„Nagyon lényeges, hogy a tudományos hátteret és infrastruktúrát folyamatosan fejleszteni tudtuk, előteremtettük a szervezet munkájához szükséges pénzügyi hátteret, valamint jó kapcsolatot alakítottunk ki az Interpollal és a különböző országok hatóságaival” – mondta Howman.
A főigazgató úgy fogalmazott, sosem utazik egy-egy kongresszusra előzetes várakozásokkal, mert ezek közül általában kevés valósul meg. A budapesti fórummal kapcsolatban hangsúlyozta, legfőképp azért vesz részt, mert lényegesnek tartja a WADA és az EU közötti folyamatos párbeszédet, a sportkeretprogram létrehozásában ugyanis kiemelt szerepet kap a tiltott szerek elleni küzdelem. A MACS-csal kapcsolatban megjegyezte, a magyar szervezet megalapítása óta kifogástalanul végzi a munkáját, és fontos szerepet kap a kontinensen a doppingellenes munka szempontjából.
Howman szerint jelenleg a legnagyobb gondot az a 4-5 éve tapasztalható gyakorlat jelenti, hogy a sportolók szervezetébe mikrodózisokban tudják eljuttatni a tiltott szereket, amelyek ezzel a módszerrel néhány órán belül kiürülnek a szervezetből.
„Erre még nincs meg a legjobb ellenőrzési gyakorlat, tudósaink szerint ugyanis mindig lehet az előzőnél jobbat találni – mondta a főigazgató. – Dolgozunk az ügyön, ezt most kiemelt problémaként kezeljük.”
Howman a Tour de France kerékpáros körverseny tavalyi győztesének, a spanyol Alberto Contadornak a doppingügyéről annyit árult el: „Jelenleg vizsgáljuk a fellebbezés lehetőségét, ezért hivatalosan most nem tudok többet mondani az ügyről.”
A 28 éves Contadort január 26-án egy évre tiltotta el a spanyol szövetség, mert tavalyi Tour-sikere alkalmával szervezetében klenbuterol nyomaira bukkantak. Az ártatlanságát az eljárás során végig hangoztató kerékpáros arra hivatkozott, hogy fertőzött hússal került szervezetébe a tiltott szer.
Amennyiben a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség vagy a WADA nem fogadja el a mostani döntést, úgy fellebbezhet a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál.