A Red Bullnak csúszott a legjobban az isztambuli „korcsolyapálya”

I. SZ.I. SZ.
2020.11.13. 08:45
Max Verstappen zárta az élen az első edzést a roppant csúszós isztambuli pályán (Fotó: AFP)
A tapadáshiány igencsak megnehezítette a versenyzők feladatát a Török Nagydíj első szabadedzésén. Az újraaszfaltozás miatt rendkívül csúszós aszfalton megtartott nyitó tréningen Max Verstappen zárt a legjobb köridővel. A Red Bull holland versenyzőjét csapattársa, Alexander Albon és a ferraris Charles Leclerc követte. Valtteri Bottas a kilencedik, Lewis Hamilton pedig a 15. pozícióban zárta az isztambuli első edzést.

Hűvös időben vette kezdetét a Török Nagydíj első szabadedzése, amely előtt az újraaszfaltozott pályát a szervezők vízzel letakarították. Itt-ott pocsolya állt az aszfalton, amely inkább jégpályára hasonlított.

December 13., 14.10Abu-dzabi Nagydíj, Abu-Dzabi

A pilóták az első körökben nem hittek az érzékeiknek, az autót nemhogy fékezéskor vagy kanyarodáskor, még kigyorsításkor az egyenesekben is alig lehetett az úton tartani. A kanyarokat kiegyenesítették, mielőtt rájöttek, hogy igencsak vissza kell fogniuk magukat. Hiába a napsütés, a féktávok megsokszorozódtak, a kanyarodási sebesség pedig töredéke volt a szokásosnak.

A legutóbbi, kilenc évvel ezelőtti Török Nagydíj pole-köre 1:25.0 perc volt Sebastian Vetteltől, ettől az első fél órában fél perccel elmaradtak a versenyzők, akik képtelenek voltak megfelelő hőmérsékletűre hevíteni az abroncsaikat. Néhány percre meg is kellett szakítani, miután Charles Leclerc nekicsúszott a bokszutca bejáratát jelző bójának, és elsodorta.

A pilótáknak nem sok kedvük volt kihajtani a pályára, de az alig használt versenypályán ezen a héten semmiféle betétfutamot nem tartanak, azaz az F1-es mezőny feladata, hogy felgumizza a pályát. Ki kellett hajtani a bokszból, a mérnökök próbálták megtalálni a megfelelő beállításokat, hogy elviselhető legyen a körözés.

Az edzés második felére kezdett megjönni a lendület, körről körre gyorsult a mezőny. A végére 1:35 percesre szorították le a leggyorsabb köröket, ami még mindig tíz másodperccel elmaradt a 2011-es pole-körtől. Pedig a Mercedes úgy számolt, ezen a hétvégén 1:21-es kör is lehetséges. Az edzés hajrájában több megpördülés is utalt arra, hogy a kezdeti óvatosság után oda mernek lépni a gázpedálra a versenyzők.

Ha minden jól megy, a második edzéstől tovább gyorsul a pálya, és legalább megközelíteni sikerülhet az 1:25-öt. Más kérdés, hogy vasárnapra az esőt sem zárják ki a meteorológusok…

A javuló körülményekre egy ideig a Ferrari pilótái éreztek rá a legjobban autójuk beállításának köszönhetően, a hajrában aztán a két Red Bull állt az első két helyre. A Mercedes gyengébb eredményei semmit sem jelentenek, Lewis Hamiltonnak nem volt kedve a körözéshez ilyen körülmények között. Az is sokat mond a „korcsolyaedzésről”, hogy hárman tíz másodpercen kívül rekedtek Max Verstappen legjobb köréhez képest.

A Török Nagydíj programja 13 órakor a 2. szabadedzéssel folytatódik.