IBA: az ukrán ökölvívók saját zászló alatt versenyezhetnek

Vágólapra másolva!
2022.10.05. 14:20
null
Umar Kremljov szerint ideje visszatérniük az orosz és fehérorosz sportolóknak (Fotó: IBA)
Az ukrán ökölvívók nemzeti szövetségük felfüggesztése ellenére saját zászlajuk alatt versenyezhetnek a nemzetközi szövetség (IBA) eseményein.

A bejelentést az orosz Umar Kremljov elnökölte IBA azt követően tette, hogy szeptember végén felfüggesztette az Ukrán Ökölvívó Szövetség tagságát a szervezetben, indoklása szerint a nemzeti szövetség munkájába történő kormányzati beavatkozás miatt. A hátteret ismertetve az insidethegames.biz szerdán azt írta, hogy az IBA nem ismeri el Kirillo Sevcsenkót az ukrán szövetség elnökének, helyette Volodimir Prodivuszt, az IBA alelnökét, Kremljov szövetségesét tekinti vezetőnek, aki a februári orosz invázió után elhagyta Ukrajnát.

A friss engedmény értelmében a jövőbeli versenyeken a bokszolók „IBA Ukrainian Team” néven versenyeznek, de az ország zászlaját kihelyezik, s ukrán aranyérem esetén az ukrán himnuszt is eljátsszák. Ezen túlmenően ukrán technikai tisztviselők bíráskodhatnak az IBA eseményein.

A portál elemzésében ugyanakkor rámutatott, hogy az IBA és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közötti feszült viszonyt nem javítja, hogy a nemzetközi szövetség az orosz és fehérorosz bokszolók visszatérését és nemzeti lobogóik használatát is engedélyezni kívánja. Kremljov a múlt héten úgy fogalmazott: „Eljött az idő, hogy Oroszország és Fehéroroszország összes sportolója részt vehessen sportágaik hivatalos versenyein, országukat képviselve”.

Az ukrajnai inváziót követő NOB-ajánlásnak megfelelően március óta semmilyen zászló alatt nem vehettek részt a két ország sportolói az IBA-versenyeken. Kremljov most azzal érvelt, hogy „a NOB-nak és a nemzetközi szövetségnek is meg kell védenie minden sportolót, és nem szabad nemzeti hovatartozáson alapuló diszkriminációt alkalmazni”. Hozzáfűzte: „Mindannyiunknak kötelessége távol tartani a sportot és a sportolókat a politikától.”

A NOB február 28-án azt javasolta a nemzetközi sportszövetségeknek, hogy az ukrajnai háború miatt akadályozzák meg az oroszok versenyeken való részvételét. Számos sportági szövetség egyetértett az ajánlással, és Oroszország elveszítette azt a jogot is, hogy versenyeket rendezzen különböző sportágakban. Maga az IBA március 4-én tiltotta meg az orosz sportolóknak a szervezet égisze alatt zajló nemzetközi versenyeken való részvételt.

Legfrissebb hírek

Frank Sinatra: énekes, színész és bokszrajongó

Népsport
2025.12.12. 13:24

A következő tanévtől az ökölvívás is szerepel a Diákolimpia programjában

Ökölvívás
2025.12.11. 11:47

Kábítószer-birtoklás miatt körözi a rendőrség a korábbi, világbajnoki érmes magyar bunyóst

Ökölvívás
2025.12.05. 16:00

Elárverezik George Foreman garázsban felejtett 1968-as olimpiai aranyérmét

Ökölvívás
2025.12.05. 15:52

Ökölvívás: a szerda nem a mi délelőttünk volt a budapesti U23-as Európa-bajnokságon

Ökölvívás
2025.11.26. 12:41

Ökölvívás: Gémes Levente már érmes a budapesti U23-as Eb-n

Ökölvívás
2025.11.25. 18:47

Horváth Laura és Dobos Rebeka negyeddöntős a budapesti U23-as ökölvívó Eb-n

Ökölvívás
2025.11.25. 13:54

Egy győzelem, négy vereség a budapesti U23-as Eb-n

Ökölvívás
2025.11.23. 17:07
Ezek is érdekelhetik