Majdnem megdőlt a hatalom

Vágólapra másolva!
2003.01.23. 21:50
Címkék
Mivel az ausztráliai Grand Slam-döntő párosítását sem kívánságműsor alapján állítják össze, Melbourne-ben is a két Williams lány, Serena és Venus játssza a szombati finálét, bármennyire is Clijsterst szerette volna ott látni a publikum. Különben is, a négy nagy verseny közül egyedül az ausztráliain nem látott még ilyet a nép az utolsó  női  napon.
Clijsters (képünkön) meccslabdáig jutott Serena Williams ellen –tovább azonban nem (Fotó: Reuters/David Gray)
Clijsters (képünkön) meccslabdáig jutott Serena Williams ellen –tovább azonban nem (Fotó: Reuters/David Gray)
Clijsters (képünkön) meccslabdáig jutott Serena Williams ellen –tovább azonban nem (Fotó: Reuters/David Gray)
Clijsters (képünkön) meccslabdáig jutott Serena Williams ellen –tovább azonban nem (Fotó: Reuters/David Gray)
Clijsters (képünkön) meccslabdáig jutott Serena Williams ellen –tovább azonban nem (Fotó: Reuters/David Gray)
Clijsters (képünkön) meccslabdáig jutott Serena Williams ellen –tovább azonban nem (Fotó: Reuters/David Gray)
Avagy minden maradt a régiben. A tavalyi Roland Garros óta senki sem zavarja Williamsék nyugalmát, sorozatban negyedszer feszülhetnek egymásnak a bajnoki címért, őket ugyanis – érthető okokból – nem érdekli, hogy teniszberkekben elég sokan vágynak némi változatosságra. Különösen Serena van így ezzel, elvégre szombaton olyan magasságokba emelkedhet, ahová csak nagyon kevesen képesek: megszerezheti a negyedik, a kelléktárából még hiányzó GS-trófeát, egyszersmind huszonnyolcasra hízlalhatja a Slameken felépített győzelmi sorozatát. Óriási sportemberi teljesítmény volna.
De az úgynevezett "Serena Slammel” ráérünk még foglalkozni, hiszen hátravan a döntő, amelyet Venus ugyanúgy meg akar nyerni, mint ő, talán még jobban. Meg aztán a csütörtöki elődöntő is hálás téma.
Clijsters rettentő közel állt ahhoz, hogy véget vessen a Williams-hegemóniának, előbb egyszettnyire, majd egygémnyire, végül pedig egyetlen pontnyira. Az utolsó tust azonban nem tudta bevinni, mintha elbátortalanodott volna, ami Serenával szemben mindenre jó, csak a győzelem megszerzésére nem. A világelső 1:5-ről fordított a harmadikban, és nyerte meg az összecsapást, dacolva a nem túl komoly, ám nyilván kellemetlen lábsérülésével. Már ha egyáltalán volt neki. 1:2-es állásnál ápolási időt kért, majd miután megkapta az elsősegélyt, legott kikért még egyet, a közönség legnagyobb megdöbbenésére.
Ezután pláne a belga tűzgolyó mögé áll a nép, el is húzott 5:1-re, ám amikor már mindenki élve temette Serenát, bekövetkezett a váratlan fordulat: az addig nagy hibaszázalékkal dolgozó amerikai szédületes hajrát indított, a meccs hátralévő részében mindössze háromszor (!) hibázott, és mivel Clijsters az egyre erősödő nyomás alatt megrogygyanni látszott, Serena nyert is, útközben meccslabdát hárítva.
"Egyszer Davenport ellen nyertem 1:6, 2:5, 15:40-ről, de ezt a győzelmet sokkal értékesebbnek tartom annál. Mert erre tényleg nem számítottam” – mondta utóbb Serena.
Clijsters sem. A kezében volt a győzelem. Kétszer is. Amikor másodszor adogatott a továbbjutásért, két kettős hibával nyitott, amire egyetlen, "közhelyes”, de igaz magyarázat létezik: megijedt a lehetőségtől, attól, hogy Serena áll a háló túloldalán. De lesz ennél még sokkal közelebb élete első Grand Slam-győzelméhez.

Mandula Petra és Németh Virág is kikapott

Miután Mandula Petra nôi párosban, a junioroknál induló Németh Virág pedig nôi egyesben vereséget szenvedett csütörtökön, a mieink számára véget ért az idei Australian Open. Legeredményesebb játékosunk Mandula Petra volt, aki egyesben – egyedüli magyarként – bejutott a második fordulóba, amelyben 6:0, 6:0-s verést kapott a belga Clijsterstôl, míg párosban, a svájci Gagliardi oldalán (akivel életében elôször játszott együtt) a döntôbe jutásért teniszezhetett. Nos, az elôdöntôben, a második helyen kiemelt Ruano-Pascual, Suárez spanyol, argentin kettôssel szemben esélyük sem volt Petráéknak, mint mondotta, „túl jól játszottak, mi meg messze voltunk attól.”
Honfitársnônk így is pályafutása legjobb eredményét érte el a melbourne-i elôdöntôvel, és immár három Grand Slamen jutott el legalább egyszer a nyolc közé: a Roland Garroson egyesben (2001) és párosban (2002), míg a tavalyi US Openen vegyes párosban masírozott be a negyeddöntôbe. Arról nem is beszélve, hogy Melbourne-ben két kiemeltet, a harmadikként jegyzett Gyementyijeva, Husarová orosz, szlovák, valamint az ötödik helyre rangsorolt Hantuchová, Shaughnessy szlovák, amerikai kettôst is elbúcsúztatta, persze, Gagliardi segítségével.
Az Australian Open elôversenyét megnyerô Németh Virág két könnyed meccs után az elsô kiemelt cseh Strycovával akadt össze a legjobb nyolc közé jutásért, és bár az elején jól tartotta magát, 2:1-re vezetett is, a végén 6:2, 6:1-re kikapott.
A másik elődöntőre nem érdemes túl sok szót fecsérelni, maradjunk annyiban: Venus Williams a kezdeti kilengés után gyorsan helyreállította a világ rendjét, 6:3, 6:3 formájában búcsúztatva a másik belgát, Henin-Hardenne-t.
Agassi viszont…
Úgy jutott négy közé, hogy a legkisebb hullámvölgyet is elkerülte az eddigi meccsein, ezért néhányan azt gondolták: a "vén” Ferreira legalábbis fejfájást okozhat neki. Ebből azonban az égvilágon nem lett semmi, a negyedik ausztráliai elsőségétől karnyújtásnyira álló amerikai úgy jutott túl az elődöntőn, mint kés a vajon, 38–4-re alakítva melbourne-i mérlegét, 11–0-ra pedig a Ferreira ellenit, ráadásul még csak ki sem adta magából a maximumot. Igaz, nem is kellett. A dél-afrikai rettenetesen teniszezett, ennél kevesebb fonákot talán csak akkor nem terelt volna át a túloldalra, ha az ütő nyelével próbálja eltalálni a labdát, Agassi pedig nagyobb játékos annál, hogy ne szújra ki ellenfele gyengéjét. Zúdultak is a labdák Ferreira baljára, a végén meg már mindegy volt, hová.
Las Vegas ékköve 43 gémet veszített az első hat fordulóban, szettet is csak egyet, avagy kéretik átkeresztelni a versenyt – mondjuk Agassi Openre.

Ausztrál nemzetközi bajnokság, Australian Open, Melbourne
(10 230 000 dollár, kemény borítás)
Férfi egyes
Elődöntő:
Agassi (amerikai, 2. kiemelt)–W. Ferreira (dél-afrikai) 6:2, 6:2, 6:3. A döntőben: Roddick (amerikai, 9) vagy Schüttler (német, 31.)–Agassi
Női egyes
Elődöntő:
S. Williams (amerikai, 1.)–K. Clijsters (belga, 4.) 4:6, 6:3, 7:5; V. Williams (amerikai, 2.)–Henin-Hardenne (belga, 5.) 6:3, 6:3. A döntőben: S. Williams–V. Williams
Férfi páros
Elődöntő:
Knowles, Nestor (bahamai, kanadai, 1.)–Etlis, Rodríguez (argentin, 16.) 6:3, 6:4; Llodra, Santoro (francia, 8.)–Coetzee, Haggard (dél-afrikai, 12.) 6:2, 4:6, 7:5. A döntőben: Knowles, Nestor–Llodra, Santoro
Női páros
Elődöntő:
Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 2.)–Gagliardi, Mandula Petra (svájci, magyar) 6:0, 6:2; S. Williams, V. Williams (amerikai, 1.)–Davenport, Raymond (amerikai, 6.) 6:2, 6:2. A döntőben: S. Williams, V. Williams–Ruano-Pascual, Suárez
Vegyes páros
Negyeddöntő:
Hantuchová, Ullyett (szlovák, zimbabwei, 5.)–Prakusya, Adams (indonéz, dél-afrikai) 7:6, 7:6; Navratilova, Paes (amerikai, indiai)–Tuljaganova, Bhupathi (üzbég, indiai) 6:4, 6:3; Danilidu, Woodbridge (görög, ausztrál)–Callens, Koenig (belga, dél-afrikai) 6:3, 6:2. Az elődöntő párosítása: Hantuchová, Ullyett–Navratilova, Paes; Stubbs, Johnson (ausztrál, amerikai, 4.)–Danilidu, Woodbridge
Juniorok
Női egyes

Nyolcaddöntő: Strycová (cseh, 1.)–Németh Virág (magyar) 6:2, 6:1
A nap mérkőzése
Serena WilliamsKim Clijsters
Eredmény4:6, 6:3, 7:5
1. adogatások (%-ban)5070
Ászok60
Kettős hibák34
Ki nem kényszerített hibák6533
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7153
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)3850
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)165154
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)130135
Legerősebb adogatás (km/óra)188180
Direkt pontok4214
Sikeres brékpontok7/135/7
Pontok/kísérletek a hálónál20/304/7
Összes pontok104100
Mérkőzésidő133 (37+38+58) perc
Legfrissebb hírek

Pénteki sportműsor: jön a dánok elleni meccs a hoki-vb-n; KTE–Puskás Akadémia az NB I-ben

Minden más foci
5 órája

Price kilencnyilast dobott, de Aspinall nyert Aberdeenben

Egyéb egyéni
5 órája

Szívvel, lélekkel és ésszel verte meg a Fradit a kupadöntőben a Paks; Sallai Roland közel a duplázáshoz

E-újság
5 órája

A biztos BL-induló Athletic Bilbao még az Atlético Madridot is befoghatja

Spanyol labdarúgás
6 órája

Yamal varázslatos gólja és gólpassza után győzött, így bajnok a Barcelona

Spanyol labdarúgás
6 órája

Női kézi: Pásztor Noémi csapata megvédte bajnoki címét Romániában

Kézilabda
6 órája

Csehország jobb volt, harmadszor kapott ki a magyar csapat az elit-világbajnokságon

Jégkorong
6 órája

AIPS: a párizsi olimpia és a németországi labdarúgó Eb nyújtotta a legjobb médiakiszolgálást

Egyéb egyéni
6 órája
Ezek is érdekelhetik