Hihetetlen és mégis igaz, az anaheimi olimpiai kvalifikációs világbajnokság szerenkénti döntőinek első napján az öt szerből négyben (!) holtversenyes első hely született.Akár a sors különös fintoraként is felfoghatjuk a történteket, ám elgondolkodtató, hogy az olimpiát megelőző időszak legfontosabb versenyén a pontozók ennyire nem tudtak különbséget tenni a gyakorlatok között.
A ferencvárosi Gál Róbert némi megingás után a hetedik helyen végzett a talaj döntôjében, ám a jobbik szere, az ugrás még hátravan a világbajnokságon (Fotó: Németh Ferenc)
A ferencvárosi Gál Róbert némi megingás után a hetedik helyen végzett a talaj döntôjében, ám a jobbik szere, az ugrás még hátravan a világbajnokságon (Fotó: Németh Ferenc)
Köztudott, hogy a pontozásos sportágakban a világversenyeket megelőzően, országonként és érdekszféránként különböző lobbik indulnak be, s meglehet, éppen ezekkel a holtversenyekkel lehetett mindenkinek a kedvére tenni, a vágyakat kielégíteni. Remélhetőleg tévedünk a feltételezésünkkel, s valóban a sport kiszámíthatatlan szépsége, szeszélye ajándékozott meg minket hajszálra pontosan azonos szintű teljesítményekkel. Egy biztos: valóban magas színvonalú döntőket láthattunk, nem véletlen, hogy a nap egyetlen magyar részvevője, Gál Róbert a talajdöntőben nem tudott "labdába rúgni”, s végül a hetedik helyen zárt. Pedig az FTC tornásza, aki a debreceni világbajnokságon ugrásban nyolcadik volt, remek gyakorlatot produkált. Egyetlen elemét nem fogadta el a zsűri, a Fedorcsenkót, egy apró pontatlanság miatt, így csak 9.9 lett a kiinduló pontszáma. Ám ha ez a hiányzó egy tized meglett volna, akkor sem tudott volna még egy hellyel előbbre lépni, hiszen a hatodik helyezett lett Igors Vihrovs – aki nem mellesleg az olimpiai címvédő – 9.612-t kapott produkciójára. Csalódottságra semmi ok (a versenyző mosolygós arca is ezt támasztotta alá), hiszen a Világkupa-győztes Gáltól már az is nagy bravúr volt, hogy bejutott a legjobb nyolc versenyzőt felvonultató fináléba, ráadásul a jobbik szere, az ugrás még hátravan, amelyben ennél jobb helyezésre is képes lehet. De nézzük meg, kik voltak a szerenkénti döntők első felvonásának aranykovácsai. Kezdjük a sort egy duplázóval, a bolgár Jordan Jovcsevvel, aki talajon az amerikai Paul Hamm-mel, gyűrűn, amelyen Csollány Szilveszter volt a világbajnoki címvédő, a görög (közeledik ugyebár az athéni olimpia!) Dimosztenisz Tambakosszal osztozott meg az első helyen. Azt eddig is tudtuk, hogy Jovcsev kiváló tornász, ám azt nem feltételeztük róla, hogy sérült vállal és összezúzott mellkassal is ilyen csodákra képes. A bolgárok “Jordi”-ja ugyanis az egyéni összetett döntőben a korlátgyakorlata során megsérült, és az sem volt biztos, hogy elindul a szerenkénti döntőben (az orosz Alekszej Nyemov például visszalépett). Lólengésben a címvédő Marius Urzica érem nélkül maradt, helyére egy japán és egy kínai versenyző ült fel a trónra. A felkelő nap országából Kaszima Takehiro vehette át az aranyat, míg érdekesség, hogy a kínaiak közül nem a szupertehetségnek kikiáltott Hsziao Csin, hanem Teng Haj-pin érte el a jobb teljesítményt. A nőknél felemás korláton az amerikai lányok taroltak, Hollie Vise és Chellsie Memmel egyaránt 9.612-t kapott gyakorlatára, míg a bronzérmet Jordanov Zoltán tanítványa, a brit Elizabeth Tweddle vehette át. Meglehet a női ugrásban győztes üzbég Okszana Csuszovityina már kellemetlenül érezte magát, hogy egyedül kellett a dobogó legfelső fokára felállnia, de hogy itt se maradjunk holtverseny nélkül a pontozók az orosz Jelena Zamolodcsikovának és a Koreai NDK-beli Kang Jun Minek szavazták meg az ezüstérmet.
Olimpiai kvalifikációs világbajnokság, Anaheim Szerenkénti döntők Férfiak. Talaj. Világbajnok: Jordan Jovcsev (Bulgária) és Paul Hamm (Egyesült Államok) 9.762-9.762, 3. Kyle Shewfelt (Kanada) 9.737, 4. D. Hypolito (Brazília) és M. Dragulescu (Románia) 9.662-9.662, 6. I. Vihrovs (Lettország) 9.612, 7. Gál Róbert (Magyarország) 9.487, 8. Ng Shu Wai (Malájzia) 9.475. Lólengés. Vb: Teng Haj-pin (Kína) és Kaszima Takehiro (Japán) 9.762-9.762, 3. Nyikolaj Krjukov (Oroszország) 9.725, 4. I. S. Suciu (Románia) 9.712, 5. M. Urzica (Románia) 9.650, 6. I. Ivankov (Fehéroroszország) 9.575, 7. Hsziao Csin (Kína) 9.350, 8. E. Casimir (Franciaország) 9.150. Gyűrű. Vb: Dimosztenisz Tambakosz (Görögország) és Jordan Jovcsev (Bulgária) 9.787-9.787, 3. Matteo Morandi (Olaszország) és Andrea Coppolino (Olaszország) 9.700-9.700, 5. Jamada T. (Japán) 9.687, 6. B. Wilson (Egyesült Államok) 9.675, 7. J. Gatson (Egyesült Államok) 9.662, 8. P.-Y. Beny (Franciaország) 9.600 Nők. Ugrás. Vb: Okszana Csuszovityina (Üzbegisztán) 9.481, 2. Kang Jun Mi (Koreai NDK) és Jelena Zamolodcsikova (Oroszország) 9.443-9.443, 4. M. Rosu (Románia) 9.374, 5. A. Pavlova (Oroszország) 9.356, 6. C. Chacon (Franciaország) 9.306, 7. L. Calero Gonzalez (Kuba) 9.275, 8. A. Kvasa (Ukrajna) 9.031. Felemás korlát. Vb: Chellsie Memmel (Egyesült Államok) és Hollie Vise (Egyesült Államok) 9.612-9.612, 3. Elizabeth Tweddle (Nagy-Britannia) 9.512, 4. Pak Kvang Szu (Koreai NDK) 9.500, 5. Lin Li (Kína) 9.350, 6. I. Jarocka (Ukrajna) 9.300, 7. I. Kraszninszka (Ukrajna) 8.875, 8. Fan Je (Kína) 8.525