A Kiel elleni fantasztikus győzelemmel avatta fel új otthonát a Szeged

NAGY PÉTER (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)NAGY PÉTER (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)
2021.12.09. 20:39
A férfi kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének 10. fordulójában a Pick Szeged nagyszerű teljesítményt nyújtva, szinte végig vezetve 30–26-ra győzött a THW Kiel ellen. A több mint 8000 néző előtt zajló meccs volt az első hivatalos mérkőzés a vadonatúj Pick Arénában.
Bánhidi Bencét (feketében) választották meg a mérkőzés legjobbjának
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Dömötör Csaba)
Bánhidi Bencét (feketében) választották meg a mérkőzés legjobbjának A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Dömötör Csaba)

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 10. FORDULÓ
A-CSOPORT
PICK SZEGED–THW KIEL (német) 30–26 (19–13)
Szeged,  8143
néző. V: Nikolov, Nacsevszki (macedónok)
SZEGED: MIKLER – SOSTARIC 4, Tönnesen 1, MACKOVSEK 5, BÁNHIDI 6, Henigman 1, Bombac 3. Csere: B. Radivojevics 4 (4), Bodó 1, Gaber 1, GARCIANDÍA 4, Martins, Frimmel. Edző: Juan Carlos Pastor
KIEL: Landin 1 – EKBERG 5 (1), REINKIND 5, Sagosen 4, Pekeler 1, Duvnjak 2, Dahmke 2. Csere: Quenstedt (kapus), Weinhold 3, Wiencek 2, Zarabec, Bilyk 1. Edző: Filip Jícha
Az eredmény alakulása. 6. perc: 4–1. 12. p.: 7–4. 18. p.: 10–8. 26. p.: 15–12. 33. p.: 20–14. 41. p.: 24–19. 45. p.: 27–21. 51. p.: 28–24. 55. p.: 29–25
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/4, ill. 2/1
Juan Carlos Pastor:
– Nagyon nehéz ilyen meccsen jól teljesíteni, nagy volt az elvárás és nagy volt a nyomás is, ráadásul kiemelkedő csapat ellen kellett helytállnunk. Nem volt egyszerű mérkőzés, nem kezdtünk jól és sok problémánk adódott a találkozó előtt és közben is. Nagyon jó, hogy egy elveszített összecsapás után fel tudtunk állni, és le tudtunk győzni ilyen erős ellenfelet!

Nem edzett a Pick Arénában a mérkőzést megelőzően a csongrádi megyeszékhelyre már szerdán megérkező THW Kiel, amelyre valószínűleg kisebb hatással volt a Szeged impozáns, minden igényt kielégítő csarnokába kilátogató több mint nyolcezer néző, miután saját pályáján, a Wunderino-Arenában nemegyszer telt ház, azaz 10 285 ember előtt játszik.

Százhetven másodpercnek kellett eltelnie, hogy először „felrobbanjon” a meccs napján átadott létesítmény: a szegediek beállójára, csapatkapitányára, Bánhidi Bencére a német rekordbajnok védői közül szokatlan módon senki sem figyelt, így könnyedén felavatta új otthonukat.

Jó húzásnak tűnt, hogy a Tisza-partiak spanyol edzője, Juan Carlos Pastor a leginkább védekezésre specializálódott szlovén Nik Henigmant kezdetben fent hagyta támadni, miközben két balszélsője, a norvég Alexander Blonz és az osztrák Sebastian Frimmel is csak a kispadon foglalt helyet. A mieink sok labdát csentek el, a hét a hat elleni játékra berendezkedő vendégek pedig hiába próbáltak hamar visszarendeződni, nem sikerült nekik, a világ legjobb kapusának tartott dán Niklas Landinnak kevés sikerélmény jutott.

Nem úgy Mikler Rolandnak, aki az első hét kieli lövésből négyet is megfogott, s habár a folytatásban már nem szállította ilyen ütemben a védéseket, volt helyette más, aki tolta a magyar aranyérmes szekerét: a hatalmasat küzdő Bánhidi például a Sander Sagosen, Patrick Wiencek, Hendrik Pekeler trió szorításában 4/4-et produkált az első félidőben, és a szlovén jobbszélső, Mario Sostaric is csak egyszer hibázott, így hatgólos magyar nelőnnyel (19–13) mehettek pihenőre a felek.

A második játékrész elejét megnyomta a négyszeres Bajnokok Ligája-győztes, amely inkább azonos létszámban rohamozott, sőt, még kapust is cserélt: a labdával elvétve találkozó Niklas Landin helyére a kapuba a kinti, döntetlennel végződő összecsapáson megbízható teljesítménnyel kirukkoló Dario Quenstedt érkezett. Bánhidivel szemben azonban ő is tanácstalan volt, s a spanyol Imanol Garciandía lövéseihez sem igen tudott hozzászagolni.

Az újabb időkérést követően ezért a THW-nak ismét a hét a hat elleni játékhoz kellett folyamodnia, ám a remélt hatás megint csak elmaradt, mert egyrészt a játékosai sokszor túlságosan könnyelműek voltak, másrészt a védelme továbbra is rendkívül szellősnek bizonyult, és a visszatérő Landin sem tudott védésekkel segíteni övéin.

Az 52. percben Mikler fantasztikus bravúrral hárította Magnus Landin kísérletét, majd Sagosenét is, a Pick Szeged pedig valahogyan lepörgette a hátralevő időt, és győzelmével feljött a harmadik helyre az A-csoportban.30–26

8. Meskov Breszt (fehérorosz) 10 1 2 7 286–316 –30 4

60. perc: Vége, örömünnep a Pick Arénában, 30–26-ra győzött a Szeged!

60. perc: Zúg a vastaps! Közben hetest kap a Kiel, de Ekberg fölé vágja. Landin véd egyet Mackovsek lövésénél, majd Duvnjak állítja be a 30–26-os végeredményt!

59. perc: Elkezdődik az utolsó két perc, állva tapsol a Pick Aréna közönsége. Még akkor is, ha Sostaric elrontja a szélről. Bánhidi viszont a szaggatottról meglövi a 30. szegedi gólt.

58. perc: Kapus nélkül támadnak a németek, de Duvnjak elszórja. Aztán viszont Magnus Landin elcsípi Bombac passzát...

57. perc: Sagosen tarolta le Bombacot, két perc, hetes, de Radivojevics elrontja.

56. perc: Német időkérés.Reinkind

56. perc: Garciandia lövését védte Landin. Aztán labdát lop a spanyol, de a bírók visszafújják...

55. perc: Húsz másodperc alatt passzívot jeleztek a bírók, Bombac el is szórta ijedtében...Reinkind megmegszerezte a 25. német gólt. 29–25.

54. perc: Bombac lábára zuhan rá Weinhold, két perc. Bombac szerencsére megúszta sérülés nélkül.

53. perc: Mackovsek talált be gyorsan, majd ütközött a kapussal. Nincs gond egyiküknél sem. 29–24. Aztán jön megint Mikler! Sagosen betör, ziccert lő, de gól nincs, Mikler van!

53. perc: Szegedi időkérés.

52. perc: Duvnjak szerez labdát, majd Magnus Landinnak teszi, aki ziccert lőhet, de MIKLER KIVÉDI! A meccs védése!

51. perc: Bánhidi kapott nagy labdát Mackovsektől, de a ziccert Landinba bombázta, válaszképp Ekberg gyors gólt dobott, 28–24.

50. perc: Megint heten támadnak a vendégek, Mikler védi Reinkind lövését.

49. perc: Passzívnál a Szeged, Bombac lő, blokkolják.

48. perc: Wiencek vált le az emberéről, kapta a bejátszást és be is lőtte, 28–23.

47. perc: Ekberg töri meg a hosszú gólcsendet, Bombac fél percen belül felel rá. 28–22

46. perc: Hét a hat ellen, kapus nélkül támadnak a németek, de ellépik, Mackovsek az üres kaput veszi célba, de Reinkind elcsípi a lövést.

46. perc: Gaber blokkolja Reinkind lövését. Német időkérés.

45. perc: Vége az emberhátránynak. Mackovsek már teljes létszámnál lő szép gólt, 27–21.

44. perc: Üres kapuval támad a Szeged. A labda lejut Sostarichoz a jobb szélre, be is vágta, de Reinkind gyorsan felel, 26–21

43. perc: Gaber gyűjtött be egy újabb kétpercet. Bilyk egy pattintott lövéssel gyorsan megkezdi a büntetést. 25–20.

42. perc: Garciandia állítja vissza a félidei hatgólos különbséget, 25–19.

41. perc: Duvnjak lövését védte szépen Mikler. Aztán Duvnjak mellé lő.

40. perc: Passzívba fordul a veszprémi támadás, amikor Bánhidi betalál, de a játékvezetők hetest ítélnek. Radivojevics nem kegyelmez, 24–19.

39. perc: Gaber és Mackovsek remekül védekeznek középen, de jön Reinkind jobbról és szépít, 23–19.

38. perc: Frimmel a bal szélről csúnyán a kapu mellé lő, aztán Gaber szerez labdát, majd Garciandia jön jobbról, és felavatja Quensted kapust. 23–18.

37. perc: Garciandia a jobb, Magnus Landin a balszélről eredményes, 22–18.

36. perc: Mackovsek góljára gyorsan válaszol Weinhold, 21–17.

35. perc: Garciandia lövését védi Landin, Sagosenét Mikler nem, 20–16.

34. perc: Wiencek csökkenti ötre a különbséget. 20–15.

33. perc: Reinkind másodjára már nem a blokba lövi, hanem a kapuba. Válaszként Bánhidi vett át fantasztikusan egy bejátszást és nem is hibázza el a ziccert. 20–14

32. perc: Reinkind ment lőni a kilencesről,Bánhidi viszont úgy sáncol, hogy a labda el sem pattan tőle.A szegedi támadásnak viszont Sagosen labdaszerzése vet véget.

31. perc: A Szegedé az első támadás a második félidőben. A kapuban maradt Mikler, a németeknél Landin. Garcianadia tört be jobbról de a kapufát találja el.

Az időntúli hetessel véget is ért az első félidő,19–13-ra vezet a Szeged az első harminc percet követően.

30. perc: Wiencek elszórja a labdát, ismét jöhet a Szeged. Passzív, de végül a dudaszó pillanatában heteshez jut a hazai csapat, Radivojevics meg belövi, 19–13.

29. perc: Zarabec rontott lövése után Bombac lő nagy gólt, 18–13.

28. perc: Jó passz Tönnesentől Bodónak, nem is hibázta el a ziccert. 16–13. Sőt, Garciandia lop labdát, majd „lassítva” az üres kapuba ível. 17–13

27. perc: Martinsnak nem sok idő jutott, a sok hibája után Pastor máris elültette a padra a néhány perce beküldött irányítót.

26. perc: Dahmke a bal szélről, fél perc múlva Ekberg a jobbról eredményes. Jön is a szegedi időkérés.

25. perc: Sagosen megint eladja, és most nincs gyors indítás, meg ziccer, van viszont türelmes játék, és a végén Bánhidi-gól! 15–11

24. perc: Gaber ragadta nyakon Zarabecet, két perc. Sagosen eladja a labdát, Sostaric köszöni, végigrobog, belövi, 14–11.

23. perc: Bánhidi gyorsan válaszol, ismét kettő közte. 13–11.

22. perc: Weinhold csökkenti a különbséget kettőre, majd Martins kapufája után Pekeler lép meg egyedül, ez is bent van, 12–11.

21. perc: Már passzív lett majdnem a szegedi akció, amikor Tönnesen tört be közeépen, 12–9

20. perc: Hosszú ideig támadhatott a szeged, de nem sikerült betalálni. Bombac Wiencek lekapcsolta, indítása után Weinhold lő gólt, 11–9

19. perc: Bombac harcolt ki hetest, Radivojevics belőtte, 11–8.

18. perc: Sagosen nagy gólja után lent marad a földön, mint kiderült, Henigmantól kapott egy nagyot. Jól egymásra találtak. 10–8.

17. perc: Átállt a Kiel egy teljesen nyitott védekezésre, de Mackovsek egy pattintott átlövéssel jelzi, hogy ez sem gond a Szegednek, 10–7.

16. perc: Sagosen és Henigman kakaskodtak egy picit, aztán hetest kap a Kiel, Ekberg belövi, 9–7.

15. perc: Duvnjek gólja után Gaber rázza le magát Wienceket, majd pimaszul átejti a labdát Landin fölött. 9–6.

14. perc: Sagosen bombájára Henigman válaszol, 8–5.

13. perc: Ekberg szépít, Bombac viszont elront egy tiszta lövőhelyzetet, 7–4.

12. perc: Német időkérés.

11. perc: Mikler újabb védése után Sostaric megint a jobbszélről lő, Landin beleér, de beperdül a kapuba 7–3.

10. perc: Duvnjak sácolt lövése után sikerül megmenteni a labdát, majd Bombac jól teszi le a szélre Sostaricnak, nem is ront jobbról, 6–3.

9. perc: Sagosen megy fel a szaggatottról lőni, mellé. Mackovsek veszi észre, hogy Bánhidi levált a falban az emberéről, odateszi neki, ő meg nem is rontja el a ziccert, 5–3.

8. perc: Wiencek talál kapufát, aztán Bombac belemegy, majd Reinkind óriási bombával szépít, 4–3.

7. perc: És megint üres kapus találat! Mackovsek labdát szerez és ő is beíveli az üres kapuba. Dahmke gyorsan szépít a szélről egy szép figura végén. 4–2.

6. perc: Üres kapus gól! Mikler újabb védése után Bombac veszi észre, hogy LAndin még nem ért vissza és a saját térfeléről be is íveli szépen, 3–1.

5. perc: Vége a szegedi emberelőnynek. Bánhidi harcol ki hetest, Duvnjak kap sárgát. Radivojevics belövi a hetest, 2–1!

4. perc: Sagosen nagy csel után akad fenn Gaberen. Aztán csípőből lő, Mikler megint véd!

3. perc: Mikler-bravúr! Az első az új csarnokban, rögtön ziccert véd. A túloldalon Bánhidi befordul, Wiencek földre viszi, két perc.Bánhidié az első szegedi gól az új csarnokban, Bombactól kapott remek passzt, nem is hibázott beállóból, 1–1.

2. perc: Megint passzív, Sagosen viszont most lő, gól, 0–1. Sostaric a szélről próbálkozik, megvan Landin első védése.

1. perc: A fehérben játszó Kiel kezdte a mérkőzést.Passzívat jeleznek a bírók 40 másodperc után, Henigman sárgájaután azonban leveszik a kezüket.

Magyarországon férfi kézilabda-mérkőzést ennyi néző előtt nem valószínű, hogy rendeztek.

Az Arénában lekapcsolták a fényeket, érkeznek a szegediek, óriási hangorkán fogadja a hazaiakat. Elsőként Bánhidi Bencét, s sorban a többieket is.

Érkeznek a játékosok, elsőként a vendégek.

Köszöntjük olvasóinkat! Hamarosan kezdődik a mérkőzés. Az új Pick Arénában közel telt ház várja a csapatokat.

A találkozót megelőző nagyszerű hangulatú átadóünnepélyen szerepet kapott a szegedi kabala is (Fotó: Dömötör Csaba)

ELŐZMÉNYEK

A mérkőzést megelőzően, csütörtök délután adták át a 8143 férőhelyes szegedi multifunkcionális sportcsarnokot, a Pick Arénát. A közel 29 ezer négyzetméteres hasznos alapterületű létesítmény végül nettó 29.325 milliárd forintba került, és azután kezdték el az építését két és fél évvel ezelőtt, hogy Magyarország társházigazdaként 2018 nyarán elnyerte a 2022-es férfi kézilabda Európa-bajnokság rendezési jogát.

A hazaiak válogatott beállója, a BL-ben 39 gólnál járó Bánhidi Bence csapatkapitányként különösen ügyel arra, hogy semmi se vonja el játékostársai figyelmét.

„Tudni kell ezt a szituációt kezelni, megvan a fejünkben, hová kell elraktároznunk a történéseket – mondta lapunknak Bánhidi. – Azt is, hogy háromezer helyett ezúttal nyolcezernél többen fognak nekünk a helyszínen szurkolni, de ott van még a hatalmas tér, az új közeg, az egész komplexum. Az a dolgunk, hogy jól kézilabdázzunk, semmi mással ne foglalkozzunk, csak nyerjük meg a Kiel elleni találkozót. Nehéz pálya az aalborgi, egy vereségtől azonban nem váltunk rosszabb csapattá, nem estünk tőle szét, sőt, azóta csakis a németek elleni meccsre összpontosítunk.”

A 207 centis, 127 kilós Bánhidi Bence szerint nehéz gyenge pontot találni csütörtöki riválisuknál, amely komplex együttes: egyenlő létszámban a klasszisai rendre a legjobb döntést hozzák meg, hét a hat elleni játékban nagyon nehéz feltartóztatni, a dán Niklas Landin személyében a világ egyik legjobb kapusa áll a hálója előtt, ráadásul védekezésből pillanatok alatt képes átmenni támadásba. Úgy véli, a kulcs a gyors visszarendeződés lehet – ha persze elöl nem szórják el feleslegesen a labdát.

„Figyelnek rám, főleg a Kiel védői, akik mindig erős kézzel tartanak meg, de ez fordítva is igaz: én is készen állok a harcra! – folytatta Bánhidi. – A németek híresek a győztes mentalitásukról, talán legutóbb is az okozta a vesztüket ellenünk, hogy amikor héttel vezettek, tízet akartak közé tenni, mégis döntetlen lett a vége. Be akartak darálni minket, de mi vállt vállnak vetve küzdöttünk, és elvittük az egyik pontot. Az az érzésem, ez egy teljesen más találkozó lesz.”

A csongrádiak kulcsembere kiemelte, hogy poszttársa, a szlovén Matej Gaber visszatérése óta mentálisan és fizikailag is jobban érzi magát, mert korábban, hatvanperces játékosként tőle szokatlan módon bele-belehibázott az ellenfél kapuja előtt. A nyáron érkezők pedig színesítették a repertoárt, mindig van közülük valaki, aki felvállalja a vezérszerepet.