Lehetne itt is valami Amerika

Vágólapra másolva!
2006.01.02. 01:26
Címkék
Szervezettség, profikat megszégyenítő háttér  amatőr versenyzőkkel. Mifelénk jobbára ez jut az ember eszébe, ha az amerikai egyetemek sportjáról esik szó. A válsághírek ritkán szivárognak át az óceánon. Pedig a krízisokok elemzése és a problémakezelés módja  vallja Váczi János (képünkön) sportközgazdász, aki 1996 és 1998 között maga is a bloomingtoni Indiana University ösztöndíjas hallgatója volt  tanulságos lehet a magyar sportban dolgozók számára is.
Váczi János (képünkön) sportközgazdász
Váczi János (képünkön) sportközgazdász
Váczi János (képünkön) sportközgazdász
Váczi János (képünkön) sportközgazdász
Váczi János (képünkön) sportközgazdász
Váczi János (képünkön) sportközgazdász

– Elöljáróban szögezzük le, az Egyesült Államok egyetemi sportja nem hasonlítható a hazai, de még a nyugat-európai országok egyetemi sportéletéhez sem – mondta Váczi János. – Noha odaát ez az amatőr szféra, működési logikája a profi látványsportokét idézi, ennek megfelelően a mi számunkra horribilisnak tűnhetnek a benne mozgó összegek. Az Indiana férfi kosárlabdacsapatának korábbi szakvezetője, Mike Davis, például, kilencszázezer dollárt, azaz 193.5 millió forintot vághatott zsebre évente – némiképp hasonló konstrukcióban, mint a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Lothar Matthäus.

– Mielőtt erre rátérnénk: hol helyezhető el az Indiana University a nagy amerikai állami egyetemek sorában?
– A felső középkategóriához tartozik, és éppúgy kemény harcot vív a hallgatókért, mint bármelyik intézmény. A diákok megszerzésének egyik eszköze a sport; a sportösztöndíjak ugyanis azok számára is elérhetővé teszik a rangos egyetemeket, akiknek a családi kasszából egyébként nem futná a tanulásra. Kimutatható összefüggés van a sportsikerek és a jelentkezők száma között: az egyetemi bajnokságokban győztes intézményekbe mindig óriási a túljelentkezés a következő iskolaévben.

– Honnan van minderre a pénz?
– Az egyetemeken a sportklubok önálló gazdálkodási egységként működnek. A bevételeik alapvetően az amerikai futballhoz és a kosárlabdához, azok jegyeladásaihoz és a televíziós közvetítési jogokhoz kötődnek. Egyetlen adalék: a középső országrész nagyobb egyetemeit tömörítő Big Ten ligában versenyző amerikaifutball-csapatok átlagban hetvenkétezer néző előtt játsszák a meccseiket.

– Nem úgy az Indiana!
– Ez igaz, és éppen itt kezdődtek a problémák, az utóbbi hat esztendőben a Hoosiers hazai fellépéseire átlagban "csak" harminchatezren voltak kíváncsiak, s az előző évadban 28 377-re zsugorodott e szám, ami 1962 óta a legalacsonyabb. Hiába rendelkezett az 1998–99-es tanévben még az indianai egyetemi klub 7.7 millió dolláros tartalékkal, 2001–2002-re már 3.1 millió dollár volt a mínusza.

– Ismerős alaphelyzet mifelénk is, amikor a kiadások túlszaladnak a bevételeken…
– S ezt még megfejeli, hogy horribilis összegeket emésztettek fel a munkaszerződések felbontása után járó végkielégítések. A legdrágább mulatságnak a korábbi sportigazgató menesztése bizonyult, akivel 2001-ben ötéves megállapodást kötött az egyetem. Neki 2002 novemberében köszönték meg a munkáját, cserébe 839 ezer dollárt, tehát mai árfolyamon 180 millió forintot vághatott zsebre. De nem járt rosszul a legendás kosárlabdatréner, Bobby Knight sem, akit 2000-ben küldtek el, de a korábbi szerződése miatt a mai napig félmillió dollárt, azaz 107.5 millió forintot kasszíroz évente az Indianától.

Mike Davis nem panaszkodhat, 900 ezer dollárt vághatott zsebre évente
Mike Davis nem panaszkodhat, 900 ezer dollárt vághatott zsebre évente
Mike Davis nem panaszkodhat, 900 ezer dollárt vághatott zsebre évente
– S mi történik, ha nem jut a pénzéhez?
– Erre még nem volt példa, egyetlen neves intézmény sem engedheti meg magának, hogy nem fizeti ki a szerződésben meghatározott összeget.

– Lothar Matthäus példáját említette.
– Igen, meglepően hasonló a konstrukciójában, sőt még öszszegszerűségében is a német szakember és Mike Davis kosártréner fizetése. Az utóbbinak kétszázötvenezer dollár, vagyis ötvennégymillió forint volt az éves alapfizetése, amelyet az egyetem huszonötezer dolláros, tehát 5.4 millió forintos költségtérítéssel egészített ki. A tréner összesen kilencszázezer dolláros juttatásából hiányzó részt a rádiós és tv-közvetítési díjakból, illetve a sportszergyártókkal kötött szerződésekből pótolták ki. S ha még így sem érte volna el az összeg a garantált éves fizetést, akkor az egyetemnek kellett volna zsebbe nyúlnia és kifizetnie a különbözetet. Ez persze sok pénz, de nem szabad elfelejteni, hogy az NFL- vagy NBA-edzők esetében még ennél is jóval nagyobb összegekről beszélhetünk. Matthäus fizetése – ebből is látszik –, bár itthon sokak számára irreálisan magasnak tűnik, nemzetközi összehasonlításban egyáltalán nem kiemelkedő.

– Az MLSZ esetében ismerjük a könyvvizsgálói diagnózist, de nyomai sem látszanak a kríziskezelésnek. Mi volt a kulcs az Indianán?
– Mindenekelőtt egy válságmenedzser kinevezése, aki az üzleti életben ismert gyakorlatnak megfelelően a kiadások harmincöt százalékos csökkentése mellett a bevételek látványos növelésére törekedett. Új szponzori szerződést kötött az adidasszal, az ajándéktermékeket forgalmazó boltot külső üzemeltetésbe adta, növelte a hazai kosármeccsek számát.

– Mert?
– Noha a kosárlabdából származó bevételek kiszámíthatóan folytak be, a meccsszám növelése önmagában is mérkőzésenként kétszáznyolcvanötezer dolláros, tehát hatvanegymillió forintos bevételt jelent. Az új digitális eredményjelző révén a marketingbevételek 250 ezer dollárral, azaz ötvennégymillió forinttal emelkedtek. Emellett az oldalvonalak melletti sajtóhelyeket megszüntették, és ezzel hetvenkét összehajtható széket tudtak a vonalak mellett elhelyezni, amelyeket párban értékesítenek, mégpedig tizenötezer dollárért, azaz 3.2 millió forintért.

– Azaz volt rájuk kereslet…
– Hetven helyet azonnal eladtak, kettőt visszatartottak promóciós célra. Az egyetem rangját jelzi, hogy sikerült egy száz emberből álló adományozói kört toborozni, amelynek tagjai egyenként tízezer dollárt adtak a sportklubnak. Ezután megszerveztek egy ötezer dolláros adományozói kört is, javarészt a volt diákokat és a szurkolókat megcélozva. Az adakozók kapnak bizonyos kedvezményeket, a motivációjuk mégsem ez: egyszerűen büszkék a csapatra, és szeretnének a sportsikerek részeseivé válni.

– Mifelénk azért nehezen képzelhető el, hogy a drukkerek húzzanak ki a bajból egy klubot!
– Ez igaz, amiképpen az is tény, hogy az amerikai egyetemi modell nem alkalmazható egy az egyben a magyar profisportra sem, hiszen a honi egyesületek gazdálkodásában manapság még sem a jegyeladás, sem pedig a tévéjogokból származó bevétel nem számottevő. Ugyanakkor az üzleti törvényszerűségeket előbb-utóbb itthon is érvényesíteni kell, ha a saját lábukon megálló, gazdaságilag erős csapatokat, egyesületeket, illetve látványsportot akarunk.

– Szép álom.
– Most még annak tűnik, de a piaci logikát, illetve az előbb említett két legfontosabb bevételi forrást nem lehet a végtelenségig mellőzni. Magyarországon akkor lesz piaci alapú versenysport, ha a sporteseményekre, például a futballbajnokikra rendszeresen több tízezer fizető néző látogat ki. Az amerikai egyetemi sport működéséből azonban sok remek ötletet át lehet, sőt, át kellene venni a magyar egyetemi sport talpra állítása érdekében.

– Amikor arról hallani, hogy néhány felsőoktatási intézményben már a szénszünetet fontolgatják, és az alapvető feladatokra sincs pénz, ez merész tervnek mondható.
– Önerőből a feladat, persze, megoldhatatlan, hiszen itthon, sőt egész Európában sincsenek olyan húzósportágak az egyetemeken, amelyek kitermelnék az önálló működéshez szükséges milliókat. A minőségi egyetemi sportprogramra elsősorban állami közreműködéssel és szponzori hozzájárulással lehet előteremteni a fedezetet, ám ez nem lenne kidobott pénz, hiszen jövőre már kétszáznegyvenezer hallgató tanul a nappali tagozatokon. Ez az a generáció, amelynek tagjai gyerekként már nem vehettek részt a korábban összeomló szocialista nagyegyesületi sportrendszerben, a kilencvenes években pedig alig volt lehetőségük, hogy az akkori, fejletlen szabadidősport-piac kínálatából válasszanak. A Nemzeti Sportpáholy felkérésére a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség közreműködésével jómagam voltam a kidolgozója annak az átfogó programnak, amelynek célja, hogy emelkedjen a rendszeresen sportoló hallgatók száma. A projektbe a budapesti, a keleti és a nyugati régióból összesen nyolc felsőoktatási intézmény kerülne be az első évben, négy sportággal: kispályás focival, kosárlabdával, röplabdával és aerobik-kondícionálással.

– No, de mégis: mennyi pénz kellene az induláshoz?
– Idén – a korábbi sportfejlesztési programok működéséhez hasonló logika alapján – ötszázmillió forintot kell előteremteni; a források pályázati úton kerülnének a részt vevő intézményekhez. A háromlépcsős versenyrendszer mellett a magyar egyetemi sportot néhány látványos esemény is népszerűsíthetné; érdemes lenne Budapestre hozni, és a Dunán megrendezni, az Oxford–Cambridge regattát, 2007-ben pedig meg kell pályáznunk a 2013-as universiade megrendezését, ami a nyolcéves program méltó megkoronázása lehet. És azt sem szabad elfelejteni, hogy egy sikeres universiade remek főpróbája lehetne a budapesti olimpiának is.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik