Kikaptunk a hollandoktól, és Tomorit is elvesztettük

2018.03.22. 17:43
A magyar női kézilabda-válogatott előbb elbúcsúztatta a nemzeti csapattól visszavonuló Görbicz Anitát, majd egy végletekig kiélezett meccsen megszorongatta Hollandiát, de 19–18-ra kikapott a legutóbbi világbajnokság bronzérmesétől. A vereségnél fájóbb, hogy Tomori Zsuzsanna az utolsó percekben súlyos térdsérülést szenvedett.
Kovacsics Anikóék fájó vereséget szenvedtek – A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE! (Fotó: Szabó Miklós)

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 3. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 18–19 (11–10)
Győr, 4500
néző. V: Brkic, Jusufhodzic (osztrákok)
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – Bódi 3, HORNYÁK D. 4, KOVACSICS 2, Kisfaludy 1, Tomori 2, Schatzl Nadine 1. Csere: Kiss É. (kapus), Kovács Anna 2 (1), Háfra, Szabó L., Puhalák 2, Lukács 1, Tóth G. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
HOLLANDIA: WESTER – BONT 6, Van der Heijden 1, Groot 1, BROCH 6, Abbingh 3 (2), Smeets 1. Csere: Dulper, Snelder 1, Knippenborg, Van Olphen. Szövetségi kapitány: Helle Thomsen
Az eredmény alakulása. 5. perc: 4–0. 10. p.: 4–5. 13. p.: 6–5. 17. p.: 6–7. 25. p.: 8–8. 36. p.: 14–12. 42. p.: 15–14. 48. p.: 17–15. 54. p.: 18–18. 57. p.: 18–19
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 2/2
Kim Rasmussen:
– Nem könnyű megszólalni ebben a helyzetben. Büszke vagyok a csapatra, amely a sorozatos sérülések ellenére végig nyomás alatt tudta tartani a kitűnő hollandokat. Csupán kis szerencse hiányzott a sikerünkhöz.
Helle Thomsen: – Örülök a győzelemnek, és nagyon sajnálom Tomori Zsuzsanna balszerencsés sérülését. Nagyon kemény mérkőzés volt, a magyar csapat többször is vezetett egy-két góllal, de végül fordítottunk.
A csoport másik mérkőzésen: Koszovó–Fehéroroszország 22–31

A presztízsen túl a továbbjutás szempontjából kevesebb a jelentősége a mostani két, hollandok elleni selejtezőnek, miután a mieink korábban nyerni tudtak a fehéroroszok otthonában.

Görbétől búcsúztak
A magyar válogatott tagjai egytől egyig 13-as számú mezben, „Köszönjük, Görbe” feliratú pólóban futottak ki a bemelegítésre. Később megérkezett a főszereplő is, akinek utánpótlás-játékosok álltak sorfalat.

„Tudtam, hogy eljön ez a nap, de nem gondoltam volna, hogy ennyire fogok izgulni” – mondta látható elfogódottsággal az Audi Aréna küzdőterének közepén Görbicz, akinek a legszebb megmozdulásaiból álló összeállítást is levetítették.

Pálinger Katalin, a magyar szövetség alelnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a győri irányító a sportág királynőjeként vonul vissza a nemzeti csapattól. Novák András főtitkár egy 233-as számú válogatott mezt adott át az ünnepeltnek, amely a válogatottsági számaira utalt.

Görbe minden edzőjének, csapattársának és legfőképp a családjának mondott köszönetet az évek során kapott támogatásért.

Ezután a szurkolók egy óriási Görbicz-mezt feszítettek ki a kapu mögött, miközben „Görbe!” skandálással éltették kedvencüket. Az ünnepség végén bejelentették, hogy az MKSZ visszavonultatta Görbicz 13-as mezét, így azt ezután senki más nem viselheti a magyar válogatottban. A dresszt fel is vonták a csarnokban, miközben a Hooligans együttes lepte meg egy szám erejéig Anitát.

A találkozó előtt búcsúztatta el a magyar szövetség a válogatottságtól visszavonuló Görbicz Anitát. Az ünnepségről keretes írásunkban olvashatnak bővebben. A klasszis irányító a kezdődobás előtt, amelyet természetesen szintén ő végzett el, még átadta a csapatkapitányi karszalagot Tomori Zsuzsannának.

A mieink keretéből ezúttal Janurik Kinga, Márton Gréta és Faluvégi Dorottya maradt ki, utóbbi két szélsőnek ez lehetett volna a bemutatkozása a felnőttválogatottban. Így is volt két debütáns, az érdi Szabó Laura és a győri Puhalák Szidónia személyében. A hollandok négy, hazánkban játszó légióssal álltak fel, akik közül különösen a két győri, Yvette Broch és Nycke Groot kapott nagy tapsot a bemutatásnál.

Kim Rasmussen Görbicz mellett nem számíthatott a következő szezont kihagyó Szucsánszki Zitára és Szekeres Klárára, valamint az egyaránt vállsérüléssel küzdő Klivinyi Kinga, Zácsik Szandra párosra. A hiányukban új vezéregyéniségekre van szüksége a nemzeti csapatnak, de Tomori vagy éppen Kovacsics Anikó is alkalmas a feladatra.

A magyar csapat remek rajtot vett a találkozón, 4–1-re el tudott menni, ám elég volt néhány kimaradt támadás és védekezésbeli kihagyás, hogy pillanatok alatt utolérjen minket Helle Thomsen együttese. Ezután többször is előnybe kerültek a hollandok, de szorosan alakult a folytatás. A szünet előtt újra megléptünk kettővel, Puhalák is megszerezte első gólját a válogatottban, míg a félidőt egy időn túli holland hetes zárta le. (11–10)

Rasmussen több felállást is kipróbált, volt, hogy percenként változott a névsor a belső posztokon, amire a fent említett kvázi tét nélküliség lehetőséget is adott. A játékosokon azért látszott, hogy nagyon szeretnék legyőzni a riválist. Ennek megfelelően a második félidőben folyamatosan vezettünk, hol egy, hol két találattal, amiben fontos szerepe volt a jól védő Bíró Blankának.

A meccs továbbra is szorosan alakult, amit jól jelez, hogy miután kihagytunk szélről pár helyzetet, egyből fordított a holland válogatott. Lois Abbingh találatával 19–18 volt oda az utolsó öt percre fordulva. A harmadik időkérésünk után többször is a kapust lehozva támadtunk, de már nem változott az eredmény, nyertek a hollandok. Úgy tűnt, kicsit elfogytunk a végére, az utolsó negyed órában csak egy gólra futotta az erőnkből. Ami a végeredménynél sokkal szomorúbb, hogy a hajrában Tomori egy lökés utáni földre érkezéskor súlyos térdsérülést szenvedett, hordágyon kellett levinni a pályáról.

„Tomori Zsuzsanna súlyos sérülést, elülső keresztszalag-szakadást szenvedett a jobb térdében. Műtét és hat hónap kihagyás vár rá” – nyilatkozta a győri klub honlapjának a sajnálatos esetet követően elvégzett MRI-vizsgálat alapján dr. Szálasy László, a Győri Audi ETO KC csapatorvosa.

Tomori Zsuzsanna újabb súlyos sérülést szenvedett (Fotó: Micheller Szilvia)
A 7. CSOPORT ÁLLÁSA
1. Hollandia3392–516
2. Magyarország32180–494
3. Fehéroroszország31270–802
4. Koszovó3346–1080
A csoport 1–2. helyezettje, valamint a hét selejtezőcsoport legjobb harmadikja jut ki az Európa-bajnokságra.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI PROGRAMJA
4. FORDULÓ
Március 25., 16.00, Eindhoven: Hollandia–Magyarország (Tv: Sport1)
5. FORDULÓ

Május 30. vagy 31.: Koszovó–Magyarország
6. FORDULÓ

Június 2. vagy 3.: Magyarország–Fehéroroszország

2. FÉLIDŐ

Köszönjük a figyelmet!

A holland válogatott 19–18-ra legyőzte a magyar válogatottat.
60. perc:
Kovács lövését védte Wester, vége.
60. perc: Bíró megint védett, most már egyenlítsünk!
59. perc:
most Westert lőtték fejbe, ő kisebb fájdalommal megúszta.
Hordágyon viszik le Tomorit, úgy tűnik, nagy a baj.

58. perc: Snelder taszított nagyot Tomorin, ki is állították. A nagy baj, hogy a magyar játékosnak nagyon fáj a jobb térde, nem bír felállni.
58. perc: Bíró védett, jöhetnek a mieink az egyenlítésért.
57. perc: az utolsó magyar időkérés.
56. perc: Abbingh
átlövésből lőtt nagy gólt, vezetnek a hollandok. 18–19
55. perc: Broch
megint jól helyezkedett, újabb gólt szerzett. 18–18
54. perc:
szabálytalan holland támadás után pontatlan lövéssel záruló magyar következett.
53. perc: Bíró védett nagyot. Sajnos arccal, lent marad a magyar kapus.
52. perc:
magyar időkérés.
52. perc: Snelder
válaszolt. 18–17
51. perc:
Háfra lövését védték, a kiguruló labdát egyedül Kisfaludi várta meg és lőtt gólt teljesen üresen. 18–16
50. perc: Abbingh
lőtte be az előző szabálytalanságért járó hetest. 17–16
50. perc:
Tomorit kiállították.
50. perc:
Háfra szerzett labdát, de már felállt védelem ellen dobott kapufát Hornyák. A kipattanót Tomori szedte össze, ebből a támadásból is rossz Hornyák-lövés lett.
48. perc: holland belemenés után helyzet nélküli magyar támadás.
46. perc:
időt kértek a hollandok.
46. perc: Puhalák
szűken kapott labdát a szélen, ez sem zavarta, belőtte a ziccerét. 17–15
45. perc: Hornyák
kiszorított helyzetből lőtt nagy gólt, szinte azonnal válaszolt Broch. 16–15
44. perc: megint Bíró védett, kiválóan játszik a magyar kapus.
43. perc: Bont próbálkozott ejtéssel, de most Bíró és a kapufa közös erővel védett.
42. perc: Lukács
törte meg a hosszabb magyar gólcsendet. 15–14
41. perc:
az újabb hazai hibát megint Bont büntette meg. 14–14
40. perc: Bont
kapott kiváló labdát és lőtte be az ötödik gólját. 14–13
39. perc:
Bódit állították ki két percre.
37. perc:
újabb jó magyar védekezés után újabb hetest harcoltunk ki, ám Kovács a kapufára lőtt ezúttal.
36. perc:
Tomori harcolt ki hetest, amelyet Kovács lőtt a helyére. 14–12
34. perc:
ha nem Broch, akkor Bont talál be a hollandoktól. Nálunk Bódi kapta el a fonalat, újabb gólt szerzett szélről. 13–12
33. perc: Bódi révén gyorsan kihasználtuk, szélről talált be. 12–11
32. perc: Abbingh kapott kétperces kiállítást.
31. perc: Broch érzi a hazai kaput, újabb gólt szerzett. 11–11
Elkezdődött a második játékrész.

1. FÉLIDŐ

Véget ért az első félidő!
30. perc: hét a hat ellen támadtak a vendégek, ki is harcoltak egy hétméterest, amelyet Abbingh értékesített. 11–10
30. perc: holland időkérés.
30. perc: blokkolt a fal, végigrohantunk a pályán és Puhalák megszerezte az első gólját a válogatottban. 11–9
29. perc: amikor már passzív lett volna, Kovacsics óriási gólt lőtt középről, átlövésből. 10–9
28. perc: időt kért Rasmussen.
27. perc: a holland kapus után Bíró is nagy bravúrt mutat be, később Hornyák lőtt szép gólt átlövésből, Broch üres helyzetből válaszolt. 9–9
25. perc:
hol a kapufa, hol Bíró hárít. Támadásban kellene még pontosabbnak lennünk.
23. perc: labdaszerzés után tudtunk indítani, Bódi fejezte be a lerohanást. 8–8
21. perc: Sneldert kiállították, így is labdát szereztek a hollandok, ám Bíró ziccert fogott. Nagy bravúr volt.
20. perc: Bont ejtett szépen. (7–8) Pályán az újonc Szabó Laura és Puhalák Szidónia.
19. perc: és most a támadás is, Hornyák talált be. 7–7
18. perc:
Bíró védte most Van der Heijden lövését. A védekezésünk rendben van.
17. perc: Van der Heijden nem először próbálkozott, most be is talált. 6–7
15. perc: Broch kapott gyönyörű labdát, ismét egál: 6–6
12. perc: ismét jól védekeztek a magyar lányok, a cserként beállt Kovács azonnal beköszönt egy góllal. 6–5
11. perc:
Bíró védett, de az ellentámadást elrontottuk.
10. perc:Brochfordult be és lőtte be sorozatban a negyedik vendéggólt. (4–5) Tomori gyorsan válaszolt egy átlövéssel. 5–5
8. perc: beindultak a hollandok, lerohanásból előbb Bont, majd Groot szerzett gólt. 4–4
6. perc: Smeetset
találták meg a szélen, szépített is. 4–2
5. perc:
előbb Kovacsics, majd labdaszerzés után Hornyák talált be. 4–1
4. perc: jó magyar védekezés után Schatzl kapott labdát a szélen és lőtt gólt. (2–1) A másik oldalon Kovacsics harcolt ki belemenést.
2. perc: Kovacsics lövése a kapufán csattant, az ellentámadással Bont rohant végig és szerezte meg a meccs első gólját. (0–1) Tomori ismert fel jól egy helyzetet, középről egyenlített. 1–1
Görbicz Anita végezte el a kezdődobást, a mieink támadnak először.

Megvolt a játékosok bemutatása, elhangzottak a himnuszok, kezdődhet a mérkőzés!

Ahogy arról már szó volt, a Magyar Kézilabda-szövetség elbúcsúztatja a válogatottságtól visszavonuló Görbicz Anitát. Beszédet mondott a korábbi csapattárs, Pálinger Katalin, köszöntötte őt a klubja, a Győri Audi ETO KC, valamint a Hooligans zenekar, és természetesen az ünnepelt is megszólalt.

A válogatott történetében először a szövetség visszavonultat egy mezszámot – Görbicz 13-asát.

Egy dolgot írhatunk mi is, ami a játékosok bemelegítőpólóján is szerepel: „Köszönjük, Görbe!”

ELŐZMÉNYEK

A magyar női kézilabda-válogatott a Fehéroroszországban aratott nagy különbségű győzelmével – ha matematikailag még nem is, de – nagy valószínűséggel kiharcolta az Európa-bajnoki részvételt, így a vb-bronzérmes és Eb-ezüstérmes Hollandia elleni találkozó megnyerése nem létfontosságú.

Ilyen körülmények között ünnepelhetjük a múltat és a jövőt egyszerre.

Minden idők egyik, ha nem a legjobb magyar játékosát búcsúztatja el ma a válogatottól a Magyar Kézilabda-szövetség. Görbicz Anita már nagyon fiatalon meghatározó tagja lett a nemzeti csapatnak, és másfél évtizeden át húzóembere, vezéregyénisége volt. Zsenialitása számtalan fiatalt terelt a kézilabdapályák felé. Az ennek apropóján készült múltidéző cikkünk – 233 fellépésére tekintettel a teljesség igénye nélkül – tíz mérkőzés, tíz momentum, valamint egy galéria mentén igyekszik visszapillantani a kivételesen tartalmas pályafutásra a válogatottban.

És hogy kik lehettek azok a fiatalok, akik miatta kezdtek el kézilabdázni? Például a balszélső Puhalák Szidónia, a jobbátlövő Karnik Szabina vagy a beálló Szabó Laura, akik a mai meccsen debütálhatnak a felnőtt nemzeti csapatban.

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO KC)
Jobbszélsők:Bódi Bernadett (Győr), Faluvégi Dorottya (FTC), Lukács Viktória (FTC)
Jobbátlövők:Hornyák Dóra (FTC), Karnik Szabina (MTK Budapest), Kovács Anna (Dunaújvárosi Kohász KA), Tomori Zsuzsanna (Győr)
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC), Tóth Gabriella (Érd)
Beállók:Kisfaludy Anett (Érd), Sirián Szederke (DVSC-TVP), Szabó Laura (Érd)
Balátlövő:Háfra Noémi (FTC)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC), Puhalák Szidónia (Győr), Schatzl Nadine (FTC)