A Gál József földkerülő vitorlázó és Kondricz Péter nemzetközi jogász által életre hívott projekt hágai sajtótájékoztatón – a szervezők csütörtöki tájékoztatása szerint – bejelentették, hogy a részvételi lehetőségek szélesítése érdekében úgynevezett iskolahajókat vonnak be az egyedülálló projektbe, ezzel a lépéssel ugyanis megteremtik a lehetőséget rá, hogy a profi vitorlázók mellett azok is részesüljenek a kalandból, akik ritkán, vagy még sohasem jártak vitorláson. A hágai eseményen – amelyet Sümeghy Gyula magyar nagykövet nyitott meg – Pieter de Kam, az AEC-flottához elsőként csatlakozó holland Astrid nevű vitorlás kapitánya bemutatta az 1918-ban épített, 42 méter hosszú kétárbocos iskolahajót.
Az AEC szakmai körútjának következő állomása Párizs lesz, majd Madrid, London és Berlin magyar nagykövetségein folytatódik az országonkénti személyes konzultáció.
Az AEC mezőnye a tervek szerint egy éven át tartó útja során vitorlázza körbe Afrikát. A hajók Máltáról vágnak neki az útnak, a Szuezi-csatornán, majd a Vörös-tengeren haladnak végig, aztán Dél-Afrikát megkerülve a nyugati part mentén térnek vissza a Földközi-tengerre. A mezőny a résztvevő afrikai országok állomásain – 18-20 megálló a terv – hét-tíz napot tartózkodik, s itt pályaversenyek mellett kulturális programokra is sor kerül. A projekt már elnyerte Schmitt Pál köztársasági elnök támogatását, az Európai Unió elvi pártfogását, továbbá a vitorlás és sportszakma elismerését.
Az elképzelések között szerepel gyermekprogram elindítása, iskolai testvérkapcsolatok kiépítése, továbbá turisztikai események létrehozása, az EU és az Afrikai Unió intézményrendszerének kölcsönös bemutatása.