„Soha nem felejtjük el április 7-ét” - magyar kézisikerek Göteborgtól Volgográdig

Vágólapra másolva!
2012.04.09. 14:11
null
A kvótát kiharcoló csapat és a teljes stáb (Fotó: Kovács Anikó/MTI)
Címkék
A magyar kézilabda-szurkolók valószínűleg sokáig emlékeznek majd 2012. április 7-re, és talán pár év múlva Sportnaptár rovatunkban is úgy tekinthetünk majd vissza erre a napra, mint amely a húsvét mellett a hazai kézilabdázás ünnepe is volt. Ritka sportágtörténelmi pillanat, hogy ennyi esemény essen egyazon napra, ráadásul magyar szempontból egytől egyig sikerrel érjenek véget. Biztossá vált, hogy a magyar férfiválogatott nyolc esztendő után ismét ott lehet az olimpián, míg női fronton a Győr a Bajnokok Ligája, a címvédő FTC pedig a KEK döntőjébe jutott be, nem kifelejtve a juniorválogatott vb-kvalifikációját. A következőkben ezekre a szép sikerekre tekintünk vissza, közben a folytatásról sem megfeledkezve.

NEM SZAKADT MEG A MAGYAR KÉZILABDÁZÁS OLIMPIAI SOROZATA

Természetesen a férfiválogatott kvalifikációs sikere kívánkozik az első helyre, aminek köszönhetően nem szakadt meg a magyar kézilabdázás nagy sorozata, ugyanis amióta a sportág az olimpia programján szerepel, (értelemszerűen az 1984-es Los Angeles-i játékokat leszámítva) mindig volt magyar szereplője az ötkarikás tornának. Négy éve a nők, míg idén nyáron Londonban, nyolc esztendő kihagyást követően a férfiak képviselhetik majd hazánkat. A csapatok részvétele mindig kulcskérdés egy olimpia esetében, és az idei játékokon ezzel emelkedett 100 fő fölé a kvótásaink létszáma.

"SOHA NEM FELEJTJÜK EL 2012. ÁPRILIS 7-ÉT!"
Vetési Iván: Természetesen rendkívül boldogok vagyunk, hogy hosszú és megfeszített munka gyümölcseként a férfiválogatott ott lehet a londoni olimpián. Nagyon büszkék lehetünk a fiúkra, a mostani siker jelentőségét pedig alighanem akkor érzi majd át igazán mindenki a csapat tagjai közül, amikor már az olimpiára csomagol. Innen Svédországból is sok szeretettel gratulálok a magyar női junior-válogatottnak, amely kijutott a korosztályos világbajnokságra, valamint természetesen a Győr és a Ferencváros csapatának, amelyek a két legerősebb női európai kupasorozat döntőjébe verekedték magukat. Soha nem fogjuk elfelejteni 2012. április 7-ét, amikor egyre csak érkeztek a jó hírek, a napot pedig a fiúk kvalifikációjának biztossá válása aranyozta be végleg.
Mocsai Lajos: Ez a siker, illetve a női klubcsapatok szombati remek eredményei vastagíthatják azt a vékony jeget, amelyen a sportág táncol. A sportágba áramló TAO-pénzek segítségével munkahelyek teremtődnek a kézilabdában is, valamint a kialakítás alatt álló akadémiai képzési rendszerből felfrissülhet az utánpótlás. Ez a legfőbb értéke a mi olimpiai kvalifikációnknak és remélt sikeres londoni szereplésünknek.

Mint ismert, csapatsportágban ezt megelőzően csak a férfi vízilabdások szereztek londoni indulási jogot magyar részről. A női pólósok a héten, Triesztben vesznek részt kvalifikációs tornán.

A kvalifikáció megszerzését azért is kiemelten kell értékelni, mert egyre nagyobb a verseny a nemzetközi mezőnyben, egyre nehezebb kijutni. Ehhez most már külön tornát is rendeztek, azaz nem volt elég az egyes nagy versenyeken való jó szereplés. A mieink útja a selejtezőig sem volt éppenséggel kikövezve, a szereplés lehetőségét a 2011-es világbajnokság hetedik helyével sikerült kiharcolni (előtte a szlovénokat kellett megverni három góllal, hogy egyáltalán ott lehessünk), emlékezetes meccseken legyőzve a norvégokat, a németeket, majd a helyosztón a lengyeleket. Az idei Európa-bajnokság így a felkészülésünket szolgálta, de a gárda már ekkor megmutatta az erejét, veretlenül továbbjutva a „halálcsoportól" (az oroszokkal és a spanyolokkal döntetlent játszva, a franciákat legyőzve). A középdöntőre ugyan „csak" egy horvátok elleni iksz maradt, ám sokkal fontosabb volt, hogy a szurkolók egyértelműen a nemzeti csapat mellé álltak.

A göteborgi selejtezőn gyakorlatilag egy meccsen múlt minden: ha a macedónok elleni nyitó találkozót elbukjuk, igen nehéz helyzetbe kerültünk volna. Mocsai Lajos azonban jól felkészítette az ellenfélből a mieinket, így végül heroikus küzdelemben hoztuk a nyitó meccset. A brazilok nyitott védekezésével ugyan megszenvedtünk, de ezt a találkozót is sikerült behúzni plusz két góllal. Ezután már csak ki kellett szurkolni a svédek macedónok elleni sikerét, a lefújás után pedig jöhetett az ölelkezés a nézőtéren.

A záró meccsel a szövetségi kapitány szerint megkezdtük az ötkarikás felkészülést, kipróbálva, hogy a keretben addig kevesebbet játszók milyen teljesítményre képesek egy élcsapat ellen. A többi selejtezőcsoport befejeztével már azt is tudjuk, hogyan néznek ki az olimpiai kiemelési kalapok – a mieink a harmadikba kerültek, így Izlanddal biztos nem kerülünk össze a csoportban. Az olimpián 12 válogatott vehet részt, a csapatokat két hatosba sorsolják, s majd az első négy-négy helyezett jut a negyeddöntőbe, ahol keresztbe játszanak. Eljátszva a lehetséges ellenfelekkel, azért egy spanyol, svéd, brit, argentin, tunéziai csoport nem tűnne annyira vészesnek. De azért ne legyenek illúzióink...

VETÉSI A SZUPER NAGYSZOMBATRÓL

A GÖTEBORGI CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Svédország 3 3 78–66 6 pont
2. Magyarország 3 2 1 80–79 4
3. Brazília 3 1 2 75–81 2
4. Macedónia 3 3 76–83 0
Svédország és Magyarország jutott ki a londoni olimpiára.
AZ OLIMPIAI TORNA SORSOLÁS ELŐTTI KIEMELÉSE
1. kalap: Franciaország (világbajnok), Spanyolország
2. kalap: Svédország, Horvátország
3. kalap: Izland, Magyarország
4. kalap: Szerbia, Nagy-Britannia (rendező)
5. kalap: Dánia (Európa-bajnok), Argentína (a Pánamerikai Játékok győztese)
6. kalap: Dél-Korea (az ázsiai olimpiai selejtező győztese), Tunézia (Afrika-bajnok)
Mindegyik kalapból egy csapat kerül az A-csoportba, egy pedig a B-csoportba. Az olimpia férfi kézilabdatornára 2012. július 27. és augusztus 12. között kerül sor. A csoportok sorsolását május 30-án tartják Londonban.
Öröm a lelátón: a svéd meccs lefújásának pillanatai (Fotó: Remport Csaba)
Öröm a lelátón: a svéd meccs lefújásának pillanatai (Fotó: Remport Csaba)

KLUBSZINTEN A NŐK IS KITETTEK MAGUKÉRT: RÉVBE ÉRNEK-E VÉGRE GÖRBICZÉK? ISMÉTEL-E A FRADI?

Egy kupacban a győriek
Egy kupacban a győriek

Ha idén sem, akkor soha – mondják sokan kézilabdás berkekben a Győri Audi ETO KC női csapata kapcsán. Ami igaz, az igaz, az idén már valóban egy világválogatottal felérő csapattól joggal várják el a szurkolók (és talán magukkal szemben a játékosok is), hogy végre megnyerje a Bajnokok Ligáját.

Szombaton ebbe az irányba tett fontos lépést a Győr, amely egy hete 35–31-re kikapott a román Oltchim Valcea otthonában, de a veszprémi visszavágón 31–23-ra diadalmaskodott, így 2009 után ismét döntőbe jutott a legrangosabb európai kupasorozatban. Pedig a romániai meccs második félidejében egy időre úgy tűnt, kezd elúszni a hajó, ám a lányok felálltak, s a hibáikból tanulva a visszavágón bebizonyították, helyük van a döntőben.

Apropó, finálé: szinte hihetetlen az a sorozat, amelyet az ETO produkált eddig a nemzetközi kupadöntők kapcsán. A 2009-es BL-döntőn kívül további öt alkalommal állt ott a végső siker kapujában (1999-ben, 2002-ben, 2004-ben és 2005-ben az EHF-kupában, 2006-ban a KEK-ben), de egyszer sem tudott belépni rajta. Épp itt az ideje, hogy megszakadjon ez a negatív széria ehhez a mostani szezonban szintén kimagaslóan teljesítő Buducsnoszt Podgoricát kell legyőzni. Érdekes párhuzam a hetes szám: a Győr tehát hetedszerre készülhet kupadöntőre, míg a montenegróiak hét sikertelen BL-elődöntőt követően jutottak be a fináléba. Az már biztos, hogy az első meccset Veszprémben rendezik május első hétvégéjén, míg a visszavágóra egy héttel később kerül sor.

NŐI KÉZILABDA BL, ELŐDÖNTŐ
Oltchim Valcea (román)–GYŐRI AUDI ETO KC
35–31
23–31
58–62
Larvik (norvég)–Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)
20–22
13–23
33–45
HIBÁTLANUL A VB-RE
A magyar női U20-as válogatott a spanyolok és a portugálok legyőzésével már szombaton biztosította a továbbjutását a győri selejtezőből a nyári csehországi junior-világbajnokságra, vasárnap pedig az izraeliek magabiztos megverésével megőrizte a hibátlan mérlegét.

Göteborgban még a bemelegítéshez készülődtek a fiúk, amikor a Fradi már az újabb KEK-fináléját ünnepelte Volgográdban. Az elődöntő második felvonása már nem tartogatott izgalmakat, az egy héttel korábban Dabason nyolc góllal jobbnak bizonyuló FTC az oroszországi visszavágót is uralta jó darabig. Már hét találattal vezetett, és bár a végét elszórakozta, 38–35-re kikapott, összesítésben 69–64-gyel így is továbbment. A döntőben a német Leipziget felülmúló dán Viborg vár rá, akit tavaly csak idegenben szerzett több góllal sikerült búcsúztatnia, így a dánokban biztos ég a visszavágási vágy.

A jelenlegi szezon sokkal keményebbnek bizonyult a Ferencváros számára, hiszen sorozatban az összes orosz élcsapatba belefutott, de a Volgográd előtt a Rosztov-Dont és a Zvezda Zvenyigorodot is magabiztosan búcsúztatta. Az előzetes célt már a négy közé kerüléssel teljesítették a népligetiek, de valószínűleg nem elégednek meg ennyivel, és idén is felemelnék a KEK-serleget. A Fradi tavaly 33 év után nyerte meg újra a trófeát – ezúttal remélhetőleg már egy esztendőt követően sikerül megint a csúcsra érnie. A magyar női kézicsapatok 11 európai kupadiadalnál tartanak jelenleg, és idén májusban ez a szám akár 13-ra is emelkedhet...

NŐI KÉZILABDA KEK
ELŐDÖNTŐ
FERENCVÁROS (magyar)–Dinamo Volgográd (orosz) 34–26
35–3869–64
HC Leipzig (német)–Viborg (dán)
30–29
27–3357–62
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik