Erről csütörtökön döntött az Országgyűlés a fideszes Bánki Erik, Borkai Zsolt (a MOB elnöke) és Szalay Ferenc javaslatára.
A változtatást a kormánypártok mellett a Jobbik, valamint az LMP több képviselője is támogatta, az MSZP ellenezte.
A sporttörvény módosításának indoklásában a kormánypárti politikusok azt írták: az ágazat hatékonyabb működése érdekében a magyar sportfinanszírozási rendszer egyes alapelemeinek átalakítása szükséges, elsősorban az olimpiai felkészülés érdekében.
Az indoklás szerint a javaslat visszaadja az olimpia bizottságot köztestületként megillető legfontosabb döntési jogkört az olimpiai felkészülésre szánt sportcélú állami támogatások megítélése és a támogatások folyósítása tekintetében, valamint lehetővé teszi, hogy a MOB a sport egyes stratégiai fejlesztési területeinek támogatásáról is rendelkezhessen. Az egyes szakmai támogatási tételeket a költségvetési törvénynek kell tartalmaznia.
A fideszes politikusok hangsúlyozzák, hogy a sporttámogatási javaslattétel a többi sportköztestület szakmai autonómiáját és gazdálkodási önállóságát nem sérti, a MOB a köztestületek javaslatával összefüggésben koordináló feladatokat lát el.
A törvény január elsején lép hatályba, majd harmincegy nap elteltével hatályát veszti. Átmeneti rendelkezésként azt tartalmazza, hogy a sportköztestületeknek tíz napon belül kell megtenniük támogatási javaslatukat a MOB-nak, amely a törvény hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül teszi meg egységes javaslatát. Az indoklás szerint ez garantálja, hogy a londoni olimpiát megelőző utolsó felkészülési évben a sportcélú állami támogatásokról 2011. január közepére egyeztetett – nem kormányzati – javaslat szülessen.
A Sportegyesületek Országos Szövetsége (SOSZ) szerint veszélybe kerülhet a működése azzal, hogy a Parlament "a költségvetési előirányzat többszöri módosítása után" 2011-re elvonta a 3,5 millió forintos éves támogatását.
A SOSZ az MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleményében arról ad tájékoztatást, hogy „megdöbbenéssel és mély aggodalommal” fogadta a hírt, egyben emlékeztet rá, hogy a támogatást a szövetség a működési költségei fedezésére fordította. A kommünikében az is olvasható, hogy „az utolsó pillanatban megtörtént módosítást »forrásteremtéssel« indokolta az előterjesztő, ami azért érthetetlen, mert az illetékes minisztérium örömmel számolt be a sportra fordítható források növekedéséről”.
A SOSZ ugyanakkor bízik abban, hogy „a kormányzati forráselosztási rendszer átalakítása nem fogja az olimpia előtti évben indokolatlanul megnehezíteni a sportolók felkészülését, az egyesületek és szövetségek működését”, továbbá reméli, hogy „a kormány jövőben is számít a több mint 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkező ernyőszervezetnek, a Sportegyesületek Országos Szövetségének véleményére, szakmai munkájára, és az ehhez szükséges minimális forrásokat biztosítani is fogja”. |