Innentől egyszerűbb lesz.
A nemzetközi szövetség kedd délelőtt saját honlapján – Ocskay Gábor és Palkovics Krisztián gólörömös fotójával díszített dolgozatban – elemezte, hogy az A-csoportos világbajnokság esetleges létszámcsökkentése végső soron jó lenne-e: az egyik érv mellette az volt, hogy a két hetes csoport kiszámíthatóvá tenné az egyenes kieséses szakasz párosítását, amely az idén a középszakasz után lett csak világos.
Ami az ideit illeti, lesz benne rangadó: hogy mást ne mondjunk, az orosz–svájci és a norvég–kanadai meccs mellett cseh–svéd ütközet és Egyesült Államok–Finnország csata következik.
„Ez utóbbi párharc győztese az oroszokkal játszik majd, úgyhogy ebből a hármasból ki is derül, hogy ki lesz Kanada legnagyobb riválisa, egyben döntőbeli ellenfele – mondta Ted Sator, az Alba Volán edzője. – Abban ugyanis egészen biztos vagyok, hogy a juharlevelesek bejutnak a fináléba, hiszen rettentő erősek, otthon játszanak, és tele vannak önbizalommal. Nehéz elképzelni, hogy ne nyerjék meg a vébét, de az amerikai, finn, orosz trió bármelyike erős ellenfél lesz.”
Az amerikai, finn páros a középszakaszban már össze is futott, és nem mindennapi élményben volt részünk: 2–0-nál Finnország úgy szépített, hogy a korong az oldalhálón keresztül süvített a kapu hátába, mégis jóváírták a találatot.
„Elég csúnya lett annak a meccsnek a vége a sok bunyóval és kiállítással, de nem ez volt a legnagyobb baj: a gólbírót, azt hiszem, valamiféle szankcióval kellene sújtani, hiszen ezen a szinten már olyan nehéz akár egyetlen gól megszerzése is, hogy sokkal nagyobb jelentősége lesz minden találatnak – morgott Sator. – Tudom, a magyar válogatottat hasonló szerencse érte a divízió 1-es vébén, ugyanis a japánok szabályos gólját nem adták meg, de ez azért mégiscsak A-csoportos világbajnokság. Ha már itt tartunk, hadd jegyezzem meg, hogy történjék bármi ezen a tornán, akkor is a magyar csapat feljutása a tavaszi világversenyek legnagyobb eredménye.”
Sator excsapata, Szlovénia – Olaszország társaságában – éppen kiesett, így a mieinkkel nem is találkozik jövőre. A Volán bekkje, Guntis Galvins válogatottja, Lettország azonban szépen teljesített, csak a középszakasz végén bukott el.
„A magyar válogatottnak is tudnia kell, hogy az A-csoportos helyet megvédeni sokkal nehezebb, mint megszerezni. Ahogy tavaly mondtam is, Szlovénia sem érett meg erre a színvonalra, bárki láthatja, mekkora a különbség a két divízió között – teljes mentalitásváltásra van szükség. Nem beszéltem volt csapatom tagjaival, de Matjaz Kopitar edzőnek azért küldök majd egy e-mailt, mert jó fiúk a szlovénok. Ami a játékosomat illeti, Galvins jól szerepelt, a lettek sem voltak rosszak, de ezen a szinten gyorsan változnak a dolgok, úgyhogy a negyeddöntőbe már nem kerültek be. Nézzék csak meg az ellenük legutóbb győztes németeket: az egyik nap megszorongatták az amerikaiakat, aztán tízet kaptak a kanadaiaktól. Nagyon sűrű a mezőny, az amerikai–finn elődöntő is szoros lesz, de tartom, hogy Kanada nyeri meg a világbajnokságot” – zárta elemzését Sator.