Dániában azt sérelmezik, hogy Európa-bajnokként, világbajnoki másodikként és az európai szövetség ranglistavezetőjeként a férfiválogatottjukat csak az ötödik kalapba sorolták be.
Az IHF közleménye szerint a 2008-as pekingi olimpián alkalmazott kiemelési rend is rengeteg támadást kapott, így ezt követően egy munkacsoportot hoztak létre, hogy jobb megoldást találjanak. A szervezet szerint az új rendszer elfogadásakor még nem tudták, mely válogatottak kvalifikálják majd magukat az olimpiára és hogy hol helyezkednek majd el a kiemelési rangsorban.
A kalapok létrehozásakor az IHF által szervezett eseményeken elért eredményeket veszik figyelembe legnagyobb súllyal. Így a világbajnokság első négy helyezettje (konkrétan a világbajnok, valamint a következő három válogatott, amely olimpiai selejtezőtornának adhat otthont) előnyt élvez a kontinentális bajnokokkal szemben.
A dánok emiatt kerülhettek az 5. kalapba, mivel nem vb-másodikként, hanem Európa-bajnokként veszik őket figyelembe. Az IHF hangsúlyozta: fontos, hogy minden földrész azonos elbírálás alá essen.
A nemzetközi szövetség egyben megjegyezte, hogy míg a dánok a férfiak kapcsán igazságtalanságról beszélnek, addig azt nem veszik figyelembe, hogy a női csapatuk vb-negyedikként ötkarikás selejtezőtornát rendezhet, és annak győzteseként akár a 2. kalapba is kerülhet majd.
A dánok által közölt kalapbeosztás elvileg még nem a hivatalos kiemelési sorrend, de az IHF mostani reakciója alapján könnyen elképzelhető, hogy ez alapján készítik el az olimpia csoportjait.
1. kiemelési kalap: Franciaország (világbajnok) és a spanyolországi selejtező győztese (Spanyolország, Lengyelország, Szerbia, Algéria) |
2. kiemelési kalap: a svédországi és a horvátországi selejtezők győztesei (Svédország, MAGYARORSZÁG, Brazília, Macedónia, ill. Horvátország, Izland, Japán, Chile) |
3. kiemelési kalap: a spanyolországi és a svédországi selejtezőcsoport 2. helyezettjei (Spanyolország, Lengyelország, Szerbia, Algéria, ill. Svédország, MAGYARORSZÁG, Brazília, Macedónia) |
4. kiemelési kalap: a horvátországi selejtezőcsoport 2. helyezettje (Horvátország, Izland, Japán, Chile) és Nagy-Britannia (rendező) |
5. kiemelési kalap: Dánia (Európa-bajnok) és Argentína (pánamerikai győztes) |
6. kiemelési kalap: Dél-Korea (az ázsiai selejtezőtorna győztese) és Tunézia (Afrika-bajnok) |
* nem hivatalos |