Elképesztő ötszettesen búcsúzott a veterán Seppi ellen Fucsovics a US Openen

2021.08.31. 19:10
(Fotó: Getty Images, archív)
A New Yorkban zajló amerikai nemzetközi teniszbajnokság, a US Open férfi egyesének első fordulójában Fucsovics Márton öt szettben, 2:6, 7:5, 6:4, 2:6, 7:6-ra kikapott az olasz Andreas Seppitől – a döntő szett rövidítése az olasz 15–13-as sikerét hozta...

TENISZ
US OPEN

Fucsovics Márton–Andreas Seppi (olasz) 6:2, 5:7, 4:6, 6:2, 6:7 (13–15)

A GS-tornákon szerzett rutin mindenképpen a 37 éves olasz Seppi mellett szólt a Fucsovics Márton elleni negyedik meccse előtt, hiszen csak a US Openen 18. alkalommal indult, míg magyar ellenfele eddig összesen 17 alkalommal vett részt Grand Slam tornán – mindet figyelembe véve. Az sem Fucsovics mellett szólt, hogy sérülése miatt augusztus közepéig bő egy hónapot kihagyott – igaz, Seppi meg nem állíthatja magáról, hogy élete formájában van, június vége óta mindössze két meccset nyert.

Ilyen előzmények után Fucsovics meglehetősen könnyedén 6:2-re elvitte az első játszmát, ráadásul főleg első szerváinak köszönhetően: ha azokat beütötte, rendre pontot is szerzett belőlük - Seppi fogadóként nem is nagyon jeleskedett, egyetlen pontot szerzett csak ellenfele adogatásából. Fucsovics ekkor a játék minden elemében felülmúlta ellenfelét, kiválóan játszott.

A második szettre aztán teljesen váratlanul feljavult az olasz játéka, bár helyesebb lenne inkább úgy fogalmazni, hogy Seppi valami elképesztően hatékony "célteniszt" vett elő: szinte csak azokat a pontokat nyerte meg, amelyek feltétlenül kellettek a sikerhez. Közben pedig továbbra is sokat és olykor látványosakat rontott, de mégis, 6:5-ös vezetésénél első bréklabdáját rögtön ki is használta, s ezzel egyenlített.

A harmadik játszmában meg fordított is, szinte lemásolva az előző szettben mutatott játékát. Sokat sokat hibázva, a legfontosabb labdamenetekre koncentrálva játszott, miközben a meccset néző szurkolóknak talán az lehetett az érzése, a két játékos közül Fucsovics játssza a jobb és szebb teniszt – mégis megint az olaszé lett a játszma, ezúttal 5:4-nél elvéve a magyar fiú adogatójátékát.

Ez már a nyíregyházi születésű teniszezőnknek is sok volt, s tőle meglehetősen szokatlan módon valósággal ripityára törte az ütőjét a játszmát követően, amiért meg is kapta a figyelmeztetést Marijana Veljkovics székbírótól. De megérte, mert Fucsovics a negyedik szettben megint úgy játszott mint az elsőben, az olasz "céltenisze" mintha nem is létezett volna, s kétszer is brékelve ellenfelét a magyar fiú végül 35 perc alatt ezt a szettet is 6:2-re nyerte.

Következett tehát a döntő szett és annak végén a teljes káosz. Az ötödik játékot követően egy brékváltás után a játék addigi képe szerint mindenki hozta a saját adogatását, az olasznál megint éledezett az igencsak hatékony, ám sok hibával operáló játékstílusa – különösen kedvelte ma a hálóba püfölni a labdát... –, s mégis valahogy neki volt előbb meccslabdája, amit Fucsovics 6:5-nél hárított, s végül kiharcolta a rövidítést. Ami pedig ott történt, maga a káosz. A 26 percig tartó és 28 pontot hozó tie-breakben összesen 13 alkalommal vették el egymás adogatását a felek, rendre igen hosszú labdamenetek végén estek a pontok, s összesen tíz meccslabdát láthatott a 8-as pálya köré eddigre odaverődő sokadalom.

Az első meccslabdák még Fucsovics előtt adódtak, de 6–4-nél és 6–5-nél is rontott, ráadásul el is adta az addigra megszerzett brékelőnyét, így úgy alakult, hogy adogatásváltáskor mindig a fogadónak volt meccslabdája egy darabig. Fucsovics végül 11–10-es előnyél vesztette el ötödik meccslabdáját, majd a következő két adogatását elbukta, így ezt követően már csak Seppinek volt meccslabdája, ő pedig végül az összességében az ötödiket használta ki, így 15–13-ra nyerte meg a rövidítést. A veterán olasz 2018 után nyert ismét meccset a US Openen, ezúttal négy óra és három perc alatt.

Ezzel Fucsovics Márton számára véget ért a US Open, és az idei Grand Slam-idény is – a két évvel ezelőtti amerikai GS-torna óta először fordult elő vele, hogy az első fordulóban búcsúzzon...