Megnőtt az étvágy Norvégiában, négy pont Bulathék tarsolyában

Vágólapra másolva!
2010.12.09. 15:39
null
Bulath Anita húzóembere csapatunknak (Fotó: ehf-euro.com)
Címkék
Két mérkőzésen szerzett négy pontjával a Mátéfi Eszter szövetségi kapitány által irányított magyar női kézilabda-válogatott a Norvégia elleni utolsó csoportmérkőzés eredményétől függetlenül már középdöntős. Szlovénia után Franciaország ellen is győztek legjobbjaink, nagyrészt Pálinger Katalin remeklésének köszönhetően, aki bravúros védések sokaságával az Eb-mezőnyből is kimagaslik. Görbicz Anita hiányzását a csapat tagjai bátor egyéni játékkal kompenzálták, masszív védekezésük pedig jó alapot jelent a folytatás előtt. A kontinensbajnokságon a legjobb nyolc közé kerülés volt hivatalosan a minimális elvárás a csapattal szemben, a két győzelemnek köszönhetően most már a négy közé jutásról beszélhetünk.

A kapusok statisztikáját böngészve Pálinger Katalin 31 védett lövésével és 48(!) százalékos védési hatékonyságával kimagaslik. Mondhatjuk ezt nyugodtan akkor is, ha jelenleg csupán harmadik a rangsorban, tekintve, hogy az előtte 50 százalékkal álló két kolléga – a dán Karin Mortensen és az orosz Marija Szidorova – vele ellentétben eddig egy-egy mérkőzésen lépett pályára. Miként a norvégok győri klassziskapusa, Katrine Lunde Haraldsen is, aki pihenhetett a szlovénok elleni siker alkalmával.

ELLENFELEINK LEHETNEK
A középdöntőben a C-csoport három továbbjutójával találkozunk majd, két fordulót követően tisztulni látszik a kép Larvikban. Svédország két győzelemmel biztos középdöntős, a másfél héttel ezelőtt a Telenor-kupán általunk három góllal (30–27) legyőzött Ukrajna viszont biztos kiesőnek tetszik. Ha az ukránok ellen a németek hozzák a papírformát, utóbbiak két ponttal jutnak be a középdöntőbe. A hollandok egy győzelemmel állnak, így a svédek elleni záró csoportmérkőzésük igazi tétje az, hány pontot visznek magukkal. De ugyanez motiválja a svédeket is, akik újabb sikerükkel, négy ponttal nagy esélyt teremtenének maguknak az elődöntőhöz. Vélhetően nekünk őket kell utolérnünk, majd legyőznünk, hogy akár a négy közé jutás is elérhető legyen. Persze, ehhez – vélhetően – a németeknek és a hollandoknak is lesz majd egy-két szava, pontosabban gólja.

Örömmel nyugtázhatjuk tehát, hogy a minden csapatsportágban alapvetőnek számító „Végy egy jó kapust!” tétel teljesül csapatunk esetében – említsük meg azért az epizódszerepben is nagyot alkotó, szerdán a franciák ellen kritikus pillanatban büntetőt hárító cserekapus, Herr Orsolya nevét is –, nézzük most a szakemberek által előszeretettel hangoztatott védekezés hatékonyságát. Enélkül ugyanis csapatsportban aligha lehet eredményt elérni. Illetve lehet, de olyat aligha, amelyre büszkék lehetünk...

A Pálinger előtt lévő hatos fal az eddigi két mérkőzésen kiválóan dolgozott, a franciákat pedig egyenesen meglepte az öt plusz egyes nyitott felállással. Négy blokkolással Tomori Zsuzsanna a harmadik helyen áll ebben a külön rangsorban. Említsük meg, a norvég klasszis, Gro Hammerseng nevét, aki az első, méghozzá hattal, ami szintén elismerésre méltó cselekedet.

A labda elcsenésében pedig nincs nálunk jobb: Vérten Orsolya két mérkőzésen nyolcszor szerzett labdát, amellyel ranglistaelső, a hármas holtversenyben második helyezett Szamoránsky Piroska előtt. Beállósunk négyszer keserítette a labda elhalászásával ellenfeleink életét, miként a norvég Marit Malm Frafjord is. Ebben a tekintetben dicsérhető Kovacsicz Mónika is, aki háromszor jutott így labdához.

EB-ADATBANK: MÉRKŐZÉSEK ÉS
TABELLÁK – KATTINTSON A  KÉPRE!
EB-ADATBANK: MÉRKŐZÉSEK ÉS TABELLÁK – KATTINTSON A KÉPRE!

A góllövőlistából két – illetve egy – mérkőzés után az aktuális formát illetően aligha lehet messzemenő következtetéseket levonni. Azt viszont nem árt emlékezetünkbe vésni, hogy pénteki riválisunkból Linn Kristin Riegelhuth 65, míg Heidi Löke 77 százalékos hatékonysággal lőtt, csapatuk legeredményesebb gólszerzőiként előbbi tizenegy, utóbbi tíz gólt szerzett az eddigi két mérkőzésen. A magyaroknál a tizenegy gólos Bulath Anita termelte legszorgosabban a gólokat, aki azonban huszonhárom alkalommal lőtt, ami 48 százalékos hatékonyságot jelent.

 Utóbbi csaknem azonos a 8/17-tel álló Szucsánszki Zitáéval. Az epizódszerephez jutó Sopronyi Anett kiváló játékkal hálálta meg a kapitány bizalmát: heteseket és kiállításokat harcolt ki bátor betöréseivel, hat kísérletéből pedig négy gól született.

SZAVAZÁS

Hányadik helyen végez a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A kisebb sérüléssel bajlódó, de a játékot vállaló Tomori lóg ki egy kicsit a képből, balátlövőnk tizennégyszer próbálkozott, de csak négy gólt szerzett eddig. Mint meghatározó középső embereink egyikétől, tőle mindenképpen több kellene. Kovacsics Anikó is több szerephez jutott, mint adott esetben győri klubjában. A fiatal irányító-átlövő védőmunkája nagyszerű, támadásban viszont több van benne, mint az eddigi 2/4.

Szélsőink közül Vérten 7/14-es mutatója jónak, Kovacsicz Mónika 5/7-je bőven átlag felettinek mondható, viszont beállósunk, Szamoránsky 6/7-je egyesen kiváló. Utóbbit a folytatásban is foglalkoztatni kellene, más kérdés: a kőkemény norvég fal mit enged majd neki?

Amire figyelnünk kell, az a beállósok zárása, mert ebből többször kaptunk kontrát a két találkozón. Ellenben saját kapunk előtt a korábbinál egységesebb, többet és gyorsabban mozgó védelem dolgozik. És kevesebb olyan faultot követtünk el, amiért kétperces büntetést róttak volna ki ránk a játékvezetők.

Az elmúlt években rendre azért bűnhődtünk a soros világversenyeken, mert késve reagáltunk az ellenfél betörési kísérleteire, aminek visszahúzás és emberhátrány lett a vége. Eddig tizenegy kiállítást gyűjtöttünk be, ami két mérkőzésen nem kevés. A pályán maradók még több lábmunkával és nagyobb koncentrációval azonban elérték, hogy ezekből riválisaink nem tudtak különösebb előnyt kovácsolni. Olyat, amely adott esetben megfordította volna a találkozó menetét.

 MEGNŐTT A MAGYAR ÉTVÁGY

Mátéfi Eszter: – A lányok tökéletesen betartották a taktikai utasításokat, emellett egységesen, egymásért küzdöttek, hatalmas akarással játszottak.

Herr Orsolya: – Most már a legnagyobbat szeretnénk álmodni, és ennek megfelelően készülünk.

Sopronyi Anett: – Felkészülünk a norvégok elleni mérkőzésre, amelynek nem mi vagyunk az esélyesei, de ha végig magabiztosan játszunk, bármi megtörténhet.

Kovacsics Anikó: – Nagyon boldogok vagyunk, mert óriási lépést tettünk ma a minél sikeresebb szereplés felé… A norvégoknak is bátran nekimegyünk, aztán lesz, ami lesz.

 

Bővebben itt találja a magyar nyilatkozatokat!

 

KÖKÉNY BEA VÉLEMÉNYE
 
   

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik