A kezdés előtt azt mondogatták az itteniek, 183 esztendővel ezelőtt Manchester már átélt egy katasztrófát (azon évben az augusztus 16-i napon csaknem 80 ezer munkás vonult a Peter mezőre, hogy meghallgassa az érdekében felszólaló vezetőt, Huntot, ám a felkeléstől rettegő gyárosok, kereskedők a békés tömegre uszították a nemzetőrséget, melynek tagjai szétverték a tömeget, a "rendcsinálás” eredménye 11 halott, több ezer sebesült volt), és nem szeretnék, ha a történelem ismételné önmagát. A helybéliek, vagyis a Unitedért rajongó tíz-, sőt százezrek ugyanis állították, Beckhamék búcsúja az 1819-es tragédiával lenne egyenlő.
Jegyezzük meg, a pesszimista szurkolókkal ellentétben az angol újságírókban fel sem merült, hogy kieshet Sir Alex Ferguson alakulata. Jellemző, gyakorlatilag másról sem cikkeztek, mint hogy a továbbjutás, no meg majd a Bajnokok Ligája-diadal mennyit hozhat az amúgy sem szegényes konyhára. Nos, ha valóban a Manchester bizonyulna Európa legjobbjának, akkor 42 millió fonttal gazdagodna a klub… Persze a zalaegerszegi futballisták célja csakis az lehetett, hogy mindjárt az első lépésben kivegyék ezt a hatalmas összeget a "vörös ördögök” zsebéből.
Ám a Magyarországról érkezett kétezer drukker kivételével az egész stadion talpon volt a 6. percben: Scholes indításával Van Nistelrooy kilépett, s a rá jellemző higgadtsággal gurított Ilics kapujába. A Budapesten nehezen kiharcolt előny hamar semmivé vált…
Sajnos a folytatásban is az történt a pályán, amit a házigazdák akartak: a ZTE-t beszorítva egyre-másra vezették akcióikat. A bal oldalon Giggs, a jobbon Beckham tartotta állandó rettegésben az egerszegieket, középen pedig Verón és Scholes vette kezébe a karmesteri pálcát. Az angol hátsó alakzatról sok jót nem mondhatunk el, de csak azért nem, mert magyar támadások hiányában esélyünk sem volt meggyőződni Ferdinandék képessége felől…
Paul Scholes (jobbra) nem panaszkodhatott a szerencséjére a harmadik MU-gól elôtt
Másszóval: most is nyilvánvalóvá vált, jobb, sokkal jobb csapat a Manchester. Hogy mennyivel, ez volt itt a kérdés. Az első félidő végére három góllal ment el. Beckham a 15. percben csodálatosan csavart a bal felsőbe, hat perccel később meg gyerekkori cimborája, Scholes iratkozott fel az eredményjelzőre. A második félidő ugyanúgy folytatódott, ahogy az első befejeződött, azzal a kivétellel, hogy szünet után Batista sporttárs, aki a szünet előtt látványosan felbukfencezett, nem esett hasra… A magyarok egyre kevesebbszer tudtak a labda közelébe férkőzni, és mivel az erejük fogyóban volt, szinte minden párharcot elvesztettek.
Mestermérleg
Alex Ferguson a Manchester menedzsere: Szerencsére nagyon hamar, már az elsô félidôben eldôlt, hogy mi jutunk tovább. Huszonegy perc alatt sikerült jóvátenni a Budapesten elkövetett hibát. Jogosan jutottunk tovább.
Bozsik Péter a Zalaegerszeg menedzsere: Ez a realitás. Természetesen gratulálok a Manchesternek, hiszen megérdemelten nyert és jutott tovább. Sajnos ezen az estén több nem volt bennünk, de ismétlem magam, ez a realitás. Az UEFA-kupában folytathatjuk, igyekszünk ott is helytállni.
Tegyük hozzá: harcoltak becsülettel a vendégjátékosok, és néhány kontratámadásból akár gólhelyzetet is kialakíthattak volna. Persze, a fordulást követően az angolok sem erőltették annyira a támadásokat. Van Nistelrooy így is kiharcolt egy büntetőt, meg egy piros lapot Ilicsnek… Majd Solskjaer a kegyelemdöfést is megadta a ZTE-nek.
Nem történt tehát semmi különös kedd este az Old Traffordon, ha csak azt nem nevezzük kisebb fajta szenzációnak, hogy egy magyar csapat eljutott a híres manchesteri arénába és a Bajnokok Ligája kapujába…
Egy dolgot ne feledjünk: bár a ZTE kiesett a BL-ből, és ezzel egy fejezet lezárult, a csodásan induló történet folytatódik – szeptemberben, az UEFA-kupában.
A BL-be 5–1-es összesítéssel a Manchester jutott.
Bajnokok Ligája Selejtezô, 3. forduló, visszavágók. További eredmények. Keddi mérkôzések: Fenerbahce (török)–Feyenoord (holland) 0–2 (Ono 48., Buffel 89.), továbbjutott: a Feyenoord, 3–0-val; Bayern München (német)–Partizan (jugoszláv) 3–1 (Ballack 27., Elber 71., Szalihamidzsics 74. – 11-esbôl, ill. Csakar 72.), tj: a Bayern München, 6–1-gyel; Sparta (cseh)–Genk (belga) 4–2 (Poborsky 56., Jarosík 58., 63., Mares 83., ill. Dagano 24., Sonck 57.), tj: a Genk, 4–4-gyel, idegenben lôtt gólokkal; Internazionale (olasz)–Sporting (portugál) 2–0 (Di Biagio 31., Recoba 44.), tj: az Internazionale, 2–0-val A szerdai program: Dinamo Kijev (ukrán)–Levszki Szófia (bolgár) (az elsô mérkôzésen: 1–0) 18.00; Lokomotiv Moszkva (orosz)–GAK (osztrák) (2–0) 18.30; Legia Warszawa (lengyel)– Barcelona (spanyol) (0–3) 19.00; AEK (görög)–Apoel Nicosia (ciprusi) (3–2) 20.15; Sturm (osztrák)–Maccabi Haifa (izraeli) (0–2) 20.30; Auxerre (francia)–Boavista (portugál) (1–0) 20.30; FC Bruges (belga)–Sahtar (ukrán) (1–1) 20.30; FC Basel (svájci)–Celtic (skót) (1–3) 20.30; Newcastle (angol)–Zseljeznicsar (bosnyák) (1–0) 21.00; Bröndby (dán)–Rosenborg (norvég) (0–1) 20.45; Liberec (cseh)–Milan (olasz) (0–1) 21.00
Percről percre
6. perc: Úgy kezdődött, ahogy várni lehetett – nem túl jól. Scholes pörgette a labdát Van Nistelrooy elé, aki a jobbösszekötő helyén kiugrott, és tizenkét méterről, jobbal a kimozduló Ilics bal lába mellett a kapu közepébe gurított. 1–0
15. perc: Fájdalom, a folytatás sem volt kellemesebb: Csóka ugrott rá Giggs lábára az egerszegi kapu előtt, a mintegy 25 méterről megítélt szabadrúgást ki más, mint Beckham végezte el, és a középpályás jobbal csodálatosan csavarta a labdát a bal felső sarokba. 2–0
21. perc: Beckham a jobb oldalról laposan adta középre a labdát, éppen a tizenegyespontnál álló Scholes jobb lábára, ám a csatár lyukat rúgott. Ám a menteni igyekvő Budisa és Urbán balszerencsésen mozdult, közreműködésükkel megint Scholes elé került a labda, aki kilenc méterről, jobbal ezúttal már a kapu jobb oldalába helyezett. 3–0
42. perc: Kenesei végzett el egy szabadrúgást huszonöt méterre a kaputól, a balösszekötő helyéről, és a jobbal jól megtekert labda kissé meg is zavarta Carrollt, ám a kapus végül magához ölelte.
58. perc: A kevés magyar lehetőség egyike, nem túl jó befejezéssel: egy bal oldali akció végén ugyanis Molnár lőhetett volna, ám a labda a bal lábára jött, ezért meg kellett várnia, míg a másik láb kerül előnyösebb helyzetbe, a késedelem és az angol védők visszaérkezése miatt viszont a húszméteres lövés után már eléggé lecsorgott a labda.
71. perc: Megint Van Nistelrooy került lövőhelyzetbe Solskjaer passza után, a tizenhatos vonaláról ezúttal próbálkozott is, ám nemcsak az elfekvő Ilicset, hanem a felső lécet is átemelte.
76. perc: Ilics a tizenhatoson belül egy kósza labdát felemelt Van Nistelrooy elől, de talajfogás közben beletalpalt a holland térdébe. Villant a piros, és bár Molnár Balázs vészmegoldásként már beállt a kapuba, végül harmadik, azaz utolsó csereként érkezett Turi Géza, ám Van Nistelrooy jobblábas tizenegyese után ő sem tudta kiütni a háló jobb oldalába zúduló labdát. 4–0
84. perc: Giggs indította a balösszekötő helyén meglóduló Solskjaert, s a támadó tíz méterről, jobbal elegáns mozdulattal a kapu bal oldalába csavart. 5–0