztán a hatvanadik percre sikerült megoldani a problémát.

A második félidőt is az Újpest kezdte aktívabban, s bár az ellenfél a mezőnyben próbálta birtokolni a labdát, továbbra sem tudott veszélyes helyzetet kialakítani Banai Dávid kapuja előtt – a kapus immár édesapaként lépett pályára, néhány hete megszületett a kislánya.

Néhány perccel később kiderült, Junior Tallo nemcsak vízszerelőként, hanem a kapu előtt is feltalálja magát. Az első gólt szerző Stieber visszaadott labdájával betört a tizenhatoson belülre, és máris két góllal vezetett a hazai csapat. Talpra ugrottak a lila-fehér szurkolók, de az Újpest nem fékezett, hanem megpróbálta tovább növelni előnyét, csakhogy a hajrában a liechtensteiniek szereztek gólt. Mondhatni, a semmiből, hiszen helyzetet ekkor sem dolgoztak ki a vendégek, ám egy távoli lövésnél Banai rosszul ért a labdába, amely a kezéről a kapuba pattant – nem várt, kellemetlen fordulat volt ez. Így élessé vált a visszavágó, és bár az első mérkőzés jelentős részében úgy tűnt, az Újpest erősebb csapat, mint ellenfele, nem számíthat könnyű összecsapásra Liechtensteinben. 2–1

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+4. perc: Schmid szövegelésért még sárga lapot kapott a lefújás után.

90+3. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! EGYGÓLOS ELŐNYT HARCOLT KI A VISSZAVÁGÓRA AZ ÚJPEST! 2–1

90+2. perc: Mitrovics is „besárgult”.

90+1. perc: A sarokrúgás utűn nem alakult ki veszély.

90. perc: 3 perc a ráadás.

90. perc: Viana is kap egy sárga lapot.

89. perc: Beridze elől tisztáznak(?) a védők. Nincs tizenegyes, csak szöglet.

87. perc: Eddig valamennyi kaput eltaláló lövésből gól született a mérkőzésen!

85. perc: Izgalmas hajrának nézünk elébe.

A csereként pályára lépő Cicek gondolt egyet és kb. 22 méterről, egy kissé jobbról, lövésre vállalkozott, s a szitáló labdába az Újpest kapusa, Banai csak beleérni tudott, hárítani nem.

81. PERC: GÓL – HATALMAS ÁTLÖVÉSBŐL SZÉPÍT A VADUZ! 2–1

79. perc: Di Giusto le, Ibrisimovic be.

77. perc: Tallo le, Fernando Viana be, valamint Pauljevics helyére Simon Krisztián érkezik.

74. perc: A Vaduz próbál menni a szépítésért, de nem tud helyzetbe kerülni.

71. perc: Stiber Zoltán helyére Szakály Péter áll be.

69. perc: Megjött az újpesti szurkolók hangja is az újabb gól után.

65. perc: Djokic helyére Sutter, míg Gasser helyére Cicek állt be.

Egy remek összjáték után Tallo került a kapussal szembe és kb. 11 méterről higgadtan értékesítette a ziccert.

64. PERC: GÓL – MEGDUPLÁZZA ELŐNYÉT AZ ÚJPEST! 2–0

63. perc: A frissen beállt Luchinger kap sárga lapot, de ez is jogos.

62. perc: Újabb távoli újpesti lövés, de ez sem találja el a kaput.

61. perc: A második játékrészben bátrabban futballoznak a vendégek.

59. perc: Dobras le, Luchinger be.

57. perc: Továbbra sincs kaput eltaláló lövésük a vendégeknek, igaz, az Újpestnek is csak egy van, de abból gól született.

56. perc: Egy gyenge vaduzi kisérlet ment a kapu mellé.

55. perc: Kastrati is megkapja a mga sárga lapját.

55. perc: Egy kissé elszabadultak az indulatok.

53. perc: Kakaskodásért Schmied és Beridze is „besárgult”.

51. perc: Ismét Beridze lódult meg, de ezúttal is tisztáztak a védők előle.

48. perc: Egy locsolóberencezés meghibásodott, és folyamatosan pumpálja ki magából a vizet a pályára. A játék mindenesetre megy tovább.

46. perc: Beridze beadásáról maradtak le a társak.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Cserél a szünetben a Vaduz: Hug helyére Obexer érkezett.

45+1. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! STIEBER ZOLTÁN GÓLJÁVAL ELŐNYBEN AZ ÚJPEST! 1–0

45+1. perc: Még egy hazai kisérletet láthattunk az első játékrész végén.

45. perc: 1 perc a ráadás.

45. perc: Beridze elé lépett be még időben a védője, így nem tudott meglépni az újpesti támadó.

43. perc: Nagy a küzdelem a pályán.

40. perc: Könyöklés miatt végül Tallo kapta meg a sárga lapot.

39. perc: Egy hazai és egy vendégjátékos került a földre. Ápolni kell mindkettőjüket.

38. perc: Ulrich beadása száll magasan a kapu fölé. Nem futballoznak veszélyesen a vendégek.

35. perc: Itt az első sárga, Hug kapja a Vaduzból.

34. perc: Az arcokon is látszik, nagyon motivált az Újpest!

31. perc: Többet van a labda a vendégeknél, de a lila-fehérek a veszélyesebbek, akik már hét lövésnél tartanak.

29. perc: A sarokrúgás után kontrázhatott az Újpest, de a félpályánál elhalt az ellenakció.

28. perc: Újabb Vadúz-szöglet.

24. perc: Stieber megszerezhette volna a második gólját is. A tizenhatos vonaláról, kissé jobbról, ballal próbálta meg visszarúgni a labdát a rövid sarokba, de lövése centikkel elkerülte a kaput. A kapus már verve volt!

23. perc: Pauljevics léphetett ki a jobb szélen, de helyzet nem alakult ki az akció végén.

23. perc: A Vaduz próbálja megtartani a labdát.

20. perc: Kastrati csúsztatása után kirugással jöhetnek a vendégek.

20. perc: Tallo fejese pattant meg egy piros mezes védőn. Szöglet.

18. perc: Antonov remek passza után Kastrati léphetett ki a jobb szélen, de összeütközött az ellenfél védőjével a tizenhatoson belül és a földre került. Nincs azonban tizenegyes.

16. perc: Egy kis kavarodás után tisztáznak az újpestiek.

16. perc: Vendég szöglet.

14. perc: A Vaduz végezhetett el oldalról szabadrúgást, de nem alakult ki veszély a beadás után.

12. perc: Továbbra is nyom az Újpest, Beridze lépett ki lesről.

Egy újabb remek támadás végén Stieber Zoltán elé került a labda, aki nem sokat hezitálva kb. 18 méterről, középről lövésre szánta el magát, labdája pedig az ellenfél védőjén megpattanva hullott be a kapuba. Előnyben az Újpest!

7. PERC: GÓL – MEGSZERZI A VEZETÉST AZ ÚJPEST! 1–0

7. perc: Bátran, nagy kedvvel kezd a lila-fehér csapat!

5. perc: Ezúttal Antonov próbálkozott meg egy távoli átlövéssel, s bombája nem sokkal suhant el a jobb kapufa mellett. Szép volt!

4. perc: Tallo vállalkozott lövésre 17 méterről, középről, de nem találta el a kaput.

2. perc: Antonov harcolt meg egy labdáért.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Az Újpest lila-fehér mezben, lila nadrágban és fehér sportszárban látható, míg a Vaduz tiszta pirosban játszik.

ELŐZMÉNYEK

Michael Oenning, az Újpest vezetőedzője a következőket mondta a mérkőzés előtti sajtótájékoztatón.

„A Vaduz rendkívül szervezetten, jól játszik, s nyilván nem más a célja, mint nekünk: tovább akar jutni a következő körbe. Mindkét csapat játszani akarja a futballt, azt gondolom, ez mindenképpen jó. Nagyon jól felkészültünk, és örülünk annak, hogy a kupagyőzelem után megmérethetünk a nemzetközi porondon. Nem értek egyet azzal, hogy az Újpest lenne a párharc favoritja, először le kell játszani a meccseket, aztán meglátjuk, mire vagyunk képesek a Vaduz ellen. Miért is mondanánk, hogy mi vagyunk az esélyesebbek? Ezzel a hozzáállással megyünk neki a mérkőzésnek, aztán egy rossz játék után nézhetnénk, hogy mi történt. De persze reméljük a legjobbakat, s ehhez a taktikánk is megvan.”

Kitért az új igazolásokra is. Mint elmondta, a Kisvárdától igazolt Fernando Viana érkezésének külön is örül, szüksége volt az Újpestnek egy ilyen képességű támadó középpályásra. Diabyra is felhívta a figyelmet, úgy fogalmazott, csütörtökön mindenki megláthatja, milyen jó játékos. Rendkívül magas, fiatal, gyors, intelligens labdarúgóként jellemezte, akihez nagy reményeket fűz. Jevtoszki ugyancsak erősítést jelent a gárdának, amelynek keretében olyan sok változás nem történt, s jelenleg sérüléssel bajlódó játékosa sincs. Hozzátette, ha lehetőség adódik, akkor még középső védőposztra szeretnének igazolni, de nem feltétlenül van rá szükség.

Az Újpest csapatkapitánya, Simon Krisztián is teljesen egészségesen várja a találkozót, s mint elmondta, biztos benne, hogy kőkemény összecsapás vár rájuk.

„Természetesen kielemeztük az ellenfelünk játékát, oda kell figyelnünk, különben bajba kerülhetünk. Nagyon várjuk az első tétmeccset, mindenki meg akarja mutatni, mit tud. A csapat motivált, rengeteget dolgoztunk a felkészülés alatt. Bízom benne, hogy sokan kijönnek buzdítani minket, nekünk pedig az a feladatunk, hogy kiszolgáljuk a közönségünket és előnyt szerezzünk.”

Mario Frick, a Vaduz vezetőedzője így látja a párharcot az első mérkőzés előtt.

„Rendkívül tapasztalt csapat ellen játszunk, az Újpest a favorit. Ellenfelünk szereti birtokolni a labdát, nyilván így lesz ez csütörtök este is. Magyar együttes ellen már van pozitív tapasztalatunk, hiszen két éve sikerült túljutnia a klubnak az FC Fehérváron. Hogy a Transfermarkt alapján a mi keretünk piaci értéke magasabb, mint a riválisé? Ez nem számít, így is azt mondom, hogy az Újpest az esélyes. Sikerült megtartani a csapatunk magját, ez mindenképpen jó hír.”

Benjamin Büchel, a Vaduz csapatkapitánya ehhez annyit tett hozzá, hogy a motivációjukkal nem lehet gond, várják az Újpest elleni erőpróbát.

„A felkészülésünk jól sikerült, a csapat magja pedig együtt maradt, jól ismerjük egymást, tudjuk, mire számíthatunk a másiktól. Egyetértek az edzőnkkel, az Újpest erős gárda, de mindent meg kell tennünk a jó eredmény eléréséért.”

JÖJJENEK KI MINÉL TÖBBEN A STADIONBA!

– Mire számít a Vaduz ellen csütörtök este?
– Természetesen elemeztük az ellenfelünket, biztos vagyok benne, hogy kőkemény összecsapás vár ránk, oda kell figyelnünk, különben bajba kerülhetünk – válaszolta Simon Krisztián, az Újpest FC középpályása. – Nagyon várjuk az első tétmeccset, mindenki meg akarja mutatni, mit tud. A csapat motivált, rengeteget dolgoztunk a felkészülés alatt.

– Számíthat, hogy az újpesti mérkőzésen lehetnek szurkolók a lelátón, a visszavágó azonban zárt kapus lesz egy hét múlva?
– Biztosan! Bízom benne, hogy sokan kijönnek buzdítani minket, nekünk pedig az a feladatunk, hogy kiszolgáljuk a közönségünket és előnyt szerezzünk.

– Fizikálisan jó állapotban érzi magát?
– Igen, tökéletesen, egészséges vagyok – várjuk a meccset!

A párharc továbbjutója a svájci Basel és az albán Partizan Tirana győztesével mérkőzik meg a selejtező harmadik körében.

Az UEFA közleménye szerint a BL-, az El- és az Ekl-selejtezőben sem lehetnek majd jelen a stadionokban vendégszurkolók. A döntést a csoportkörök megkezdése előtt felülvizsgálja majd az európai szövetség.

A Magyar Kupa-győztes Újpest első tétmeccse előtti utolsó felkészülési találkozóján Dunaszerdahelyen lépett pályára múlt hét csütörtökön. A 2–1-es végeredmény az újpestiekre nézve volt hízelgő. A DAC sokkal több helyzetet dolgozott ki, de Banai Dávid remek napot fogott ki a kapuban. A hazaiak első találatára Antonov szabadrúgásból szerzett góllal még válaszolt, de a hajrában értékesített büntetővel a DAC eldöntötte a csatát.

Szerdán az Újpest profi szerződést kötött Kovács Dominikkel, a lila-fehérek színeiben korábban 231 bajnokin 100 gólig jutó Kovács Zoltán fiával.

Kovács Dominik az előző idényben összesen 31 harmadosztályú mérkőzésen jutott szóhoz az Újpest B-csapatában, 30-szor a kezdő tizenegyben szerepelt, és védő létére öt gólt szerzett.

„Nagyon örülök, hogy aláírhattam életem első profi szerződését. Ezzel egy gyerekkori álmom vált valóra, mert édesapám is itt futballozott és sokszor hozott ki ide meccsekre. Mindig is az volt a célom, hogy egyszer a Megyeri úton léphessek pályára, és remélem, hogy ez hamarosan megvalósul. Eddig a profivá válás volt a célom, azért dolgoztam, innentől pedig az lebeg a szemem előtt, hogy tétmeccsen kifuthassak a Szusza Ferenc Stadion gyepére” – idézi az ujpestfc.hu a 20 éves, a bejelentés szerint 180 centiméter magas és 78 kilogrammos védőt.

Az apja után „Kis Kokó” becenévre hallgató futballista a 62-es mezben szerepel majd első NB I-es idényében az Újpest felnőttjei között.

A szerződés hosszát nem hozták nyilvánosságra a felek.

NYÁRI JÁTÉKOSMOZGÁS AZ ÚJPEST FC-NÉL
Érkezők:Abdoulaye Diaby (mali, Antwerpen U21 – Belgium), Sztefan Jevtoszki (északmacedón, Rabotnicski Szkopje – Észak-Macedónia), Fernando Viana (brazil, Kisvárda)
Kölcsönbe érkezők:
Kölcsönből visszatérők:
Az utánpótlásból felkerültek/profi szerződést kötöttek: Fehér Csanád, Kovács Dominik

Kiszemeltek:
Távozók:Bacsa Patrik (ETO FC Győr, szabadon igazolhatóként), Jovan Baosics (montenegrói, FK Buducsnoszt – Montenegró), Yassine El Ghanassy (belga, lejár a szerződése), Németh Márk (Kisvárda), Antonio Perosevic (horvát, lejár a szerződése), Kire Risztevszki (északmacedón, AEL Limassol – Ciprus)
Kölcsönbe távozók:
Kölcsönből visszatérnek klubjukhoz: Victor Kantabadouno (guineai, Wakriya AC – Guinea)
Távozhatnak/érdeklődnek irántuk: –

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ ÚJPEST–VADUZ LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!