Szerdán rendezik a Bajnokok Ligája 2005–2006-os idényének döntőjét. A Barcelona várja esélyesként a párizsi mérkőzést, ezt Arséne Wenger, az Arsenal menedzsere is elismeri, ám a maga részéről kőkemény ellenállást ígér.
Henrik Larsson, Samuel Eto?o és Ronaldinho (balról jobbra): külön-külön is életveszélyesek, de így hármasban, Barca-mezben különösen
Henrik Larsson, Samuel Eto?o és Ronaldinho (balról jobbra): külön-külön is életveszélyesek, de így hármasban, Barca-mezben különösen
Cáfolhatatlan, hogy két kolosszus jutott be a Bajnokok Ligája idei döntőjébe, mégis az az ember érzése, hogy csak az egyiknek van reális esélye a győzelemre, a másik sikere a meglepetés kategóriájába sorolható.
Nem nehéz kitalálni, hogy a párizsi finálé előtt a Barcelona számít abszolút esélyesnek, az Arsenal pedig a kissé lesajnált vesztesjelöltnek. A futballban, pláne, ha egy mérkőzésen dőlnek el a nagy kérdések, sok minden megtörténhet, ám ez a Barca kétségtelenül bivalyerősnek tűnik, a gránátvörös-kék játékosok pedig az idény során nemegyszer bebizonyították, hogy a fontos pillanatokban is képesek összeszedetten játszani.
Nem véletlen, hogy a szerdai mérkőzés előtt a futballvilág ismert és kevésbé ismert szereplői szinte kivétel nélkül Frank Rijkaard alakulatát tartják favoritnak.
„Ronaldinho és társai számítanak a döntő esélyesének” – írta a Kicker című német szaklap rendszeres rovatában Ottmar Hitzfeld, Ernst Happel mellett az egyetlen edző, aki két csapattal (Dortmund, Bayern) is megnyerte a BL-t (BEK-et). A német szakember szerint a Barca támadófutballját elsőrangú védelmi munka egészíti ki: „Ha elveszíti a labdát, a Barcelona azonnal visszarendeződik négy-öt-egyes rendszerbe. Így kilenc emberrel védekezhet, a területeket leszűkíti, és a játékosoknak nem sokat, inkább gyorsan kell futniuk. Ez a jövő futballja.”
Egy másik német legenda, az 1974-es világbajnok Paul Breitner véleménye a Bild am Sonntag hasábjain: „A Barcelona pillanatnyilag a világ legjobb csapata. Ez a gárda Ronaldinhóval, Eto’óval és Decóval egyszerűen túl nagy falat a mai Arsenalnak.”
Imago
Thierry Henry angol gólkirályként készül varázslatra szülôvárosában
Végül álljon itt Johan Cruyff meglátása. A klub eddigi egyetlen BL-címét elhódító (1992) gárda edzője szintén a katalánok mellett tette le a voksát – igaz, az ő esetében ez indokolt: „Jó előérzetem van. Esélyes az, akit tisztelnek, márpedig ebben az évadban a Barcelona kiválóan játszott, és még a sérülések sem szabtak gátat a menetelésnek. Ezenkívül a keretben csak egy Bajnokok Ligája-győztes van, Deco, azaz a játékosok ki vannak éhezve a sikerre.”
„A Barcelona a szuperfavorit, mi legfeljebb a veszélyes esélylesők lehetünk. De úgy érzem, ha a saját játékunkat játsszuk, nagyon veszélyes esélylesők leszünk” – jelezte Arséne Wenger, az Arsenal menedzsere, hogy maga is egyetért az előtte szólókkal, ugyanakkor egy percig sem titkolta eltökéltségét. Szerinte csapatában megvan minden ahhoz, hogy legyőzze az általa is nagyra becsült Barcelonát.
„Mindenki azt mondta, hogy őrült vagyok, amikor az idény elején a Bajnokok Ligája megnyeréséről beszéltem. A bajnoki versenyfutásból hamar kiszálltunk, mintha tudat alatt a Bajnokok Ligáját választottuk volna. Jól sikerült a rajt, nagyon összeszedett volt a csapat, és játékban is azt nyújtottuk, amit kell” – mondta Wenger, akinek csapata, mint ismert, a legutóbbi tíz BL-mérkőzésen nem kapott gólt. A döntő azonban más, korszakhatár – különösen annak fényében, hogy néhány játékosnak ez lesz, ez lehet az utolsó fellépése az „ágyús” dresszben.
Hauge a bíró
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) döntése értelmében a norvég Terje Hauge vezeti a szerdai döntőt. A 40 éves bíró 1993-as bemutatkozása óta 95 nemzetközi mérkőzésen dirigált, és közreműködött a 2002-es világ-, majd a 2004-es Európa-bajnokságon is, a június 9-én kezdődő németországi vb 22-es keretébe ugyanakkor nem került be.
Mint ismert, Dennis Bergkamp befejezi pályafutását, Robert Pires nincs megelégedve a számára felkínált egyéves szerződéshosszabbítással, Ashley Cole-t hírbe hozták a Real Madriddal, Thierry Henryt, a vezért pedig éppen a szerdai ellenféllel, a Barcelonával.
„Most az a legfontosabb, hogy együtt elmenjünk Párizsba, és megnyerjük a trófeát. Aztán majd hazajövünk, és megoldjuk, amit meg kell oldanunk. Ebben a pillanatban nem az számít, mi lesz a következő egy-két hónapban, hanem az, amit eddig együtt elértünk – mondta Wenger, hozzátéve: nem kíván különösen nagy terheket pakolni Henryra. – Ha csapatként jól játszunk, akkor Thierry automatikusan jó lesz, ha rosszul, akkor szenvedni fog, mint Villarrealban.”
Formában vannak Az Arsenal legutóbbi tíz tétmérkőzése (április 5.–május 7.) D, V, D, Gy, Gy, D, D, Gy, Gy, Gy A Barcelona legutóbbi tíz tétmérkőzése (április 1.–május 13.) D, Gy, D, Gy, Gy, D, Gy, Gy, Gy, V ---- & ---- &