Jégkorong-vb: újabb szlovák vereség; megvan az első kieső

2016.05.14. 21:43
Az Oroszországban zajló jégkorong-világbajnokság csoportkörében a szentpétervári nyolcasban Kanada félgőzzel is simán nyert a hamar kipukkadó Szlovákia ellen. Moszkvában a kazahok kikaptak a lettektől, ezzel előbbiek ismét kiestek. Amint arról korábban már beszámoltunk: a mieink ma Fehéroroszországot győzték le bravúros teljesítménnyel 5–2-re. Ezzel elkerültek az utolsó helyről, és továbbra is izgulhatunk, hogy elérjük a célunkat, bennmaradjunk ez elitben. A magyarok vasárnap szabadnaposak, hétfőn este a németekkel játszanak.

Amennyiben a rendes játékidőben győzünk, már biztosnak tekinthető az élvonalbeli tagságunk. Amennyiben nem, azért kell szorítanunk, hogy a fehéroroszok, akik a franciákkal találkoznak kedden, ne szerezzenek több pontot nálunk. Matematikailag akkor is gondban lehetünk ugyan, ha nyerünk, de fantasztikumként hat, hogy a franciák Kanada ellen pontot szereznek, és adott esetben négyes minitabellát kell számolni.

Kanada–Szlovákia

A favorit nem túl meggyőzően kezdett – visszafogottan élt is vele az elején az ellenfél –, de ennyi is elég volt tőle, hogy a 12. perc elején már vezetéshez is jusson, majd az első harmad végjátékában megduplázza az előnyét. A szlovákok döntően védekezni kényszerültek, kapujuk előtt azonban sokszor lemaradtak a támadókról. Kanada ellen ez végzetes. A második felvonásban a 34. percben emberelőnyt használtak ki a tengerentúliak, akik ezt a harmadot is góllal zárták.

A szlovákok védekezésében, még inkább az ellenfél támadójátékában ott volt, hogy kiállításokat fújnak a bírók. Négy az öt ellen a szlovákok még annyiban sem bízhattak, mint egyenlő létszámnál. Örültek, ha megúszták a helyzeteket, általában a saját kapujuk elé passzírozta őket az ellenfél. Szlovákiának az is nehézséget okozott, hogy korongszerzés után a saját harmadából kijöjjön, támadásvezetésről legfeljebb csak álmodhatott. A vége közte öt lett, pedig Kanada félgőzzel játszott (5–0).

Kazahsztán–Lettország

Az első harmadban a kazahok tervei szerint alakult minden: gyorsan vezetéshez jutottak, aztán kibekkeltek két emberhátrányt. A négy az öt elleni játékot mindkét leosztásban gyakorolhatták a felek a második felvonásban, viszont a lettek veszélyt is tudtak ezekben a percekben teremteni, ellentétben a kazahokkal. A 36. percben megérdemeltem egyenlítettek a lettek, már teljes létszámnál. Izgalmas volt a hajrá, aztán egy kapu mögött megszerzett lett koronggal a társ visszakanyarodott, és a kazah kapus mellett behúzta a hosszúba. Felpörgött a hajára az addig sem unalmas, eseménytelen meccs, de újabb gól már nem született (1–2). Hozzánk hasonlóan először nyertek meccset a vb-n a lettek, bár nekik így azért már hat pontjuk van. A kazahok viszont ismét átszállójegyet váltottak az elitbe, ahogyan azt az elmúlt években tették. Jövőre ismét a második vonalban szerepelnek.

JÉGKORONG-VB
B-CSOPORT (Szentpétervár)
Kanada–Szlovákia 5–0
(2–0, 2–0, 1–0)
G: 11:09 Rielly (Brassard – 1–0), 18:30 Duchene (Marchand – 2–0), 33:56 Hall (Stone, McDavid – emberelőny, 3–0), 38:35 Scheifele (Reinhart, Stone – 4–0), 50:27 Brassard (Perry, Murray – 5–0)

(1–0, 0–1, 0–1)
G: 4:37 Ivanov (1–0), 35:14 Daugavins (1–1), 54:49 Bicevskis (Indrasis, Cibulskis – 1–2)
Kiállítás: 10, ill. 4 perc