Oscar-díjat érdemelnének

Vágólapra másolva!
2003.01.22. 21:15
Címkék
„Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk” – mondta utóbb Roddick (háttal) (Fotó: Reuters/Mark Baker)
„Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk” – mondta utóbb Roddick (háttal) (Fotó: Reuters/Mark Baker)
„Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk” – mondta utóbb Roddick (háttal) (Fotó: Reuters/Mark Baker)
„Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk” – mondta utóbb Roddick (háttal) (Fotó: Reuters/Mark Baker)
„Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk” – mondta utóbb Roddick (háttal) (Fotó: Reuters/Mark Baker)
„Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk” – mondta utóbb Roddick (háttal) (Fotó: Reuters/Mark Baker)
Aki szemtanúja volt, soha az életben nem felejti el, függetlenül attól, hogy kedveli-e a teniszt, avagy sem, ehhez fogható mérkőzést ugyanis csak nagy ritkán láthat az ember a Grand Slam-tornákon. Pedig nem két világsztár püfölte a labdát az éjszakába nyúló összecsapáson, a végén még a színvonal is visszaesett, no de amit Roddick és el-Ajnaui nyújtott nekünk, azt ha akarnánk sem tudnánk kitörölni az emlékezetünkből.
Öt óra töménytelen izgalom, megannyi fordulat, két, a végsőkig harcoló óriási sportemberrel. Amikor elkezdődött a mindent eldöntő ötödik játszma, aligha gondolta volna bármelyik gladiátor, hogy az addig lejátszott négy után még csupán a parti felénél tartanak, és hogy a következő szettben még további 40 gém, egyszersmind az Open Era 1968-as bevezetése óta a leghosszabb játszma vár rájuk.
Németh másodszor is könnyedén gyôzött

Egy jó és egy kevésbé jó hírrel tudunk szolgálni a magyar indulókkal kapcsolatban. Kezdjük a rosszabbal! A párosban elôdöntôbe jutó Mandula Petra és társa, a svájci Gagliardi magyar idô szerint csütörtökön, valamikor öt óra tájban a második helyen kiemelt Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin) kettôs ellen lépett pályára a melbourne-i teniszcentrum második legnagyobb pályáján, a tét a döntôbe kerülés lesz. Nem sok híja volt annak, hogy Suárezék kiessenek a negyeddöntôben, ám a sorsdöntô pillanatokban rendre elbizonytalanodott a Martínez, Petrova duó – nyilván Manduláék számára is kedvezôbb lett volna, ha ez utóbbi kettôs jut tovább… És akkor a jó hír: Németh Virág 46 perc alatt megnyerte a második fordulós meccsét a juniortornán, többek között 20 nyerôt ütve végzett a tizenötödik helyen kiemelt horvát Paviccsal, 6:1, 6:2-re. A legjobb nyolc közé jutásért az elsô kiemelt cseh Strycová ellen lépett pályára, magyar idô szerint csütörtökre virradóra.

Hörgött a nép, amidőn el-Ajnaui meccslabdához jutott 5:4-nél, de még jobban, amikor Roddick egy pazar kereszttenyeressel hárította azt. Hörgött a nép, amikor Roddick elnyerte el-Ajnaui adogatását, és az elődöntőért adogathatott, de még jobban, miután a marokkói visszabrékelt. Senki sem akarta, hogy vége legyen.
Ekkor egyébként még mindig "csak” 11:11-nél jártak.
Az igazi küzdelem, ami már nem is igazán a teniszről, sokkal inkább az akarásról, az állóképességről, illetve a pszichikai teher elviseléséről szólt, még el sem kezdődött.
Alig álltak a lábukon, ütéseikben olykor semmiféle rációt nem lehetett felfedezni, volt, hogy későn indultak el egy-egy labdára, meg hogy könnyű helyzetekben rontottak – de éppen ettől volt csodálatos. Egy lélegzetelállító krimi a végkifejletéhez érkezett.
Miután el-Ajnaui tankja 19:19-nél végleg kiürült, Roddick nagy nehezen elnyerte az adogatását, és másodszor is a mérkőzésért, élete első Grand Slam-elődöntőjéért (amúgy el-Ajnauinak is az lett volna…) adogathatott, szinte percre pontosan öt perccel azután, hogy edzője beüvöltötte neki a pályára: "Öt percig bírd még ki, kérlek, csak öt percig!”
Kibírta.
Az első két labdát megcsinálta (30:0), majd ütött egy ászt, 204-gyel, ötórányi küszködés után. Ami ezután következett, az az egész meccsre jellemző: szenzációs labdamenet, Roddick a hálónál, el-Ajnaui a másik végből pazar ütést indít útjára, Roddick vetődve nyúl érte, ám a labda milliméterekkel a vonalon kívülre pottyan.
Csakhogy a 20 éves amerikai (Krajicek 1992-es elődöntőbe jutása óta nem volt négyben ilyen fiatal srác Melbourne-ben) a második meccspontját már megcsinálta, pontosabban el-Ajnaui rontotta el azt, véget vetve minden idők egyik legdrámaibb ütközetének.
Ez történt még…

Habár Roddick és el-Ajnaui hôskölteménye minden mást háttérbe szorított szerdán, nem szabad szó nélkül elmenni a többi esemény mellett sem. Ott van például Schüttler, aki életében nem játszott még fôszerepet a Grand Slameken, legjobb eredménye egy nyolcaddöntô volt – egészen idáig. A 26 esztendôs munkamániás német teniszezô a negyeddöntôt is sikerrel vette, méghozzá úgy, hogy megalázó vereséget mért az elôzô körben Federert legyűrô argentin Nalbandianra.
Schüttler nem nagy játékos, soha nem is lesz az, ez teljesen nyilvánvaló, viszont, amit meg lehet tanulni errôl a sportágról, azt megtanulta. És kívülrôl fújja. Gyors, labdabiztos, remekül taktikázik a pályán, és az a legfôbb erôssége, hogy igazából nincs gyengéje. A mindig, mindenkivel kritikus John McEnroe például kijelentette, „egyáltalán nem lepne meg, ha ô nyerné az egészet, elvégre tavaly Johanssonnal sem számolt senki, mégis ô lett a befutó”. Schüttler honfitársa, Michael Stich osztja McEnroe véleményét, szerinte „a rengeteg munka most hozza meg a gyümölcsét”.
Ami pedig a szerdán lejátszott nôi negyeddöntôket illeti, minden úgy történt, ahogy az a nagykönyvben írva vagyon: a világelsô Serena Williams, illetve a világbajnok Clijsters jutott be a legjobb négy közé a felsô ágon, így – magyar idô szerint hajnali öt óra körül – rövid idôn belül immár harmadszor feszülhettek egymásnak. Az elsô nôi elôdöntôben Venus Williams és Henin-Hardenne találkozott.

"Nem érdekel, mi lesz az elődöntőben, és nem érdekel, mi lesz, ha ott kikapok, mert ezek után csak egyet szeretnék: pihenni” – mondta a végére teljesen elsápadó Roddick.
Mint fent már említettük, élete legjobb eredményét érte el ezáltal, hiszen eleddig "csak” két negyeddöntője volt, mind a kettő az US Openen. Most már a négy között van, méghozzá azután, hogy az orosz Juzsnij ellen 0–2-ről és brékhátrányból fordított szédületes játékkal, el-Ajnauival szemben meg 0–1, illetve 1–2 után is úgy küzdött, mintha az élete forgott volna kockán.
Vele még találkozunk, a roppant szimpatikus, hat nyelven, arabul, angolul, franciául, spanyolul, portugálul és olaszul beszélő, mindig mosolygós, kétgyermekes családapa el-Ajnauival viszont nem biztos. Merthogy 31 esztendős már, és lássuk be, nem olyan fából faragták, mint Agassit, aki 32 évesen játssza élete legjobb teniszét – igaz, arról egy szót sem szólt, mikor óhajtja abbahagyni a pályafutását, amely egyébként két éve kezdett el felfelé ívelni. Ami viszont biztos: személyében egy csodálatos teniszezőt ismert meg az egész világ. A világelső Hewitt legyőzését különben sem veheti el tőle senki.
"A lábaim egyre nehezebbek lettek, és sajnos nem tudtam már kellő erővel visszaütni a labdát, Roddick viszont szinten tartotta magát, azt hiszem, ez volt a győzelem kulcsa. Hogy ki bírja jobban erővel – búcsúzott el-Ajnaui, majd hozzátette: – Ettől függetlenül, rettentően boldog vagyok, hogy itt lehettem ma, még ha ki is kaptam.”
És tényleg.
A nap mérkőzése
Andy Roddick (amerikai, 9.)–Junesz el-Ajnaui (marokkói, 18.) 4:6, 7:6, 4:6, 6:4, 21:19
1. adogatások (%-ban)6271
Ászok2725
Kettős hibák28
Ki nem kényszerített hibák3155
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)8079
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)6950
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)192179
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)154150
Legerősebb adogatás (km/óra)220204
Direkt pontok102107
Sikeres brékpontok3/133/9
Pontok/kísérletek a hálónál71/11563/85
Összes pontok250234
Mérkőzésidő299 (34+50+37+35+143) perc
Ausztrál nemzetközi bajnokság, Australian Open, Melbourne
(10 230 000 dollár, kemény borítás)
Férfi egyes
Negyeddöntő: Roddick (amerikai, 9. kiemelt)–el-Ajnaui (marokkói, 18.) 4:6, 7:6, 4:6, 6:4, 21:19; Schüttler (német, 31.)–Nalbandian (argentin, 10.) 6:3, 5:7, 6:1, 6:0. Az elődöntő párosítása: Roddick–Schüttler; W. Ferreira (dél-afrikai)–Agassi (amerikai, 2.)
Női egyes
Negyeddöntő: S. Williams (amerikai, 1.)–Shaughnessy (amerikai, 25.) 6:2, 6:2; K. Clijsters (belga, 4.)–Miskina (orosz, 8.) 6:2, 6:4. Az elődöntő párosítása: S. Williams– K. Clijsters; Henin-Hardenne (belga, 5.)–V. Williams (amerikai, 2.)
Férfi páros
Negyeddöntő: Knowles, Nestor (bahamai, kanadai, 1.)–Portas, Robredo (spanyol) 6:1, 6:3; Etlis, Rodríguez (argentin, 16.)–Paes, Rikl (indiai, cseh, 9.) 6:3, 6:3. Az elődöntő párosítása: Knowles, Nestor–Etlis, Rodríguez; Coetzee, Haggard (dél-afrikai, 12.)–Llodra, Santoro (francia, 8.)
Női páros
Negyeddöntő: Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 2.)–C. Martínez, Petrova (spanyol, orosz, 8.) 2:6, 7:5, 7:6. Az elődöntő párosítása: S. Williams, V. Williams (amerikai, 1.)–Davenport, Raymond (amerikai, 6.); Gagliardi, Mandula Petra (svájci, magyar)– Ruano-Pascual, Suárez
Vegyes páros
Nyolcaddöntő: Hantuchová, Ullyett (szlovák, zimbabwei, 5.)–Szugijama, Simada (japán) 2:6, 6:3, 7:6. Negyeddöntő: Stubbs, Johnson (ausztrál, amerikai, 4.)–J. Lee, Palmer (tajvani, amerikai, 7.) 6:4, 6:4. A további párosítás: Prakusya, Adams (indonéz, dél-afrikai)–Hantuchová, Ullyett; Navratilova, Paes (amerikai, indiai)–Tuljaganova, Bhupathi (üzbég, indiai); Callens, Koenig (belga, dél-afrikai)–Danilidu, Woodbridge (görög, ausztrál)

Juniorok
Női egyes

2. forduló: Németh Virág (magyar)–Pavic (horvát, 15.) 6:1, 6:2

Csillagpor

"Ha tíz év múlva találkozunk, akkor is tudni fogjuk, valami egészen különlegesben volt részünk itt, Melbourne-ben. És szerintem nem csak mi ketten emlékszünk majd ezekre az órákra” – véli a hősies küzdelem árán továbbjutó Andy Roddick. Egyébként meg igaza van.
"Momentán ő a legjobb teniszezőnő a világon, legalábbis szerintem. Jobban és pontosabban üt a két Williamsnél, ráadásul az önbizalma is több” – mondta legyőzőjéről, Kim Clijstersről az orosz Anasztaszja Miskina.
"Először érzem magamat annak, aki vagyok: vagyis Serena Williamsnek. Úgy érzem, lassan-lassan közelítek a maximumhoz, amiben talán annak is szerepe van, hogy párosban is játszunk Venusszal. Meg aztán a nyomás sem akkora rajtam már, hiszen bejutottam a legjobb négy közé, és ha kikapok, ha nem, ezzel az eredménnyel elégedett lehetek” – hangoztatta Serena Williams.
"Erősebbet akartam ütni nála, aztán ez lett belőle. Messze túlszállt a vonalon” – heherészett Serena, miután nem sikerült túlszárnyalnia Venus minap ütött 201 kilométer/óra sebességű adogatását.
"Hogy mi kellett hozzá? Munka, kitartás, küzdeni tudás és némi szerencse…” – ecsetelte az elődöntőbe jutás körülményeit a német meglepetésember, Rainer Schüttler.

Goran Ivanisevic győzelemmel tért vissza

HEILBRONN. Tavalyi vállműtétje óta először játszott tétmérkőzést Goran Ivanisevic – és győzött is. A 2001-ben wimbledoni bajnoki címet szerző, 31 esztendős, balkezes horvát klasszis Németországban, a 100 ezer dollár összdíjazású heilbronni challengertornán kapott szabadkártyát, és az első fordulóban 7:5, 4:6, 6:3-ra megverte az orosz Sztoljarovot. A negyeddöntőbe jutásért az egy hete még az Australian Openen játszó holland Sluiterrel küzd meg.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik