Jens Voigt pihenhet sárgában

Vágólapra másolva!
2005.07.10. 21:46
Címkék
A dán Michael Rasmussen elképesztő teljesítményt nyújtva rajt-cél győzelmet aratott a Tour de France 9. szakaszán, a Rabobank kiválósága a 171 kilométeres etapon valamennyi hegyi hajránál és egy híján az összes gyorsasági részhajránál megszerezte az első helyet és az ezekért járó pontokat. A szakasz során ugyancsak végig szökésben lévő német Jens Voigt végül három perccel a sárga trikós Armstrong előtt ért célba, így a CSC versenyzője vette át az összetettben a vezetést.
Emberek! Ilyen hosszú ideig tartott a szökésem! – mutatja boldogan a pöttyös trikós szakaszgyôztes, Michael Rasmussen
Emberek! Ilyen hosszú ideig tartott a szökésem! – mutatja boldogan a pöttyös trikós szakaszgyôztes, Michael Rasmussen
Emberek! Ilyen hosszú ideig tartott a szökésem! – mutatja boldogan a pöttyös trikós szakaszgyôztes, Michael Rasmussen
Emberek! Ilyen hosszú ideig tartott a szökésem! – mutatja boldogan a pöttyös trikós szakaszgyôztes, Michael Rasmussen
Emberek! Ilyen hosszú ideig tartott a szökésem! – mutatja boldogan a pöttyös trikós szakaszgyôztes, Michael Rasmussen
Emberek! Ilyen hosszú ideig tartott a szökésem! – mutatja boldogan a pöttyös trikós szakaszgyôztes, Michael Rasmussen

Egy héttel ezelőtt még a fellegekben járt, azóta viszont a földre pottyant az amerikai Zabriskie. A CSC ifjú titánja óriási meglepetésre a hatszoros Tour de France-győztes Lance Armstrongot két másodperccel megelőzve megnyerte a körverseny első szakaszát, így elsőként húzhatta fel a sárga trikót. Négy napon keresztül őt irigyelte a mezőny, ám az ötödik szakaszon Zabriskie olyan szerencsétlenül veszítette el az összetett első helyét, hogy azért már senki sem cserélt volna vele: a csapatidőfutam befutója előtt alig két kilométerrel egy hirtelen kormánymozdulat miatt kidőlt a sorból, s tekintélyes horzsolásokkal az oldalán kacsázott be a célba. Zabriskie vasárnap már az első emelkedőn leszakadt a mezőnytől, s nem sokkal később fel is adta a küzdelmet - igen sokba került az a megingás…

Bukásokból nem volt hiány vasárnap sem, már az első hegy oldalában egyre-másra estek, keltek a versenyzők, Eisel, Contador, González de Galdeano, Merchante, sőt, nagy riadalmat okozva az 1997-es Tour-győztes Jan Ullrich is nagyot bukott, közülük González de Galdeano és Merchante kénytelen volt feladni a versenyt. Ullrich az egyik lejtőn esett el, a karján és a lábán is sebeket szerzett, de nem olyan súlyosakat, hogy ne tudta volna folytatni a küzdelmet. A sok bukás oka elsősorban az lehetett, hogy elöl néhányan már a rajt után heves támadásokba kezdtek.

A dán Rasmussen, miként egy nappal korábban, ezúttal is üzent az internetes naplójában: "Rendben van, most már tudják az emberek, hogy a fő célom a pöttyös trikó megszerzése. Nincs többé titok és remélhetőleg már nem is kerül másra a piros-fehér mez. A kilencedik szakasz nagyon fontos lesz, de ha újabb előnyt tudok szerezni, a riválisok célkeresztjébe kerülök. Persze, ez nem azt jelenti, hogy megelégednék a pöttyös trikóval, szeretnék egy szakaszt is nyerni mellé."

Jens Voigt egy szakaszon egészen biztosan viselheti majd a sárga trikót
Jens Voigt egy szakaszon egészen biztosan viselheti majd a sárga trikót
Jens Voigt egy szakaszon egészen biztosan viselheti majd a sárga trikót
Akárcsak szombat reggel, a dán kerekes ellenfelei vasárnap sem pillantottak bele ebbe a naplóba, pedig a Rabobank menője nem a levegőbe beszélt. Rasmussen már az első kilométereken előnyt tudott szerezni az olasz Cioni oldalán, a duóhoz a Moreau, Voigt, Moos, Vicioso, Zandio és Landaluze hatos fogat próbált meg felzárkózni. Ras-mussen sorra megnyerte a hegyihajrákat, ezzel egyre tekintélyesebb előnyt gyűjtött a hegyi pontversenyben, a duó pedig 70 kilométernyi tekerés után már csaknem nyolcperces előnyt halmozott fel. Az idei Tour sorrendben első első kategóriás emelkedőjén, a Ballon d’Alsace csúcsára vezető úton aztán Rasmussen rátett még egy lapáttal, lerázta az erejével egyre jobban elkészülő Cionit, és egyre nagyobb előnnyel tekert a cél felé, majd tetemes előnnyel meg is nyerte a szakaszt.

A kis üldözőbolyból csak ketten "élték túl" a hegyet, az összetett második helyén álló német Voigt és Bodrogi László klubtársa, a francia Moreau. Az időkülönbségek alapján érezhető volt, hogy Voigt átveheti Armstrongtól a sárga trikót.

Az etap előtt arról beszéltek a karavánban, hogy a Discovery Channel háza táján megtört az egység, szombat este már nem vacsoráztak olyan jókedvűen a kék mezesek. A csapat szóvivője egészen más képet festett az állapotokról, Chris Bewer szerint nem lehetett lehajtott fejű versenyzőt látni Armstrongék szállásán. Dirk Demol menedzser nyomatékosította: vasárnap is azzal a tervvel álltak rajthoz, hogy megpróbálják megőrizni Armstrong sárga mezét, de nem minden áron - jövő keddtől ugyanis az Alpok jóval meredekebb emelkedőin kell majd igazán megharcolni a jó pozícióért.

Armstrongék valóban nem ragaszkodtak az első helyhez, így aztán több mint hat perccel Rasmussen és hárommal a Voigt, Moreau páros mögött ért célba az amerikai kerékpározó bolya, amelyben ott volt a címvédő valamennyi nagy ellenfele is.
Az ünnepélyes eredményhirdetésnél napok óta először nem volt dolga a texasi csillagnak, de az újdonsült első Voigt előnye nem sok, a keddi gyilkos alpesi etapon a sárga mez visszakerülhet "régi gazdájához".

92. TOUR DE FRANCE
9. szakasz, Gérardmer-Mulhouse (171 km): 1. Michael Rasmussen (dán, Rabobank) 4:08:20, 2. Moreau (francia, Crédit Agricole) 3:04 p h., 3. Voigt (német, CSC) azonos idővel, 4. O’Grady (ausztrál, Cofidis) 6:04 p h., 5. Gilbert (belga, Francaise des Jeux) a. i., 6. Geslin (francia, Bouygues) a. i., …28. Armstrong (amerikai, Discovery Channel) a. i., 29. Ullrich (német, T-Mobile) a. i., …35. Vinokurov (kazah, T-Mobile) a. i., …39. Basso (olasz, CSC) a. i., …169. Bodrogi László (magyar, Crédit Agricole) 20:51 p h. Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Jens Voigt 32:18:23, 2. Moreau 1:50 p h., 3. Armstrong 2:18 p h., 4. Rasmussen 2:43 p h., 5. Vinokurov 3:20 p h., 6. Julich (amerikai, CSC) 3:25 p h., 7. Basso 3:44 p h., 8. Ullrich 3:54 p h., …11. Klöden (német, T-Mobile) 4:08 p h., …117. Bodrogi László 30:31 p h. A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Tom Boonen (belga, Quick Step) 133 pont, 2. Hushovd (norvég, Crédit Agricole) 128, 3. O’Grady 109, …31. Bodrogi László 24. A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Michael Rasmussen 88 pont, 2. Moreau 40, 3. Voigt 37, …22. Bodrogi László 3. A csapatversenyben: 1. CSC (dán) 94:39:52, 2. Rabobank (holland) 2:35 p h., 3. T-Mobile (német) 4:50 p h., …7. Crédit Agricole (francia) 7:57 p h.

Szavazás

Megnyeri-e hetedszer is a Tourt Lance Armstrong?

---- n KÉT TÍZEZRED - egészen pontosan ennyi másodperccel győzött a holland Weening a szombati 8. etap végén. A célfotó alapján számítógéppel megállapított másodperctöredék a Tour de France történetének rekordjai közé került: még sohasem volt rá példa, hogy az első két kerekes között ilyen csekély különbség lett volna.

n KIRSIPUU REKORDJA. Különleges csúcsot tart Bodrogi László klubtársa, az észt Jaan Kirsipuu: pályafutása során 12. alkalommal állhatott rajthoz a világ legrangosabb versenyén, a Tour de France-on, de vasárnap feladta a küzdelmet. Kirsipuu rekordja alighanem utánozhatatlan: eddig mind a 12 versenyt feladta. Persze, az észt sprinternek nincs oka szégyenkezni, eddig 113 győzelmet aratott a profik között, négyszer a Francia körversenyen is nyerni tudott, egyszer a sárga, kétszer a zöld trikót is viselhette már. ---- "Elég rosszul alakult számomra ez az etap. Az első három hegyen még tudtam tartani a lépést a többiekkel, aztán a Grand Ballon emelkedőjén hat-hét kilométerre a csúcstól leszakadtam a mezőnytől. Sokáig egyedül tekertem, aztán szépen lassan összegyűltek körülöttem a Domina Vacanze versenyzői, velük tekertem végig a hátralévő távot. Rendkívül fárasztó szakaszon vagyok túl, egyszerűen nem volt erőm a hegyen a mezőnyben maradni, egyáltalán nem bánom, hogy most pihenőnap következik.

Azt nem mondhatnám, hogy ideges lenne a mezőny, de kilencnapnyi tekerés után érezhető volt a feszültség, talán ezzel magyarázható, hogy ilyen sok bukás volt ezen a szakaszon. Két nagy esésnek magam is szemtanúja voltam, az egyik a frissítőállomásnál történt, a másik a hegyről lefelé vezető úton, hallottam később, hogy az egyik versenyzőt a mentők vitték el.
Ami Armstrongékat illeti, a Discoverynek nehéz napja volt szombaton, az emelkedőkön folyamatosan támadták őket, ők pedig meg akarták védeni a sárga trikót, minden szökésre reagálniuk kellett, és ez most belőlük is sokat kivett. Nem maradt erejük az utolsó hegyre, de vasárnap nem volt érezhető, hogy bármi gond lenne náluk a csapategységgel.

Nálunk most jó a hangulat, elsősorban Moreau jó szereplésének köszönhetően, ő nem messze innen, a svájci oldalon lakik, többnyire ezeken az utakon szokott tréningezni, a szülei is errefelé laknak, élni akart a hazai pálya előnyével. Sikerült is neki.

A vasárnap dálutáni befutó után nem sokkal máris repülőre ültünk, és Grenoble-ba utaztunk, itt pihenhetünk egy napot, kedden pedig következik a folytatás az Alpokban. Igyekszem kipihenni magam, hogy jobban bírjam az emelkedőket, mint vasárnap."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik