kep1 align&rightükep1 align&rightükep1 align&rightü Talán nem túlzás azt állítani, az év egyik legnagyobb emberi és sportteljesítményével ajándékozta meg a szurkolókat Erdei Zsolt, aki a Mehdi Sahnoune elleni, már-már kilátástalannak tűnő helyzetből elért sikerével negyedszer is megvédte a WBO (Bokszvilágszervezet) félnehézsúlyú világbajnoki övét. Madár lett a Nemzeti Sport választásán október sportolója.
Czagány Balázs
Egy, az emlékezetes pofonok közül, amikor Erdei Zsolt kesztyűje a francia Mehdi Sahnoune arcán csattant
Czagány Balázs
Egy, az emlékezetes pofonok közül, amikor Erdei Zsolt kesztyűje a francia Mehdi Sahnoune arcán csattant
"Volt félsz bennem, de úgy voltam vele, nagyot már nem bukhatok"– Erdei Zsolt, a francia Mehdi Sahnoune elleni, fantasztikus feltámadást követően ezekkel a szavakkal indokolta meg, miért vállalta el sérülten is a francia exvilágbajnok elleni ütközetet. Szerinte ugyanis a nagy bukás már megvolt júliusban, amikor a meccs előtt este gyomorrontást kapott, s amiatt le kellett mondania a ZDF által főmérkőzésként elfogadott találkozót.
Madár úgy vélte, hogy sok tétel a piacon maradt, és most lépjünk túl a materialista szemléleten, és ne ragadjunk le annál, hogy csak ő és Sahnoune nem kapta meg a pénzét az elmaradt találkozóért (a sportág farkastörvényei szerint mindenki más a kasszához járulhatott). Nem elsősorban a pénz számított, hanem a németországi berobbanás lehetősége, egy esetleges címegyesítő mérkőzés esélye, a nagyobb nemzetközi elismerés kivívása. Ezek váltak semmissé a bokszkarrierje szempontjából majdnem utolsó vacsorának minősülő étkezés miatt.
És ezért mondta azt, hogy ő sokat nem bukhatott azon az október 22-i, hallei éjszakán. Azt pedig már mi mondjuk: talán hatalmasat nyert vele, hogy elvállalta az összecsapást (előzetesen a közönség semmit sem tudott, tudhatott a sérüléséről, még a tv-társaságok sem), majd a Madár által a pokol legmélyebb bugyrainak minősített állapot átélését követően, a 12. menetben technikai K. O.-val diadalmaskodott.
A legutóbbi meccsén a kritikus helyzetben sem dobta be a törülközôt, így most már a fanyalgók sem vádolhatják azzal, hogy nem tud az utolsó leheletéig küzdeni
És ezzel talán sokkal többet nyert, mint azt előre gondolta. A profiknál ugyanis az adott mecscsen már a következő mérkőzés fellépti díjáért, illetve a jövőbeli lehetőségekért megy a harc, az eredeti szerződések nem módosulnak sorsdöntő mértékben. Márpedig Erdei most szurkolói és televíziós szempontból maradandót alkotott, és alighanem jelentősen javított a megítélésén, valamint az eladhatóságán. A televízió, a közönség és a szponzorok előtt egyaránt.
"Biztosan növelte az értékét, főleg az Universumon belül, de hogy euróban vagy forintban, nem lehet megmondani – mondta a felvetésre Dámosy Zsolt, Erdei menedzsere. – Ahogyan nyert, és ahogyan az Universum legnagyobb reménységei sorra elhullottak, illetve megsérültek, most ő a klub legértékesebb gyémántja. A ZDF teljesen elfogadta, s reménykedünk benne, hogy megteszi a következő lépést, azaz igazi sztárként kezeli. Sztárnak születni is lehet, de építkezéssel is el lehet jutni arra a szintre, és eredményei alapján most Zsolt a csatorna legfontosabb bokszolója." Kérdés persze, hogy ezzel a sikerrel mennyire változott meg Madár ázsiója a bokszberkeken belül? "Összetett a problémakör – mondta erre Rácz Félix, a Felix-Promotion első embere, az elmúlt évek legjobb magyar promotere. – A berkeken belül, a sérülés ismerete nélkül mindenki kötelezőnek tartotta Zsolt győzelmét, hiszen ritka az olyan eset, amikor a kihívó abszolút favoritként indul a címvédővel szemben. Ez csak az olyan szuperklasszisok esetében vetődött fel, mint Roy Jones Junior vagy Oscar De La Hoya. A szakma akkor kapta volna fel a fejét, ha Sahnoune nyer. Szerencsére ez nem következett be, és utólag a hősies helytállás sok tényt más megvilágításba helyezett. Hogy összességében mennyit nyert Zsolt ezen a meccsen? Ez szoros összefüggésben van a tévés nézettséggel. Tudom, hogy sokan nézték, emiatt bővülhet a támogatói kör, a televíziók jobban felkaphatják, s akkor a nemzetközi színtéren még nagyobb ívű pályát járhat be." Madár – nomen est omen – készen áll a további szárnyalásra. ---- …Németországban? "Szerintem valamilyen szinten eladhatóbb lettem. Az első tévés meccsemet nem követte azonnal újabb, de amikor kihullottak a többiek, és a csatornánál rájöttek, én vagyok az oszlop, már engem akartak. Éreztem, hogy nagy a felhajtás. Úgy voltam vele, ha ők így viszonyulnak hozzám, én is megfejelem valamivel, és hagyok egy kis csattanót a végére. Igaz, nem a tizenkettedik, hanem a hatodik menetre szántam a kiütést. Sokat nyertem a győzelemmel, most az a kérdés, meg tudom-e lovagolni…"
…az Universumon belül? "Sokat. A találkozó utáni napokban rengetegen hívtak, lelkesek voltak, gratuláltak, és új becenevet is adtak. A weichei szót használják arra, aki puhány, nyafogós, nyámnyila bokszoló. Szegény Thomas Ulrich már hallotta ezt néhányszor… Olyan szó viszont, hogy hartei (tükörfordításban keménytojás – a szerk.) nincs, de Hamburgban kitalálták rám. Szerintük volt bennem vér, amikor kellett…"
…Magyarországon? "Talán ezt a legnehezebb megfogalmazni. Azzal nyertem a legtöbbet, hogy megmutattam egy másik arcomat is a közönségnek. Látták, van szívem, jó a kondícióm. Akik korábban emiatt fanyalogtak, a végén kaptak még egy kis csattanót, amikor bevallottam, sérülten nyertem. Előre nem akartam mondani, nem akartam, hogy azt higygyék, keresem a kibúvót. Jó lenne legközelebb még több örömet szerezni a drukkereknek!" ---- 1. Erdei Zsolt (ökölvívó) 25 pont Heroikus csatában negyedszer védte meg a WBO félnehézsúlyú világbajnoki címét.
2. Talmácsi Gábor (motorversenyző) 20 pont Megnyerte a világbajnokság Katari Nagydíját.
3. Virág Lajos (birkózó) 16 pont Ezüstérmet szerzett a budapesti vb-n kötöttfogásban, 96 kilóban.
4. Deák Bárdos Mihály (birkózó) 12 pont A 120 kilósok között második lett kötöttfogásban a budapesti vb-n.
5. Bárdosi Sándor (birkózó) 10 pont A budapesti világbajnokságon bronzérmet szerzett a 84 kilósok között kötöttfogásban.
6. Knapek Edina (vívó) 8 pont A magyarok egyetlen egyéni érmét nyerte Lipcsében, világbajnoki bronzérmes lett női tőrben.
7. Berki Krisztián (tornász) 6 pont A glasgow-i és a maribori Világkupán is az első helyen végzett lólengésben.
8. Pérez Carlos (kézilabda) 4 pont A spanyol Ciudad Real elleni bravúrgyőzelemből 10 góllal vette ki a részét, és ezenkívül is remekelt a BL-ben.
9. Kovács Attila (ökölvívás) 2 pont A szenegáli Thiam legyőzésével az EBA nagyváltósúlyú bajnoka lett.
10. ifj. Tóth János (raliversenyző) 1 pont Egy év kihagyás után újra, immár hetedszer győzött a magyar bajnokságban.
ÖSSZESÍTETT TOP 10 1. Cseh László (úszó) 57 pont 2. Talmácsi Gábor (motorversenyző) 55 pont 3. Braun Ákos (cselgáncsozó) 51 pont 4. Erdei Zsolt (ökölvívó) 50 pont 5. Ungvári Miklós (cselgáncsozó) 44 pont 6. Kovács, Janics (kajak páros) 41 pont 7. Szávay Ágnes (teniszező) 40 pont 8. Tóth Krisztina (asztaliteniszező) 30 pont 9. Kindl Gabriella (kézilabdázó) 25 pont Lékó Péter (sakkozó) 25 pont Szuper Levente (jégkorongozó) 25 pont